Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika. O tych pracach nie zapominaj

Grudzień to czas wytchnienia dla ogrodników i moment spoczynku dla roślin. Najkrótsze w roku dni i długie wieczory sprzyjają nadrabianiu zaległości w lekturze ulubionych książek ogrodniczych oraz planowaniu wyglądu ogrodu w przyszłym sezonie. Co trzeba zrobić w ogrodzie w grudniu? 

Grudzień w ogrodzie - kalendarz ogrodnika. O tych pracach nie zapominaj
Grudzień w ogrodzie. O jakich pracach nie zapomnieć? Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się: 

Grudzień w ogrodzie — co trzeba zrobić?

W tym miesiącu warto przeprowadzić prace porządkowe na działce i zrobić przegląd w narzędziach ogrodniczych. Oczyścić je z ziemi, zdezynfekować, naostrzyć, nasmarować i naprawić lub oddać do serwisu, a także uzupełnić o te, których nam brakuje, gdyż w grudniu są o wiele tańsze niż w sezonie.

Grudzień w ogrodzie ozdobnym  

Raz na kilkanaście dni róbmy przegląd zimujących w piwnicach cebul i bulw. Można spryskiwać je preparatem grzybobójczym, a te, które wykazują objawy chorobowe, natychmiast wyrzucamy.

Nie zapominajmy o wyściółkowaniu rabat z roślinami cebulowymi, które zakwitną wczesną wiosną. Przed mrozem ochroni je warstw słomy, kory sosnowej lub gałązki drzew iglastych.

W grudniu rabaty z roślinami cebulowymi należy okryć gałązkami drzew iglastych Fot. 123RF/PICSEL

Zimowe okrycie bylin

Zimą obowiązki w ogrodzie ograniczają się do poprawiania zimowych osłon lub zakładania je na delikatniejsze i mniej mrozoodporne rośliny, jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy. Wąskie i kolumnowe odmiany dobrze jest dodatkowo obwiązać sznurkiem, aby śnieg ich nie rozłamywał.

Po intensywnych opadach mokrego śniegu strzepujemy go z koron drzew i krzewów, aby po zimie miały one ładny i naturalny pokrój i nie były połamane.

Trawnik w grudniu

Do odśnieżania ścieżek nigdy nie stosujemy szkodliwej dla roślin soli, a nadmiaru śniegu starajmy się nie gromadzić na trawniku, gdyż może to spowodować wiele trudnych do zwalczenia chorób murawy. Lepiej trzymać go na rabatach bylinowych i pod krzewami i drzewami. Dzięki takiemu zabiegowi rośliny te o wiele lepiej zniosą mroźną zimę, gdyż śnieg będzie stanowił barierę izolacyjną.

Grudzień w ogrodzie warzywnym

W grudniu w warzywniku:

  • Stosujemy obornik do nawożenia, jeśli nie zastosowaliśmy go wcześniej. Można go rozłożyć teraz i przekopać, kiedy ziemia będzie rozmarznięta.
  • Przed zamarznięciem ziemi warto wykopać i zebrać warzywa takie jak brukselka jarmuż, por i pietruszka. 
  • Przy dużych mrozach i braku śniegu przeprowadzamy osłanianie zagonów ozimych — pietruszkę, marchew, cebulę, czosnek warto osłonić agrowłóknią lub folią perforowaną.

Grudzień w ogrodzie owocowym

Od grudnia można przeprowadzać bielenie pni drzew owocowych wapnem. Dzięki temu zapobiegniemy pękaniu kory drzew oraz pojawianiu się ran zgorzelinowych, które powstają przez nadmierne nagrzewanie się kory w ciągu dnia i duże spadki temperatur nocą. Drzewa owocowe można zabezpieczyć również osłonkami sadowniczymi, które zapobiegną uszkodzeniom powodowanym przez gryzonie. Aby roślin nie atakowały sarny i inne dzikie zwierzęta na drzewach i krzewach można wywiesić… kostki mydła owinięte papierem.

W grudniu warto zabezpieczyć kory drzew przed pękaniem, przeprowadzając zabieg bielenia wapnem Fot. 123RF/PICSEL

W tym miesiącu, przed silnymi morzami, warto pobrać zrazy do szczepienia (pędy) z drzew takich jak grusze, czereśnie, jabłoń. Aby przetrwały do kwietnia, kiedy przeprowadza się szczepienie, należy zabezpieczyć je w dole z piaskiem.

W pomieszczeniach, gdzie składujemy plony, utrzymujemy temperaturę ok. 0 st. C i wysoką wilgotność powietrza (ok. 90%). Przeglądnijmy przechowywane owoce i wyrzućmy te, które gniją.

Jeśli prowadzimy uprawę winorośli w szklarniach, grudzień to dobra pora na przeprowadzenie jej cięcia (o najwyżej trzy oczka).

Oczko wodne w grudniu 

Posiadaczom oczek wodnych i stawów ogrodowych, w których zimują ryby, poleca się sprawdzanie dostępu tlenu do wody. Nie można dopuścić do całkowitego zamarznięcia lustra wody, przy bardzo dużych mrozach należy wywiercić przerębel, aby ryby miały czym oddychać.

Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków, które odwdzięczą się nam wyjadaniu szkodników w przyszłym sezonie. Przeczytaj, jak przygotować karmnik i dokarmiać zwierzęta zimą.

mgr inż. Patrycja Lipiec / Redakcja Deccoria.pl 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.