Porady ogrodnicze

Przycinanie jeżyn - jak i kiedy przycinać krzewy? Jak ciąć jeżynę bezkolcową?

Przycinanie jeżyn to jeden z najważniejszych zabiegów, kiedy uprawiamy te krzewy. Pozwoli on na lepsze dotlenienie i dostęp do światła, który jest tak istotny. Dzięki temu poprawi się wzrost i kwitnienie rośliny. W efekcie otrzymamy jeszcze więcej zdrowych owoców. Kiedy przycinać jeżyny? Najważniejsze terminy i zasady.

Przycinanie jeżyn - jak i kiedy przycinać krzewy? Jak ciąć jeżynę bezkolcową?
Kiedy i jak przycinać jeżyny? Najważniejsze terminy i zasady. Fot.123RF.com

Spis treści:

Jeżyna - charakterystyka i właściwości

Jeżyna, nazywana również ostrężyną, należy do roślin z rodziny różowatych. W Polsce można spotkać aż 90 jej gatunków. Uprawa rośliny nie jest trudna, a warto mieć ją w swoim ogrodzie. Charakteryzuje się ona niesamowicie zdrowymi, ciemnymi owocami. Właściwości zdrowotne wykazują także jej liście.

Jeżyny powinny być sadzone w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatrów. Jej gleba powinna być żyzna i stale lekko wilgotna. Oprócz takich warunków odpowiednie kwitnienie i owocowanie zapewnią zabiegi pielęgnacyjne. Jednym z nich będzie przycinanie.

Kiedy przycinać jeżyny?

Przycinanie jeżyny należy wykonywać w trzech różnych terminach. Są one uzależnione od tego, jak stary jest wsadzony krzaczek. Jeśli będziemy przycinać krzewy świeżo posadzone lub jednoroczne, to najlepiej robić to w marcu. Należy wybrać okres po przymrozkach, aby nie osłabić rośliny.

Jeżyny dwuletnie przycinać należy natomiast w dwóch terminach. Na roślinach zabieg powinno się wykonywać latem i jesienią. Cięcie w tych terminach będzie miało inny wpływ na krzewy.

Przycinanie jeżyny latem, gdy roślina owocuje, sprawi, że pojawi się więcej owoców. Cięcie w tym terminie sprawi, że krzew zagęści się. Wyrosną nowe pędy, a na nich nowe pąki i owoce.

Jesienią jeżyny przycinamy, kiedy już zbierzemy wszystkie owoce. Wówczas wycinamy stare pędy i zostawiamy te jednoroczne. Objętość rośliny zostanie zmniejszona. Dodatkowo częściowo przygotujemy ją na nadchodzącą zimę. Najpóźniej cięcie przeprowadzamy we wrześniu lub październiku.

Jak przycinać jeżyny - poradnik

Przycinanie jeżyny należy zacząć od przygotowania odpowiedniego sprzętu. Potrzebować będziemy sekator ogrodowy, rękawice ochronne oraz środek grzybobójczy. Zabieg poprawi przepływ powietrza, a także dostęp do światła.

Jeżyny, które są nowo posadzone, należy przycinać niemalże zaraz po wsadzeniu. Pędy tniemy wówczas na około 25-30 cm nad glebą. Poprawi się wzrost rośliny, a także kwitnienie i owocowanie.

Jeśli mamy jeżyny dwuletnie, to należy je przycinać na długości i szerokości, aby mogły się dalej rozrastać. Gdy osiągną około 2 m, to wykonujemy jedynie skracanie wierzchołków. W roku następnym wszystkie pędy można skrócić nawet do 30 cm.

Po przycinaniu jeżyny trzeba zastosować środek grzybobójczy. Całą roślinę pokrywamy preparatem. Pozwoli to na szybsze zagojenie się ran. Ochroni również krzew przed atakiem grzybów i innych chorób.

Cięcie jeżyny bezkolcowej

Jeżynę bezkolcową należy ciąć w drugim roku od posadzenia. Wiosną przycinamy od 4 do 6 pędów, a następnie umieszczamy je na rusztowaniu. Gałęzie boczne krzewu tniemy na 30 cm. Długie 2-metrowe pędy skracamy jedynie na wierzchołkach. W ten sposób poprawimy jej wzrost i owocowanie.

Jesienią natomiast jeżynę bezkolcową przycinamy o wszystkie łodygi dwuletnie, a także części tych jednorocznych. W latach późniejszych jesienią wycinamy pędy, które już owocowały przy samej ziemi.

Jeżynę bezkolcową po cięciu również zabezpieczamy środkiem grzybobójczym. Dzięki niemu unikniemy rozwojowi chorób. Wpłyniemy również na szybsze gojenie się ran.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Prace ogrodowe we wrześniu. Sad, ogród warzywny, trawnik

Supersłodka i bezkolcowa. Jeżyna Gigant to bomba witaminowa

Jak i kiedy przycinać krzewy porzeczek w ogrodzie? Pielęgnacja porzeczki po zbiorze owoców

"Na zdrowie": Śliwka węgierka. Źródło cennych przeciwutleniaczy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.