Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Truskawki pnące – jak uprawiać i pielęgnować. Najlepsze odmiany truskawek pnących

Truskawki pnące, znane też jako truskawki wiszące czy zwisające, zyskują ogromną popularność i coraz częściej można je zauważyć na balkonach czy tarasach. Wyborne owoce rosną na ich długich, zwisających lub pnących pędach, przez co rośliny prezentują się widowiskowo. Czy ich uprawa jest trudna? Jakie są najlepsze odmiany truskawek pnących?

Truskawki pnące – jak uprawiać i pielęgnować. Najlepsze odmiany truskawek pnących
Truskawka pnąca to doskonały wybór dla osób, które poszukują czegoś oryginalnego. Fot.123RF.com

Spis treści:

Dlaczego warto uprawiać truskawki pnące (wiszące)?

Truskawki kojarzą nam się z niewielkimi, niskimi roślinami, wydającymi wyborne owoce. Warto jednak wiedzieć, że istnieją rozmaite ich odmiany, a rosnącą popularnością cieszą się między innymi truskawki pnące (wiszące). Zajmują znacznie mniej miejsca na balkonie czy w ogrodzie, ponieważ mają pnące lub zwisające łodygi. Truskawka pnąca wytwarza słodkie owoce i kwitnie przez całe lato, aż do późnej jesieni. Duże, ładne owoce roślina wydaje przez około 3 lata. Po tym czasie również można się ich spodziewać, jednak są mniejsze i mniej liczne.

Truskawka pnąca to doskonały wybór dla osób, które poszukują czegoś oryginalnego. Widok truskawek zwisających z doniczek na długich, efektownych pędach jest rzeczywiście imponujący. Uprawiane w donicach truskawki łatwo zebrać. Rośliny zajmują też mniej miejsca i można je umieścić na balkonie czy na tarasie. Mogą rosnąć w wiszących doniczkach. Truskawki owocują dość krótko, a zajmują sporo miejsca na grządce. Można więc zostawić w ogrodzie miejsce na inne rośliny i cieszyć się czystymi owocami, rosnącymi na często ponad metrowych rozłogach. Pędy można poprowadzić w dowolny sposób przy pomocy różnego rodzaju kratek, siatek czy innych podpórek.

Jak uprawiać truskawki pnące?

Truskawki pnące poprawnie się rozwijają i prezentują się bardzo efektownie, jeśli tylko odpowiednio o nie zadbamy. Jak pielęgnować truskawki pnące, by cieszyć się doskonałym zbiorem?

 • Sadzenie: Najprościej rozpocząć uprawę od zakupu gotowych sadzonek. Można jednak uzyskać je również z nasion, wciskając je delikatnie w ziemię, ale tak, by były widoczne. Do wykiełkowania potrzebują bowiem dostępu do światła słonecznego. Wysiew przeprowadza się w lutym lub w marcu, umieszczając nasiona w skrzynce czy doniczce wypełnionej ziemią i przenosząc w ciepłe miejsce. Do większych doniczek truskawki pnące mogą trafić, gdy wytworzą po 3-4 liście. Kiedy sadzić truskawki pnące? W drugiej połowie maja sadzonki będą gotowe do umieszczenia w miejscu docelowym. Mogą trafić na przykład na balkon czy na taras. Minie już bowiem ryzyko przymrozków.

 • Ziemia: Truskawkom trzeba zapewnić odpowiednio dużo miejsca, by mogły swobodnie się rozwijać. Minimalna średnica donicy, w jakiej je posadzimy, to 25-30 cm. Idealna będzie ziemia próchnicza, z dodatkiem kompostu lub torfu, a także odrobiną piasku. Podłoże powinno mieć odczyn obojętny lub lekko kwaśny (pH 5,5-6,5). Na dnie doniczki warto wysypać keramzyt, aby zapewnić roślinom warstwę drenażową. Pozwoli to truskawkom pozbywać się nadmiaru wody, który mógłby doprowadzić do zgnicia korzeni.

