Spis treści:
- Groszek wiosenny – zapomniana roślina
- Uprawa groszku wiosennego
- Zastosowanie groszku pachnącego w ogrodzie
Groszek wiosenny – zapomniana roślina
Gdyby nie jej niecodzienne wybarwienie kwiatów na wzniesionych pędach, w gęstwinie leśnej i na zakrzaczonych terenach przyleśnych można by w ogóle go nie zauważyć. Groszek wiosenny to bylina dość pospolicie występująca w polskich lasach, jednak mało kto widział ją w naturalnym środowisku. Porasta miejsca, gdzie podłoże jest żyzne, chłodne i wilgotne, a słońce dociera tylko o określonych porach i nie pozostaje tam zbyt długo. To wprost idealne warunki dla groszku wiosennego, który najlepiej czuje się właśnie tam, w śródleśnym ukryciu.
Groszek wiosenny, zapomniana roślina, która pomału znajduje swoje miejsce w przydomowych ogrodach, przed laty zyskała uznanie brytyjskiego Królewskiego Towarzystwa Ogrodniczego. Otrzymując nagrodę AGM, trafiła na nie taką znowu długą listę niezawodnych roślin do ogrodu. Nie pnie się w górę, jak temu podobne odmiany, ale za to potrafi mocno się rozkrzewić, zachowując mimo to swoją estetycznie zwartą, kępiastą postać. Wzniesione pędy mają sporo jasnozielonych liści, pomiędzy którymi na przełomie kwietnia i maja pojawiają się kwiaty, które stanowią o wartości tego gatunku.
Roślina dorasta do 45 cm, dzięki czemu może z powodzeniem stanowić średnią warstwę na wielowarstwowych, sezonowych rabatach, które wymagają całościowego okrycia – przy takim układzie wyjątkowe wiosenne kwiaty groszku będą przez pewien czas główną ozdobą kompozycji. Z czasem ustąpią one miejsca podłużnym owocom, które nadal dodawać będą roślinie uroku i wyróżnią ją na tle jednolitych gatunków sąsiadujących.
W czasie kwitnienia groszku wiosennego czerwono-fioletowo-niebieska rabata dodatkowo ożyje, ponieważ do tej rośliny zlatują się trzmiele. Swoją urodę bylina traci tylko na chwilę, gdy jej liście zaczynają usychać. Dzieje się to mniej więcej w połowie lata, dlatego dla wyeksponowania jej najlepiej, jak to możliwe, warto zachować na rabacie sezonowy cykl kwitnienia – posadź groszek wiosenny wśród okazów, które przejmą jego dekoracyjną rolę latem i jesienią, a pozwolą wieść prym już od kwietnia.
Przeczytaj również: Co zamiast trawy, żeby nie kosić? Posadź karmnik ościsty, wszyscy będą podziwiać
Uprawa groszku wiosennego
Odpowiednie towarzystwo dla groszku to połowa sukcesu, ponieważ podkreśli ono jego walory oraz wypełni pustkę, gdy wraz z pełnią lata, bylina nagle zniknie z układu twojej rabaty. Jednak, aby groszek mógł przez wiele lat imponująco zakwitać na zdrowych, rozkrzewionych kępach długich, liściastych pędów, koniecznie musisz o niego zadbać. Uprawa groszku wiosennego nie jest skomplikowana ani nie będzie kosztować cię wiele czasu. Musisz tylko pamiętać o podstawowych czynnościach, które zapewnią roślinie najlepsze warunki (podobne do naturalnych) na wybranym dla niej stanowisku.
Kwiaty groszku wiosennego są naprawdę efektowne i wyróżniają się na rabacie. Drobne, wielobarwne i ciekawie ukształtowane są tym, dla czego warto posadzić groszek na rabacie. Zapewnij mu warunki zbliżone do naturalnych, leśnych, a bajecznie zakwitnie. Fot. fotolinchen/grannyogrimm/CanvaPro
- Sadzenie
Nowe rośliny możesz uzyskać, siejąc nasiona lub kupując przygotowane i odchowane już sadzonki. Wysiew zaczynamy pod koniec maja, a w kolejnym sezonie mogą wówczas pojawić się kwiaty. Ogrodnicy podpowiadają, by nasionka groszku najpierw namoczyć – woda w pojemniczku powinna być delikatnie ciepła, dlatego warto umieścić nasionka w pojemniczku na 12 godzin np. na lekko odkręconym kaloryferze. Do jednej, nieco większej doniczki rozsadowej wysiej 4-5 nasion przy sobie, bo to pozwoli ci od razu cieszyć się kształtną, zieloną kępką nawet wtedy, gdy kwiaty nie zechcą się pojawić w tym sezonie.
- Stanowisko i podłoże
Przeznacz dla rośliny stanowisko półcieniste lub zupełnie skryte w cieniu, gdzie utrzymuje się stały, zauważalny poziom wilgotności. Gleba w tym miejscu powinna być żyzna, dobrze przepuszczalna oraz mocno próchnicza. To ostatnie jest szczególnie istotne, ponieważ na etapie adaptacji i intensywnego ukorzeniania się roślina potrzebuje sporo wody. Jeśli podłoże na wybranym stanowisku będzie dobrze przepuszczalne i nie wystąpią tam przeciągi, roślina będzie w pełni mrozoodporna, a więc rzeczywiście długowieczna.
