Spis treści:
Groch cukrowy Desiree
Wyjątkowy smak cukrowe odmiany groszku zawdzięczają swojej budowie. Brak w nich charakterystycznej, pergaminowej wyściółki strąków. Tym samym jest to warzywo, które można rwać z krzaka bez konieczności wyłuskiwania ziarenek – można je jeść w całości, tak, jak zostanie nam w dłoni. Wielu ogrodników uważa, że odmiany cukrowe są najsmaczniejsze, gdy nie osiągną jeszcze pełnej dojrzałości. Wówczas są wyraźnie słodsze niż w pełni sezonu.
Groch cukrowy Desiree to prawdziwy „grządkowy” rarytas. Co ciekawe, to, w jaki sposób rośnie, dynamicznie pnąc się ku górze, jeśli tylko zapewni się mu odpowiednią podporę oraz unikatowy wygląd, jaki prezentuje już w czasie kwitnienia i później, gdy zawiążą się owoce, pozwala uprawiać go nie tylko na grządce. Możesz wykorzystać go jako ozdobę na pergoli, w formie pnącza na osłonie tarasu czy w innej, efektownej formie.
Z pewnością zachwycą cię jego lejkowate, intensywnie wybarwione na różowo kwiaty oraz mięsiste strąki w odcieniu królewskiego fioletu. Strąki już w czerwcu są słodkie i chrupkie. Młode owoce można jeść w całości, a starsze, wyłuskując zielone nasiona. Ostatnie plony odmiany Desiree 2 w 1 będziesz zrywać jeszcze w sierpniu.
Przeczytaj również: Jak wysiać groszek pachnący? Unikaj tych błędów, by w ogrodzie było pełno kolorowych kwiatów
Uprawa grochu cukrowego Desiree
Miękkie, wyrośnięte, dopiero co dojrzałe strąki grochu Desiree są delikatne w smaku, dlatego, jeśli szukasz odmiany, którą pokochają nawet dzieci, to będzie strzał w dziesiątkę. Wysiejesz go zarówno na ogrodowej grządce, jak i w skrzyni czy innym pojemniku na balkonie lub tarasie. Na początku spłaszczone strąki z czasem wyraźnie pęcznieją, więc cały proces dojrzewania nasion można z przyjemnością obserwować, pielęgnując krzaczki.
Groszek cukrowy odmiany Desiree jest ciekawy zarówno z zewnątrz, jak i w środku - nasiona w przeciwieństwie do ciemnej skórki są jasnozielone. Fot. Luise23/goldfinch4ever/123rf.com
Uprawa grochu cukrowego Desiree nie różni się specjalnie od prowadzenia klasycznych odmian warzywa, jednak wymaga kilku elementów, bez których roślina nie będzie tak efektownie prezentować się w ogrodzie. Przede wszystkim chodzi o podporę, ponieważ leżąc na ziemi, strąki na długich łodygach zginą w liściach i trudno będzie się nimi zachwycać.
Wybierz dla rośliny miejsce, w którym będziesz mógł puścić jej łodygi po siatce, sznurkach lub cienkich, bambusowych palikach ku górze, tworząc zielono-fioletową zasłonę. Ważne są też:
- stanowisko – najlepsze będzie miejsce ciepłe, osłonięte od wiatru, do którego stale docierają promienie słoneczne (bezpośrednie nasłonecznienie będzie w jego przypadku idealne),
- dobra gleba – podłoże dla tej odmiany powinno mieć dość zwięzłą (ale nie zbitą) strukturę oraz być zasobne w próchnicę,
- termin wysiewu – groszek sieje się niezależnie od wybranego miejsca od końca marca do końca maja (nie obawiaj się wiosennych przymrozków, roślina dość dobrze daje sobie z nimi radę),
- rozstawa – odmiana ta silnie się rozrasta, dlatego minimalna rozstawa przy siewie powinna wynieść 35 cm między rzędami oraz 10 cm między poszczególnymi sadzonkami,
- rozsądne podlewanie – roślina potrzebuje optymalnie nawilżonej ziemi, ale nie toleruje nadmiaru wody, dlatego uważaj z podlewaniem szczególnie wtedy, gdy przez dłuższy czas pada deszcz,
- odchwaszczanie – konkurowanie z chwastami o zasoby odżywcze z gleby oraz dostępność wody jest poważnym utrudnieniem dla odmiany Desiree, dlatego zadbaj o to, aby stanowisko było czyste już w chwili wysiewu i pozostało takie przez cały okres uprawy.
Podczas przygotowań stanowiska pod wysiew groszku Desiree pamiętaj o odżywieniu gleby. Możesz ją spulchnić i zmieszać z domowym kompostem tuż przed rozrzuceniem nasion. Inna opcja to użycie gotowego podłoża, które zawiera mieszankę torfową z krzemionką.
Chcesz mieć pewność, że groszek trafi na odpowiednią głębokość do ziemi, jego korzenie rozwiną się prawidłowo, a roślina wystrzeli ku górze po tyczce? Przygotuj podłoże, wykorzystaj ręczny siewnik punktowy, pilnuj nawodnienia i zapewnij jej solidne wsparcie. Do tego termin wysiewu rozłóż równomiernie na 2-3 tygodnie, dzięki czemu wysyp fioletowych strąków będzie trwał całe lato, efektownie przełamując zieleń ogrodu.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak i kiedy siać groch? Najlepsze towarzystwo i pielęgnacja grochu
Rośliny pnące się po płocie – najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja
Truskawki pnące – jak uprawiać i pielęgnować. Najlepsze odmiany truskawek pnących