Spis treści:
Uprawa madevilli – najważniejsze zasady
Mandevilla, znana również pod nazwą dipladenia, to krzewiaste pnącze pochodzące z tropikalnych rejonów Ameryki Południowej. Główną ozdobę rośliny stanowią oryginalne, trąbkowate kwiaty, które w zależności od odmiany mogą być koloru białego, różowego lub czerwonego. Niestety uprawa mandevilii nie należy do najłatwiejszych. Aby zdrowo rosła i obficie kwitła, należy jej zapewnić warunki podobne do tych, jakie ma w naturze. Oto najważniejsze wymagania, jakie warto spełnić.
- Ze względu na pochodzenie mandevilla lubi stanowiska ciepłe i słoneczne. Poradzi sobie też w lekkim półcieniu, natomiast jej kwitnienie nie będzie wtedy tak intensywne.
- Podłoże powinno być żyzne, przepuszczalne, z dużą zawartością składników odżywczych. Odczyn gleby może być obojętny lub lekko kwaśny.
- Do prawidłowego wzrostu i obfitego kwitnienia mandevilla wymaga regularnego podlewania. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna (ale nie przelana, gdyż korzenie rośliny mają tendencję do gnicia i zapadania na choroby grzybowe).
- Aby roślina obficie kwitła aż do pierwszych przymrozków, należy systematycznie usuwać przekwitłe kwiaty.
- Mandevilla ma dość wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Dlatego warto ją wspomóc nawozami do roślin kwitnących, które zawierają w swoim składzie azot i potas.
Mimo swojej popularności mandevilla nie jest rośliną łatwą w uprawie. Fot.123RF.com
Jak pobudzić mandevillę do kwitnienia?
Aby pobudzić mandevillę do kwitnienia, wcale nie musisz sięgać po specjalistyczne preparaty ze sklepu. Wystarczy przygotować naturalną odżywkę, dzięki której pnącze obficie zakwitnie i będzie cieszyć nasze oczy przez cały sezon. Do jej przygotowania będziemy potrzebowali łupin orzecha włoskiego, które są doskonałym nawozem organicznym. Zawierają potas, fosfor, żelazo, cynk, magnez i inne składniki odżywcze niezbędne do tworzenia pąków kwiatowych. Co więcej, wzmacniają system korzeniowy, zwiększają odporność rośliny na warunki stresowe, a nawet przedłużają kwitnienie.
Przygotowanie organicznej odżywki jest niezwykle proste. Łupiny z dziesięciu orzechów włoskich włóż do garnka i wlej półtora litra wody. Następnie zagotuj i gotuj wywar przez około 20 minut. Po tym czasie należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ całość powinna ostygnąć. Po przecedzeniu stosuj napar w rozcieńczeniu w proporcji 1:2 (jedna część preparatu na 2 części wody). Podlewaj mandevillę raz na 15 dni, z kolei niewykorzystany płyn można przechowywać w lodówce przez miesiąc. Co więcej, łupiny orzech włoskiego można wykorzystać jako materiał drenażowy, wkładając je na dno doniczki.
Przeczytaj również:
Domowy zasilacz do begonii. Wykorzystaj go na dwa sposoby, kwiatów będzie mnóstwo
Wzmacnia korzeń i przyspiesza kwitnienie. Pelargonie mają tyle kwiatów, że nie widać doniczki
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.