Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Gnojówka z wrotyczu, lepsza od tej z pokrzywy. Wzmacnia i chroni warzywa

Wrotycz to powszechnie występująca bylina, która jest uważana za chwast. Jest ekspansywna i szybko się rozrasta, a przy tym wydziela charakterystyczny, niezbyt przyjemny zapach. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że wrotycz znajduje szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Znakomicie nadaje się do przygotowania gnojówki, która wzmacnia rośliny, a także jest skuteczna w odstraszaniu niektórych szkodników. Wystarczy zrobić ją na zapas, a twoje uprawy z pewnością ci za to podziękują.   

Gnojówka z wrotyczu, lepsza od tej z pokrzywy. Wzmacnia i chroni warzywa
Sprawdź, jak zrobić gnojówkę z wrotyczu oraz jak ja stosować w ogrodzie. Fot.martinaunbehauen/123RF.com

Spis treści:

Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu?

Wrotycz dość powszechnie występuje w Europie, w tym w Polsce. Porasta pola, łąki, lasy, pobocza dróg, brzegi rzek czy nieużytki rolne. Dorasta do 1,5 m wysokości, a jego drobne, intensywnie żółte kwiaty tworzą koszyczki na szczytach pędów. Okres kwitnienia rośliny rozpoczyna się w czerwcu i trwa do września (niekiedy nawet do pierwszych przymrozków). Przez wieki wrotycz był bardzo popularny w medycynie ludowej. Napary z tej rośliny były stosowane do łagodzenia stanów zapalnych skóry i stawów, leczenia pasożytów wewnętrznych, a także niestrawności i bólów brzucha. Natomiast obecnie wrotycz w lecznictwie używany jest raczej rzadko (w trakcie badań odkryto, że zawiera toksyczne substancje). Jego właściwości docenili jednak ogrodnicy. Wrotycz świetnie nadaje się m.in. do przygotowania gnojówki. Przepis na nią jest niezwykle prosty.       

Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu? W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w duże plastikowe wiadro. Następnie należy nazbierać 1 kg świeżego ziela (najlepiej w okresie kwitnienia, kiedy jest najbardziej bogate w cenne substancje). Wrotycz należy pokroić na mniejsze kawałki, po czym przełożyć do wiadra i zalać 10 litrami wody. Całość przykrywamy ściereczką i odstawiamy do sfermentowania (proces ten trwa od 2 do 4 tygodni, w zależności od temperatury otoczenia). Im jest cieplej, tym szybciej będzie gotowa gnojówka. W celu przyspieszenia tego procesu preparat trzeba codziennie mieszać. Gdy roztwór przestanie się pienić i przybierze ciemnobrązowy kolor, będzie on gotowy do użytku. Na koniec wystarczy go przecedzić przez sitko lub gazę. Gnojówkę z wrotyczu przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach w chłodnym i ciemnym miejscu.  

gnojówka z wrotyczu Wrotycz świetnie nadaje się do przygotowania gnojówki, która wzmacnia i chroni rośliny w ogrodzie. Fot.alicjane/123RF.com

Zastosowanie gnojówki z wrotyczu w ogrodzie

Gnojówkę z wrotyczu należy stosować po wcześniejszym rozcieńczeniu z wodą w proporcji 1:10 (jedna część preparatu na dziesięć części wody). Taki preparat jest idealny do podlewania warzyw, takich jak pomidory, ogórki, papryka, marchew, cebula, kapusta czy sałata. Gnojówka z wrotyczu dostarczy naszym uprawom azotu, fosforu, potasu i innych mikroelementów, które są niezbędne dla ich zdrowego wzrostu i rozwoju. Co więcej, zwiększy odporność roślin na choroby i szkodniki, a także znakomicie poprawi strukturę gleby, zwiększając jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych.

Ponadto gnojówka z wrotyczu sprawdzi się w przypadku roślin ozdobnych. Doskonale odżywi hosty, hortensje, dalie, pelargonie, begonie, petunie, róże czy lilie. Dostarczy im wszystkich niezbędnych składników odżywczych, zapewniając zdrowy wzrost i obfite kwitnienie. Warto też wiedzieć, że wrotycz zawiera olejki eteryczne, które są odpowiedzialne za charakterystyczny zapach tej rośliny. W związku z tym doskonale sprawdzi się jako naturalny środek przeciwko wielu szkodnikom, takim jak mszyce, przędziorki, mączliki oraz ślimaki. Stosowanie gnojówki jako oprysku odgrywa kluczową rolę w ochronie roślin przed różnymi zagrożeniami. Z kolei dzięki zawartości trującego tujonu wrotycz działa odstraszająco także na gryzonie, w tym krety i nornice. Oprócz tego gnojówka z wrotyczu jest niezawodna w walce z niektórymi chorobami, takimi jak zaraza ziemniaczana, rdza, czarna plamistość róż czy rdza.

Źródło: deccoria.pl  

Przeczytaj również: 

Gnojówka z nawłoci bywa skuteczniejsza od tej z pokrzywy. Oprysk z nawłoci zwalcza grzyby i szkodniki

Darmowa odżywka na wzrost pomidorów, selera i ogórków. Uratuje nawet zmarnowane kwiaty

Niezawodna mieszanka na chwasty w ogrodzie. Stosuj w słoneczny dzień, a znikną co do jednego

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.