Spis treści:
- Dlaczego trzeba pozbyć się gałęzi z ogrodu lub posesji?
- Jak pozbyć się gałęzi ogrodu?
- Do czego nadają się rozdrobnione gałęzie?
Dlaczego trzeba pozbyć się gałęzi z ogrodu lub posesji?
Przycinanie drzew i krzewów to obowiązkowy zabieg w kalendarzu każdego ogrodnika. Czynność ta wpływa na wygląd, zdrowie, obfitość kwitnienia, a także owocowanie roślin. Po zabiegu cięcia pozostają jednak liczne gałęzie i nie każdy wie, co z nimi robić. Dlaczego trzeba pozbyć się gałęzi z ogrodu lub posesji? Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, to jeszcze stanowią zagrożenie dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Ścięte gałęzie w ogrodzie czy na działce mogą być siedliskiem szkodników i chorób. Poza tym mogą stanowić zagrożenie pożarowe. Dlatego warto wiedzieć, jak pozbyć się gałęzi z ogrodu lub posesji.
Jak pozbyć się gałęzi ogrodu?
Ścięte gałęzie idealnie nadają się do kompostownika, o ile nie są porażone chorobą. Można też skorzystać ze zbiórki zielonych odpadów, jakie oferuje nam nasza miejscowość. W tym przypadku gałęzie należy spakować do szarych lub brązowych worków, a odpowiednie służby odbiorą je z wyznaczonych miejsc. Z kolei doświadczony ogrodnik ma swój sprawdzony sposób na pozbycie się gałęzi z ogrodu. W tym celu pomocna będzie rozdrabniarka. Jest to urządzenie, które pozwala na szybkie i proste rozdrobnienie gałęzi (zarówno cienkich, jak i średniej wielkości), co bardzo ułatwia prace porządkowe w ogrodzie.
Rozdrabniarkę do gałęzi można kupić lub wypożyczyć w wypożyczalni sprzętu ogrodniczego. Na rynku jest spory wybór tego typu urządzeń, który jest uzależniony od potrzeb i preferencji. Ze względu na sposób zasilania rozdrabniacze można podzielić na elektryczne i spalinowe. Ceny zaczynają się od 400 zł, mocniejsze modele spalinowe kosztują powyżej 1000 zł, natomiast profesjonalne rozdrabniacze potrafią kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Do czego nadają się rozdrobnione gałęzie?
Rozdrabniarka z łatwością poradzi sobie ze ściętymi lub połamanymi gałęziami, a uzyskane zrębki można wykorzystać na kilka sposobów. Rozdrobnione gałęzie idealnie nadają się do ściółkowania rabat – powstała z nich ściółka z powodzenie zastąpi korę. Zrębki można też przeznaczyć na kompost. Rozdrabnianie gałęzi przyspieszy proces tworzenia się kompostu oraz ułatwi przerzucanie jego warstw.
Źródła: Jak Fajnie Mieć Ogródek/YouTube, deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jakie rośliny przycinamy we wrześniu? Poznaj 4 najważniejsze zasady cięcia
Przycinanie jeżyn - jak i kiedy przycinać krzewy? Jak ciąć jeżynę bezkolcową?
Odpadki kuchenne na grządki. Jak kompostować ziemię resztkami
"Polska cytryna", "złoto Syberii" i inne niezwykłe jesienne owoce na INTERIA.TV.