Porady ogrodnicze

Jak pielęgnować powojniki?

Powojniki to pnącza bylinowe lub (o dziwo!) krzewy. Ich kwiaty są przepiękne i różnorodne. Mienią się niemal wszystkimi kolorami tęczy. Poza kwiatami ich atut stanowią urodziwe owocostany. Jeżeli chcemy cieszyć się ich pięknem przez kilka lat, musimy zadbać o odpowiednią pielęgnację tych roślin.

REKLAMA
Fot.123RF.com

Wyróżniamy  3 odmiany powojników: wielkokwiatowe, botaniczne i bylinowe. Trzecia grupa jest mniej wymagająca względem zapotrzebowań glebowych aniżeli powojniki wielkokwiatowe. Ponadto, lepiej znoszą przymrozki i są bardziej odporne na choroby. Posiadają mniejsze kwiaty, za to ich obfitość sowicie nam to wynagradza. Idealnie czują się w ogrodach właścicieli, którzy mniejszą uwagę przywiązują do pielęgnacji roślin, a większą do ich dekoracyjnego wyglądu. Clematisy z godnością i zrozumieniem zniosą początkujących ogrodników.

Jakie wymagania?

Clematisy nie znoszą podłoży ciężkich, podmokłych i zlewnych. Uwielbiają za to gleby żyzne, średnio wilgotne i bogate w próchnicę. W większości są to rośliny mrozoodporne. Ich dolna cześć powinna pozostawać w cieniu, a górna napawać się promieniami słonecznymi. Nie martwmy się, jeżeli posadzimy je w półcieniu, zwłaszcza te z kwiatami w kolorach pastelowych. Pamiętajmy, że szkodliwym dla powojników, jest okres długotrwałej suszy oraz wystawianie ich na działanie wiatru.


Jak sadzimy?
 
Zakupując sadzonki, wybierajmy te w pojemnikach z dobrze wykształconym systemem korzeniowym oraz zdrewniałymi pędami u podstawy. Bezpośrednio przed sadzeniem, na czas około 15 minut, umieszczamy sadzonkę w pojemniku z wodą. W tym czasie możemy przygotować dołek do sadzenia. Powinien on mieć około 60 cm głębokości i 70 cm średnicy.
 
Zobacz więcej zdjęć

Na jego dnie powinniśmy zrobić drenaż w postaci warstwy kamieni, żwirku i gałązek. Ściany dołka należy ponakłuwać łopatą. Następnie wsypujemy ziemię kompostowaną lub specjalne podłoże do powojników. Powojniki wielkokwiatowe umieszczamy w podłożu na wysokość 10 cm poniżej sadzenia w pojemniku, a powojniki bylinowe i botaniczne 1 cm. Roślinkę podlewamy, obsypujemy ziemią i bardzo delikatnie udeptujemy. Powstałą wokół pnącza misę, zalewamy obficie wodą.

Zobacz więcej zdjęć
 
Jak pielęgnować?
 
Powojniki lubią być ściółkowane. Możemy do tego celu posłużyć się np. korą. Jednak bardziej oryginalnym pomysłem jest zastosowanie innej rośliny okrywowej, np. trzmieliny albo barwinka. W ten sposób zapobiegniemy szybkiemu wysuszaniu podłoża, co w uprawie clematisów jest bardzo istotne. 
REKLAMA
REKLAMA

Fot.123RF.com

Podlewanie 

Zasada, która panuje podczas podlewania, jest taka, że podlewamy obficie, ale nie często, jak również podlewamy glebę wokół rośliny, a nie liście. W drugim roku po posadzeniu należy rozpocząć zasilanie pnącza nawozami. Polecamy nawozy wolno działające. Wokół rośliny robimy trzy, około 10 cm dołki i wsypujemy do nich po łyżeczce nawozu. Najlepiej zrobić to na przełomie kwietnia i maja. Przed zimą, pomimo mrozoodporności powojnika, dobrze jest obsypać go u podstawy ziemią, korą lub suchymi liśćmi. Chronimy w ten sposób korzenie oraz uśpione pąki przez zmarznięciem.
 
 
Przycinanie

Cięciem powojników zajmujemy się w okresie od lutego do kwietnia. Dzięki temu zabiegowi roślina będzie się lepiej rozgałęziać i obficiej kwitnąć. Należy również dokonać cięcia sanitarnego. Usuwamy wówczas wszystkie suche, poranione i połamane pędy. 
 
Deccoria.pl
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak pielęgnować powojniki?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.