Porady ogrodnicze

Jak uprawiać jukę ogrodową, by regularnie kwitła? Sprawdź, czym zasilać i podlewać jukę

Juka jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych roślin ogrodowych, która wyróżnia się egzotycznym wyglądem. W miarę prosta w uprawie bylina nie powinna sprawiać trudności nawet mało doświadczonym ogrodnikom. Niestety, zdarza się i tak, że juka ogrodowa nie kwitnie. Wyjaśniamy, co jest powodem braku kwitnienia juki ogrodowej i co wówczas należy zrobić. 

Jak uprawiać jukę ogrodową, by regularnie kwitła? Sprawdź, czym zasilać i podlewać jukę
Bywa, że juka ogrodowa nie chce kwitnąć. Co zrobić, by pobudzić ja do wzrostu i ponownego kwitnienia? Fot.123RF/Piscel

Spis treści:

Juka ogrodowa - charakterystyka i zastosowanie 

Juka ogrodowa, nazywana jest również juką karolińską, to roślina, która doskonale odnajdzie się zarówno w tradycyjnym ogrodzie, jak i terakotowym pojemniku. Nazwa byliny związana jest z jej pochodzeniem, gdyż ojczyzną juki jest Ameryka Północna, a dokładnie stany Karolina Północna i Południowa. Chociaż roślina pochodzi zza oceanu, z powodzeniem uprawia się ją również w Polsce. Główną wartością ozdobną tego kwiatu są zimozielone liście, przypominające swym wyglądem miecz. Mają kolor zielony lub niebieskozielony i wyrastają z dużej rozety. W ciepłe lata roślinę dekorują długie pędy kwiatostanowe, na których szczycie znajdują się białe kwiaty, przypominające swoim wyglądem dzwoneczki. 

Juka ogrodowa posadzona pojedynczo stanowi prawdziwą atrakcję ogrodu. Może także zdobić rabaty, rosnąc wraz z niskimi bylinami, trawami ozdobnymi lub sukulentami. Świetnie prezentuje się również sadzona w grupach. Ze względu na nieco egzotyczny charakter, doskonale sprawdzi się w przydomowym ogrodzie skalnym. Ponadto juka ogrodowa nadaje się też do sadzenia w dużych pojemnikach i na kwiat cięty. Cięcie wykonuje się w momencie, gdy połowa kwiatów w kwiatostanie jest rozwinięta.

Przeczytaj również:Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie. Co zrobić, żeby juka ogrodowa znów pięknie kwitła?

Juka ogrodowa - odmiany 

Juka ma aż pięćdziesiąt odmian, z których każda ma inny kształt i kolor. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre gatunki, mają bardzo ostro zakończone liście, więc lepiej ich unikać, zwłaszcza jeżeli w ogrodzie często bawią się dzieci.

Najpopularniejsze odmiany juki do ogrodu to:

  • Juka Bright Edge - karłowata odmiana juki o pięknych, paskowatych obustronnie liściach;

  • Juka Variegata - na przełomie czerwca i lipca pojawiają sie dzwonkowate, różowe i pięknie pachnące kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany. Roślina ma długie, sztywne, mieczowate liście w kolorze zielonym, z kremowożółtym obrzeżem;

  • Juka Golden Sword - odmiana o sztywnych, miechowatych liściach zebranych w gęste kępy;

  • Juka Colour Guard - ciekawa odmiana o wyprostowanych dwubarwnych liściach.

Przeczytaj również: Juka domowa - najważniejsze zasady uprawy. Przestrzegaj ich, a juka będzie bujnie rosła

Juka ogrodowa - uprawa i pielęgnacja 

  • Stanowisko 

Jukę ogrodową należy sadzić na stanowisku w pełnym słońcu, tylko wtedy możemy spodziewać się obfitego kwitnienia. Ważne jest, w miejscach zacienionych roślina może nie kwitnąć wcale. Ponadto pod uprawę juki ogrodowej trzeba wybrać miejsce zaciszne i osłonięte od zimnych i porywistych wiatrów, które mogą łamać kwiatostany. 

  • Ziemia 

Roślina urośnie praktycznie na każdym podłożu. Jeżeli jednak chcemy się cieszyć dużym i pięknym okazem, unikajmy gleb ciężkich, mokrych, a zwłaszcza zimnych. Juka ogrodowa jest gatunkiem mało mrozoodpornym i wytrzymuje temperaturę jedynie do -10 st.C. Właśnie dlatego na zimę dobrze jest roślinę wysadzić z gruntu i pozwolić jej przezimować w domowych warunkach.

