Spis treści:
Kiedy siać seler?
Zarówno seler korzeniowy, jak i naciowy z powodzeniem można wyhodować w ogrodzie. Aby jego uprawa zakończyła się sukcesem, trzeba mu zapewnić odpowiednie warunki do wzrostu. Z racji tego, że jest to roślina ciepłolubna, najszybszym i najefektywniejszym sposobem na wyhodowanie tego warzywa jest rozsada. Niestety seler dosyć długo wschodzi i rośnie, dlatego produkcja rozsady może trwać od 8 do nawet 12 tygodni. Jeśli jednak chcemy mieć gotowe sadzonki już w maju, nasiona należy posiać dosyć wcześnie – najlepiej w pierwszej połowie lutego (dotyczy to zarówno odmian korzeniowych, jak i naciowych). Niektórzy wysiewają seler na rozsadę już pod koniec stycznia, inni z kolei – dopiero na początku marca.
Wysiew selera na rozsadę krok po kroku
Do uprawy selera najlepiej sprawdzą się płaskie pojemniki (należy jednak pamiętać, aby zrobić w nich otwory na dnie). Poniżej podpowiadamy, jak przygotować rozsadę krok po kroku.
- Krok 1. Wypełnij pojemniki podłożem (ale nie do pełna). Wyrównaj je i lekko ugnieć (np. deseczką lub drewnianym trzonkiem).
- Krok 2. Wysiej nasiona selera (równomiernie, ale niezbyt gęsto).
- Krok 3. Delikatnie przyciśnij nasiona do podłoża. Nie trzeba ich przesypywać ziemią ani piaskiem, gdyż muszą mieć dostęp do światła.
- Krok 4. Na koniec delikatnie podlej wysiane nasiona (najlepiej jest to zrobić za pomocą opryskiwacza).
Seler uprawia się z rozsady. Fot.CanvaPro
Teraz młodym roślinom należy zapewnić właściwe warunki do wzrostu. Aby przyspieszyć kiełkowanie, pojemniki z wysianymi nasionami można przykryć folią. W tym przypadku należy jednak pamiętać o codziennym wietrzeniu, czyli odkrywaniu folii na kilka lub kilkanaście minut. Siewki ustawiamy w miejscu jasnym, najlepiej sprawdzi się parapet okna od strony południowej. Poza tym warto też zadbać o odpowiednią wilgotność podłoża – musi ono być stale wilgotne, ale nie mokre. Do podlewania używamy wody miękkiej, o temperaturze pokojowej. Do wykiełkowania seler potrzebuje ciepła. Dlatego ważne jest, aby utrzymywać temperaturę w granicach 20-25 st. C. Czas wschodów roślin trwa od 10 do 20 dni, dlatego trzeba się uzbroić w cierpliwość.
Pikowanie siewek selera
Po 4-5 tygodniach, gdy siewki będą miały jeden lub dwa liście właściwe, selery trzeba przepikować. Oznacza to przesadzanie siewek do pojedynczych doniczek, w których będą się rozwijały aż do czasu posadzenia w miejscu docelowym. Wówczas sadzimy każdą roślinkę do większych doniczek o średnicy około 9 cm. Sadzonki wsadzamy do gruntu w drugiej połowie maja (ewentualnie na początku czerwca), aby uniknąć ryzyka wiosennych przymrozków.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jak wysiewać nasiona w rolkach po papierze toaletowym? Prosty poradnik dla początkujących
Co zrobić ze starych nasion? Wysiej, szybko wyrosną mikrolistki
Najlepsze odmiany ogórka gruntowego. Ogrodnicy przestrzegają przed jednym typem nasion