 • Stanowisko: Pojemniki z sadzonkami truskawek trzeba umieścić w miejscu dobrze nasłonecznionym. To ważne, bo tylko w ten sposób można liczyć na duże, soczyste i słodkie owoce. Miejsce powinno być również osłonięte od wiatru.

 • Podlewanie: Podlewanie truskawek pnących jest niezmiernie ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym. Podłoże powinno być wilgotne, więc warto zastosować jakiś system nawadniający lub pilnować, by ziemia nie wyschła. Powierzchnię wokół roślin można też okryć ściółką (na przykład słomą), co pomoże zabezpieczyć ziemię przed utratą wilgoci.

 • Nawożenie: Regularne nawożenie truskawek pnących jest istotnym zabiegiem zwłaszcza w przypadku roślin uprawianych na balkonach czy na tarasach. W doniczkach rośliny mają ograniczoną ilość dostępnych składników pokarmowych, więc należy stale uzupełniać ich poziom. Najlepiej zastosować nawóz organiczny, zachowując 1-2 miesiące odstępu między kolejnymi dawkami. Pierwszą dawkę nawozu trzeba zastosować po upływie około miesiąca od posadzenia rośliny, a ostatnią zasilamy truskawki pod koniec sierpnia.

 • Owocowanie: Pierwsze owocowanie truskawek pnących następuje od maja do czerwca. Truskawki tego typu powtarzają owocowanie, więc możemy się spodziewać też kolejnych zbiorów. Następne owocowanie rozpoczyna się mniej więcej po miesiącu od zakończenia zbiorów.

 • Choroby i szkodniki: Truskawkom zagraża wiele chorób i szkodników. Rośliny najczęściej atakowane są przez szarą pleśń i mączniaka prawdziwego. Może je zaatakować także antraknoza truskawek. Warto jednak wiedzieć, że uprawiane w pojemnikach truskawki wiszące nie mają kontaktu z podłożem, co sprzyja nie tylko zachowaniu ich w większej czystości, ale też sprawia, że rzadziej gniją.

Truskawki wiszące na balkonie czy pnące się po drabince na tarasie wyglądają bardzo dekoracyjnie. Po ostatnich zbiorach lub też wczesną wiosną następnego roku trzeba obciąć te ich pędy, które owocowały. Musimy też pozbywać się z roślin suchych liści i gnijących owoców.

Odmiany truskawek różnią się m.in. terminem owocowania, kształtem owoców i smakiem. Fot. 123RF.com

Najlepsze odmiany truskawek pnących

Truskawka pnąca dostępna jest w wielu odmianach, wśród których z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Popularnością cieszą się między innymi:

 • Ostara – wytwarza liczne, zwisające rozłogi, z owocami o sercowatym kształcie, które przypominają w smaku poziomki. Sadzonki tej odmiany muszą zimować pod osłonami.

 • Selva – wyróżnia się luźnym, zwisającym pokrojem, a także dużymi, smacznymi owocami o czerwono-pomarańczowej barwie. Na zimę sadzonki trzeba jednak okryć agrowłókniną, ponieważ nie są odporne na mróz.

 • San Andreas – odmiana truskawki pnącej owocująca od czerwca aż do przymrozków, wyróżniająca się dużymi, stożkowatymi owocami. Rośliny trzeba okrywać na zimę.

 • Albion – to jedna z najpopularniejszych odmian truskawek. Charakteryzuje się dużymi, słodkimi owocami, a owocowanie powtarza średnio co 3 tygodnie. Nadaje się do uprawy zarówno przez doświadczonych ogrodników, jak i przez tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą truskawek.  

Wśród popularnych i cenionych przez ogrodników odmian truskawek pnących warto wymienić również odmianę Rabunda i Repella.

Przeczytaj również: 

Nawożenie truskawek na wiosnę. Czym i jak dokarmiać truskawki w marcu, kwietniu i maju?

Najlepsze odmiany truskawek. Słodkie i aromatyczne, z uprawą poradzą sobie nawet amatorzy

Truskawki powtarzające owocowanie. Jakie odmiany są najlepsze, kiedy sadzić?

"Na zdrowie": Aromatyczne truskawki. Smakowite i odżywcze owoce na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.