Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować kawę arabską? Uprawa, przesadzanie i pielęgnacja

Jak uprawiać kawę arabską? Dziś kilka słów na jej temat. Poznaj jej wymagania i prawidłowe metody pielęgnacji. 

Jak pielęgnować kawę arabską? Uprawa, przesadzanie i pielęgnacja
fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

To, co w kawie arabskiej przyciąga uwagę w pierwszej kolejności, to niezwykle błyszczące, soczyście zielone, lekko karbowane liście. Pięknie prezentują się w każdym rodzaju doniczki, z powodzeniem mogą zastąpić inne rośliny ozdobne z liści. Kawa arabska pochodzi z Afryki, ale obecnie uprawia się ją w dużej mierze w Ameryce Południowej, gdzie rośnie jako krzew osiągający mniej więcej 5 metrów wysokości. W uprawie domowej może osiągnąć metr wysokości, w idealnych warunkach nawet więcej. Po kilku latach może też zakwitnąć i wykształcić owoce. Czy kiedykolwiek uda się zaparzyć kawę z ziaren zebranych w domu? Jak podają poradniki książkowe, jest na to podobno szansa po mniej więcej 4 latach.

src: Kawa arabska - jak pielęgnować kawę arabską? Uprawa, przesadzanie i pielęgnacja kawy., Youtube.com, kanał: ogród na co dzień 

W sklepach zazwyczaj są do nabycia kępy kilku młodych pędów, gęsto ulistnionych. Z każdego takiego pędu można byłoby uzyskać kawowy krzew. Z czasem zacznie się tworzyć zdrewniały pęd, pokryty korowiną, a z niego będą wyrastać gałązki. Nie jest to roślina trudna w uprawie. Przetrwa nawet krótkie przesuszenie - jej liście wówczas więdną nieznacznie i tracą charakterystyczny blask. Na szczęście po ponownym podlaniu wrócą jej siły i znów będzie prezentować się świetnie.

Zaleca się, aby w przypadku kawy utrzymywać stale lekko wilgotne podłoże, jednocześnie nie możemy doprowadzić do zalewania bryły korzeniowej, tzn. roślina nie może stale stać w wodzie, bo korzenie zaczną gnić. Regularne podlewanie jest zatem podstawą. Do podlewania najlepiej używać wody miękkiej, a nawozy powinny mieć niską zawartość wapnia, mogą to być np. nawozy do rododendronów. Wszystko dlatego, że roślina ta wymaga uprawy w glebie lekko kwaśnej, zatem podczas przesadzania możemy użyć np. podłoża do cytrusów.

REKLAMA
REKLAMA

Zabieg ten, podobnie jak w przypadku większości domowych roślin doniczkowych możemy przeprowadzić wiosną. Kawa lubi dość duże pojemniki. Jeżeli zauważymy, że iście zaczynają żółknąć, może być to oznaka, że czas na przeprowadzkę do większej doniczki. Od wiosny do jesieni roślina ta najlepiej rośnie w miejscu jasnym, ale o świetle rozproszonym. Nie lubi bezpośredniego oddziaływania promieni słonecznych. Jednak zimą, w naszym klimacie, dobrze jest ją przystawić do okna od strony południowej, żeby miała jak najwięcej światła w czasie krótkich, ponurych dni.

fot. Pixabay.com

Kawa dobrze czuje się w warunkach domowych i temperaturze pokojowej. Bardzo lubi zraszanie. Po opryskiwacz z miękką wodą możemy sięgać nawet codziennie. Roślina ta będzie nam za to bardzo wdzięczna. W przypadku tej ciepłolubnej rośliny należy uważać na przeciągi, zwłaszcza zimą. Jeżeli zawieje ją zimne powietrze, może się nie lada rozchorować. Jeżeli nie chcemy, aby nasza kawa rozrosła się do dużych rozmiarów, możemy ją przycinać. Wtedy też lepiej będzie się rozkrzewiać. Najlepiej robić to wczesną wiosną, zanim wejdzie w okres wiosennej i letniej wegetacji. Latem, tak samo jak bananowce, możemy kawę wynieść na balkon lub do ogrodu. Ale tylko na czas największych upałów. Temperatura podczas jej uprawy nie powinna spadać poniżej 12 stopni Celsjusza. Na zbyt duże wahania temperatury roślina ta może zareagować zrzuceniem liści. 

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Oglądaj najnowsze promocje i planuj zakupy z ding.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Carlos161

Dziękuję. Posadzę. Na razie mam w całym mieszkaniu Sansewerie

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować kawę arabską? Uprawa, przesadzanie i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.