- Przesadzanie
Roślina nie lubi przesadzania, co ma swoje uzasadnienie. Groszek wiosenny uprawiany w warunkach otwartych, bezpośrednio w podłożu ogrodowym wykształca naprawdę długie korzenie. Taka budowa wynika z faktu, że system korzeniowy ma za zadanie docierać tam, gdzie stale kumuluje się wilgoć, a nie dochodzi słońce. Dlatego za przesadzanie bierz się wyłącznie wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.
- Nawożenie
Groszek warto sadzić w glebie solidnie odżywionej kompostem. Możesz podać go w momencie sadzenia, ważne, aby łatwo dostępne i dobrze przyswajalne składniki odżywcze trafiły do gleby i roślina mogła od razu je aktywnie czerpać. Dodatek świeżego, domowego kompostu poprawi odczyn gleby. Jeśli chcesz zasilić roślinę dodatkowo, aby efektownie zakwitła już w pierwszym sezonie, podaj jej wiosenną odżywkę potasową, pilnując zalecanego dawkowania oraz formy podania preparatu.
- Podlewanie
Jeżeli stanowisko jest rzeczywiście wilgotne, nie musisz specjalnie dbać o dodatkowe podlewanie kwiatów. Jednak wszędzie tam, gdzie podłoże może szybciej wysychać, koniecznie podawaj wodę do gleby tak, aby jak najwięcej dotarło do głęboko rozłożonego systemu korzeniowego. Przy tak dużej tolerancji na wilgoć i uważnej podaży wody (obserwuj czy i jak się ona wchłania do ziemi) nie obawiaj się zalania rośliny. Realnym ryzykiem jest jej przesuszenie, gdy rośnie w słońcu i późnowiosennym gorącu.
Zastosowanie groszku wiosennego w ogrodzie
Charakterystyczne wybarwienie kwiatów sprawia, że zarówno posadzony na zielonym tle rozłożysto poprowadzonych roślin okrywowych, jak i wśród białych, żółtych czy czerwonych roślin ozdobnych, wygląda pięknie i intrygująco. Weź pod uwagę, wybierając mu najlepsze miejsce w ogrodzie, że w warunkach większej suszy i przy dużym nasłonecznieniu szybciej przechodzi w stan spoczynku i pomału zanika, aż do kolejnej wiosny. Jeżeli zależy ci na uzyskaniu efektu okrycia pustej, nieciekawej przestrzeni m.in. pod drzewami i krzewami o wyższym pokroju, posadź sadzonki groszku wiosennego w większych grupach.
Groszek wiosenny doskonale sprawdza się jako roślina porastająca nieestetyczne placki na rabacie oraz miejsca, gdzie nie dochodzi dość słońca dla innych, kwitnących roślin np. pod drzewami. Fot. beekeepx/CanvaPro
Tę długowieczną bylinę, możesz wykorzystać przy planowaniu wielu aranżacji przydomowej przestrzeni. Oto przykładowe zastosowanie groszku wiosennego w ogrodzie:
- nasadzenia okrywowe pod rozłożystymi drzewami i wysokimi krzewami o zagęszczonej koronie i odkrytych pniach,
- na mieszanych rabatach i ocienionych skalniakach,
- na obrzeżach ścieżek w półcienistych i cienistych strefach w ogrodzie,
- na rabatach sezonowych, gdzie rośliny zakwitają w określonej kolejności, zmieniając co chwilę wygląd rabaty,
- na rabatach porośniętych kwiatami o podobnych potrzebach siedliskowych, np. pierwiosnkami i serduszkami.
Z uwagi na fakt, że groszek wiosenny doskonale rośnie w podłożu chłodnym i wyraźnie wilgotnym, roślinę tę z powodzeniem zasadzisz przy oczku wodnym, niewielkim stawie czy w części ogrodu deszczowego.
Niewiele jest roślin wyglądających jak sielskie, łąkowe okazy, a jednocześnie wyróżniających się taką zmiennością kolorystyczną kwiatów, jak najciekawsze gatunki egzotyczne. Groszek wiosenny, gdy zakwita groniastymi kwiatostanami, potrafi gromadzić na szczytach pędów do 10 motylkowych kwiatów – najmłodsze z nich mają intensywną barwę purpury i fioletu, najstarsze pomalowane są na niebiesko. Bylina nie rośnie szybko i na to, by porosła większą część rabaty, trzeba trochę poczekać. Jednak jest to okaz, który będzie czarował cię kaskadą kolorów przez wiele lat, pojawiając się i znikając w nieoczekiwanych momentach. Z kolei ty nic szczególnego nie będziesz musiał przy nim robić poza podziwianiem filigranowych kwiatów, które nie bez powodu zasłużyły na międzynarodowe wyróżnienie.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Dipladenia - super pnącze na balkon. Kwitnie długo i obficie - jak pielęgnować sundevillę?
Floks kanadyjski – urocza bylina na rabaty. Uprawa, pielęgnacja i nietuzinkowe odmiany floksa
Przepisy na trzy nawozy do pelargonii. Piękne i długie kwitnienie gwarantowane
Jakie krzewy przyciąć na wiosnę, by zdobiły ogród przez cały rok. Zagęszczą się, nie będą chorowały