Porady ogrodnicze

Hortensja - suszenie kwiatostanów hortensji

Masywne, kuliste kwiatostany hortensji to wspaniały widok. Uprawiamy te krzewy właśnie dla nich. w wielu ogrodach króluje odmiana „Annabelle” o zjawiskowych, kremowych kwiatostanach dorastających do 25 cm średnicy. W lipcu krótko po rozwinięciu się kwiatów hortensje prezentują się najpiękniej. Kwiatostany są zdrowe i silne. To właśnie najlepszy moment na ścięcie tych, które przeznaczymy na przygotowanie suchych bukietów.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Nie ma na co czekać. Gdy spadną ulewne deszcze lub krzewy zostaną zaatakowane przez letnie choroby czy szkodniki, majestatyczne kwiaty hortensji nie będą się już prezentować aż tak dobrze. Suche kwiatostany można umieścić wszędzie, a w czasie zimy, kiedy trudno jest o żywe kwiaty z ogrodu, będą nam przypominać o bogactwie lata.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Suszenie hortensji nie zajmuje wiele czasu ani nie wymaga kosztownego sprzętu. Odcinamy wybrane przez nas kwiatostany, tworząc z nich od razu mniejsze lub większe bukiety. Te bardziej okazale, można suszyć pojedynczo. Obrywamy od dołu liście, które będą tylko utrudniały włożenie bukietów do wazonów. Część liści zostawiamy, chociaż zazwyczaj zaleca się usunięcie wszystkich liści hortensji przez suszeniem.

Zobacz więcej zdjęć

Warto też dokładnie obejrzeć zebrane przez nas kwiatostany, żeby sprawdzić, czy nie ma w nich owadów lub ślimaków, zanim wniesiemy je do domu. Pamiętajmy, że kwiaty zbieramy przy suchej pogodzie, a suszenie rozpoczynamy bezpośrednio po ich zebraniu.

Zobacz więcej zdjęć

Bukiety związujemy elastyczną gumką, żeby się nie rozsypały, gdy łodygi się skurczą. Nie warto robić zbyt dużych wiązek, w ten sposób zapobiegamy pleśnieniu kwiatostanów i przyspieszamy proces suszenia. Hortensje suszymy kwiatostanem do dołu. Ja zawieszam je na paliku za pomocą gumek.

Inną metodą suszenia hortensji jest umieszczenie ich w wazonie z niewielką ilością wody, której nie uzupełniamy. Kwiatostany początkowo pobierają wodę, a postem stopniowo zasychają. Ja z racji większej ilości kwiatostanów do suszenia i niewystarczającej ilości wazonów w domu wybrałam ten pierwszy sposób.

Zobacz więcej zdjęć

W obu przypadkach ważna jest jednak zasada, że nie należy suszyć kwiatów na słońcu, ponieważ tracą wtedy kolor. Najlepiej umieścić je w przewiewnym i możliwie ciemnym miejscu. Im ciemniejsze pomieszczenie, tym większa szansa na zachowanie koloru kwiatostanów. Mozna przenieść swoje hortensje również do garażu. Tam powinny wisieć przez 2-3 tygodnie. Po tym czasie suszone bukiety powinny już być gotowe.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Na pewno zainteresuje cię również:

Hortensje - przycinanie, przesadzanie i rozmnażanie

Hortensja ‘Polar Bear’ - stanowisko, sadzenie, uprawa, pielęgnacja, porady

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Ewcia12

Uwielbiam te kwiaty

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Hortensja - suszenie kwiatostanów hortensji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.