Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować irysy ogrodowe?

Kosaćce, nazywane często irysami, to kwiaty ogrodowe wyrastające z cebul (kosaćce cebulowe) lub kłączy (kosaćce kłączowe). Ze względu na rozmaite wymagania glebowe, wśród irysów kłączowych spotykamy jeszcze irysy wodne. Złota zasada w uprawie irysów brzmi: sadźmy kilka cebulek tej samej odmiany w jednym miejscu, zamiast rozpraszać je po całym ogrodzie.
REKLAMA

Kwitnące na wiosnę irysy, stanowią idealne towarzystwo dla roślin skalnych. Polecam głównie odmiany kwitnące na fioletowo i niebiesko. Należy sadzić je na głębokości ok. 8 cm i na 2,5 centymetrowej warstwie żwirku. Będą wyglądać najładniej, kiedy zgromadzimy je w kępkach składających się z minimum 5 sztuk.

Zdarza się, że irysy karłowe pięknie rosną w pierwszym roku po posadzeniu, a w kolejnym zamierają. Aby przedłużyć ich żywot, posadźmy je na przepuszczalnym podłożu, w miejscu gdzie często docierają promienie słoneczne. Irysy cebulowe doskonale czują się na szczycie murku oporowego oraz na podwyższonych grządkach.                                                
KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Jeżeli w naszym ogrodzie występuje gleba typowo gliniasta, wówczas cebule kosaćców holenderskich oraz angielskich, co roku wykopujemy. Robimy to, kiedy liście zaschną (przełom lipca i sierpnia). Wykopane cebulki przechowujemy w chłodnym miejscu. 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

  

Może się zdarzyć, że podczas sezonu wegetacyjnego liście żółkną i schną. Jest to sygnał, że należy podzielić cebule irysa. Po wykopaniu ich z gleby delikatnie oddzielamy kolejne cebulki.

Uważaj, aby nie uszkodzić przy tym korzeni (dotyczy to głównie Iris orchioides). Oddzielone cebule sadzimy w niewielkich grupach. Jeżeli zauważymy, że niektóre z roślin mają czarne plamy lub ich liście czernieją, koniecznym jest ich wyrwanie i spalenie.

Kosaćce kłączowe, zwane czasem irysami bródkowymi
, mają mało wygórowane potrzeby i są bardzo łatwe w uprawie. Wystarczy zapewnić im słoneczne stanowisko, lekką i przepuszczalną glebę oraz wiosenne zasilanie wolno działającym nawozem.

 

                                          KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ!

Pamiętajmy, że irysy rosnące na glebie ciężkiej często chorują, nie mogą również pozostawać na jednym miejscu dłużej niż 3 - 4 lata.


Jeżeli jednak, będziemy chcieli posadzić irysy na podłożu podmokłym i ciężkim, dodajmy do gleby nieco gruboziarnistego piasku lub żwirku. Tworzymy w ten sposób drenaż. Następnie, formujemy niewielki wzgórek i umieszczamy w nim kłącza. Szczyt korzenia powinien być odsłonięty.  Co jakiś czas sprawdź, czy nie jest przykryty ziemią, która może wpływać na zmniejszenie ilości kwiatów.

Kłącza dzielimy co 3 - 5 lat, kiedy roślina przestaje kwitnąć i robi się zbyt gęsta. Przy dzieleniu usuwamy środkową część kłączy, pozostawiając jedynie zdrowe, zewnętrzne fragmenty. Następnie sadzimy je w odstępach ok. 30 - 40 cm.

ZOBACZ OGRODY NASZYCH UŻYTKOWNIKÓW

 

Wiosną zawsze należy sprawdzić, czy na liściach nie pojawia się pomarańczowy, żółty lub brązowy nalot rdzy. Jeżeli zauważymy obecność choroby, wówczas spryskujemy porażone liście środkiem grzybobójczym.

Kosaćce wodne, w przeciwieństwie do innych irysów, najlepiej czują się w środowisku wilgotnym (ogród bagienny, niski brzeg stawu). Te bardzo atrakcyjnie rośliny, zdecydowanie preferują wodę o odczynie obojętnym lub delikatnie kwaśnym. Szczególnie jeżeli jest ona zasobna w składniki mineralne. Wysadzamy je z doniczek wiosną, jak tylko z kłącza zaczynają wyrastać młode pędy.                                                        ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Żeby uprawiać irysy w głębokiej wodzie, mocujemy je w drucianych koszach, wypełnionych żyzną glebą. Ziemie, w której sadzisz irysy, wymieszaj ze żwirek, który zapobiega wymywaniu jej i pożeraniu korzeni przez ewentualne rybki. Brzegi kosza nie powinny znajdować się niżej niż 8 cm pod powierzchnią wody. Kosz możemy ustawić na cegłach lub kamieniach, którymi wyłożymy dno zbiornika.


                                                          ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Jeżeli chcemy uprawiać irysy wodne na kwiaty cięte, wówczas wybierzmy Irys sibirica, jego kwiaty najdłużej utrzymują się w wazonie.

Do małego oczka wodnego wybieramy Iris laevigata lub Iris versicolor. Odmiany te, nie osiągają dużych rozmiarów. Unikamy natomiast odmiany żółtej Golden Queen, która ma skłonności do ekspansywnego wzrostu i zarastania zbiorników.


Barbara Machalska - Cyran Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Kwiaty na tarasie. Jak je pielęgnować?
Trawy ozdobne w ogrodzie. Jak je pielęgnować i gdzie sadzić?
Azalie wielkokwiatowe – królowe maja
Jak pielęgnować hortensję ogrodową?
Pierwsze, wiosenne kwiaty na balkon? Ekspert radzi jakie wybrać!
TOP 3 najbardziej kreatywnych sposobów uprawy roślin
Nowalijki z własnej skrzynki. Jak sadzić warzywa na balkonie?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować irysy ogrodowe? "? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.