Spis treści:
Jaką odmianę cebuli dymki wybrać?
Uprawę cebuli z dymki uznaje się za dużo łatwiejszą niż wysiew nasion tego warzywa. Każdy, nawet początkujący ogrodnik sobie z nią poradzi, choć trzeba pamiętać o zaspokojeniu wymagań tej rośliny, aby plony były zdrowe i obfite. Dymka gwarantuje nam otrzymanie zbiorów nawet o kilka tygodni szybciej niż w przypadku siewu. Możemy ją przeznaczyć zarówno na wczesny szczypior, jak i cebule do bezpośredniego spożycia lub długiego przechowywania.
Na rynku jest bardzo dużo wartościowych odmian cebuli dymki. Jeśli planujemy je sadzić w marcu lub kwietniu, zdecydujmy się na odmiany wiosenne, takie jak 'White Globe' o białych, łagodnych w smaku cebulach czy 'Karmen' o karminowej łusce i soczystym miąższu. Równie atrakcyjna jest odmiana cebuli dymki 'Sturon' oraz 'Wolska' wyróżniające się o lekko pikantnym smakiem. W sezonie wszystkie te odmiany dostarczą nam również gruby, aromatyczny szczypior.
Jak pędzić dymkę na szybki zbiór?
Jak już wspominaliśmy, uprawa cebuli z dymki gwarantuje wcześniejsze plony. Co ciekawe, możemy przyspieszyć je jeszcze bardziej, jeśli przed sadzeniem jej w gruncie przeprowadzimy prosty zabieg. Jest nim pędzenie dymki na szybki zbiór, które polega na pobudzeniu jej do rozpoczęcia wegetacji. Innymi słowy, wymuszamy na niej, aby szybciej rozpoczęła wzrost, dzięki czemu w momencie sadzenia w ogrodzie ma już rozwinięte liście oraz system korzeniowy.
Dymkę warto podpędzić na kilka tygodni przed jej planowanym sadzeniem w ogrodzie. Fot. karpovkottt/123RF.com
Jak pędzić dymkę na szybki zbiór? W praktyce zabieg ten polega na posadzeniu cebulek w ziemi w wielodoniczkach na ok. miesiąc przed przeniesieniem ich na grządki. Ekspert z kanału Naturalnie o ogrodach na portalu YouTube tłumaczy, jak przeprowadzić ten zabieg krok po kroku:
- Wielodniczkę wypełniamy przesianym podłożem uniwersalnym (beztorfowym);
- Następnie pojedynczo sadzimy dymkę – na takiej głębokości, aby mniej więcej połowa cebulki znajdowała się nad powierzchnią;
- Tak posadzoną dymkę podlewamy i zostawiamy szklarni lub innym nieogrzewanym, jasnym pomieszczeniu.
Podpędzoną dymkę przesadzamy na grządki wiosną, w marcu lub kwietniu. Rozpocznie intensywny wzrost dużo szybciej niż ta, która nie została poddana takiemu zabiegowi. W ten prosty sposób przyspieszymy zbiory o kilka tygodni.
Źródła: deccoria.pl, Naturalnie o ogrodach/ YouTube
Przeczytaj również:
Namocz nasiona pomidorów przed siewem. Sadzonki będą solidne, a plony zdrowe i obfite