  • Ściółkowanie 

W uprawie juki ogrodowej istotne jest również ściółkowanie gleby. Wiosną i jesienią warto rozłożyć cienką warstwę kompostu, torfu lub kory dekoracyjnej. Jeżeli mamy w swym ogrodzi iglaka, jako materiał ściółkowy można użyć jego opadłych igieł.

  • Podlewanie i nawożenie 

Juka ogrodowa nie przepada za zbyt dużą wilgotnością, dlatego nie należy podlewać jej zbyt często. Przylanie rośliny może bowiem doprowadzić do gnicia korzeni, zmian na liściach oraz braku kwitnienia. Nie należy również zapominać o nawożeniu byliny. Na początku sezonu wegetacyjnego warto zasilić ją nawozem wieloskładnikowym (może być ten sam, który stosujemy do róż). Z kolei latem najlepiej stosować go regularnie, gdyż kwitnienie, które występuje w tym czasie, może znacząco osłabić roślinę. 

 Juka ogrodowa bardzo ładnie rośnie w towarzystwie róż. Kwiaty mają podobne wymagania, jesli chodzi o glebę i dokarmianie. Fot.123RF/Piscel

  • Rozmnażanie 

Jukę ogrodową najlepiej rozmnażać przez podział. Możemy również na wiosnę oddzielić kilka odrostów. Najpierw wykopujemy całą bylinę, a następnie od rośliny matecznej oddzielamy młode sadzonki. Powstałe po tym zabiegu rany, tak samo na głównej roślinie, jak i na nowopowstałych sadzonkach, zabezpieczamy preparatem grzybobójczym. Jest to konieczne, ponieważ to właśnie w tych miejscach mogą rozwijać się choroby. Sadzonki umieszczamy bezpośrednio w podłożu. Czystym i odkażonym sekatorem lub ostrym nożem, przycinamy im liście. W ten sposób rośliny szybciej i łatwiej przyjmą się i ukorzenią.

  • Choroby

Jedną z przyczyn braku kwitnienia juki ogrodowej są choroby. Wśród najczęściej występujących można wyróżnić miękką zgniliznę, antraknozę oraz plamistość liści. W przypadku antraknozy na blaszkach liściowych juki ogrodowej mogą występować stosunkowo duże, wydłużone, ciemne plamy, a następnie porażone liście żółkną i zasychają. Z kolei objawy miękkiej zgnilizny często pojawiają się w przypadku nadmiernego podlewania podłoża. Niestety, jest to choroba, którą nie sposób wyleczyć. Dlatego aby, zapobiec powstaniu chorób grzybowych, należy zadbać o racjonalne podlewanie juki ogrodowej. 

Dlaczego juka ogrodowa nie kwitnie? 

Głównym atutem juki ogrodowej są bez wątpienia przepiękne kwiatostany. Chociaż bez nich wygląda efektownie, większość ogrodników z niecierpliwością czeka na okres kwitnienia, by zobaczyć roślinę w jej najpiękniejszej wersji. Niestety czasami się zdarza, że juka ogrodowa nie kwitnie. Jakie są przyczyny? Powodów może być kilka. Przede wszystkim należy pamiętać, że juki ogrodowe zakwitają dopiero w drugim roku po posadzeniu. Jeśli minął wymagany czas - sprawdź glebę, gdyż zbyt mokra i ciężka ziemia nie sprzyja kwitnieniu. Kluczową rolę w uprawie juki ogrodowej odgrywa też odpowiednio nasłonecznione stanowisko. W miejscu cienistym, a nawet półcienistym, kwitnienie rośliny całkowicie się zatrzyma. Chociaż juka ogrodowa jest dość odporna na mróz, bardzo niskie temperatury mogą ją uszkodzić. Niestety, roślina, która przemarznie, nie wyda kwiatów. 

Można również przygotować domowy nawóz organiczny, który pobudzi jukę ogrodową do wzrostu i kwitnienia. Potrzebne będą: 

  • skórki z 2 bananów
  • 100 g surowego ryżu

Skórki z banana trzeba pokroić na małe kawałki i wrzucić je do pojemnika. Następnie wsypać ryż, zalać wszystko 1 l wody i odstawić na minimum 3 godziny, by doszło do procesu fermentacji. Kolejny krok to przecedzenie odżywki przez gęste sitko. Organiczny nawóz ze skórek banana i ryżu można stosować raz w miesiącu - juka powinna rosnąć i okazale kwitnąć, bo dostanie spory zastrzyk minerałów. 

Przeczytaj również: Jak pielęgnować jukę ogrodową, by pięknie kwitła? Wskazówki, które gwarantują sukces

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.