Porady ogrodnicze

Jak sadzić ogórki do gruntu? Trzymaj się tych zasad, a sąsiedzi będą zazdrościć plonów

Sadzenie ogórków do gruntu nie wymaga dużych umiejętności, pod warunkiem, że poświęcimy uprawie trochę czasu. Najlepiej zaowocują, gdy będą uprawiane w nasłonecznionym i zacisznym miejscu. Kiedy sadzić ogórki do gruntu? Jak przygotować rozsadę? Co zrobić, żeby zbiory się udały? Podpowiadamy, jak sadzić ogórki do gruntu krok po kroku.

Jak sadzić ogórki do gruntu? Trzymaj się tych zasad, a sąsiedzi będą zazdrościć plonów
Kiedy sadzić ogórki do gruntu? Poczekaj, aż skończą się przymrozki! Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy sadzić ogórki do gruntu?

Decyzja o tym, kiedy sadzić ogórki do gruntu, jest uzależniona od panujących warunków atmosferycznych oraz samego sposobu sadzenia. Istnieją dwa sposoby uprawy ogórków gruntowych – siejąc nasiona bezpośrednio do ziemi lub sadzić je z rozsady do gruntu. Jeśli decydujesz się na uprawę gruntową, musisz mieć pewność, że w nadchodzącym sezonie nie będzie już przymrozków. Ogórek należy do roślin ciepłolubnych, dlatego najlepszą porą na wysiew nasion jest druga połowa maja, czyli po „zimnej Zośce”. Po siewie można przykryć nasiona agrowłókniną, która zapewni odpowiednią temperaturę do ich kiełkowania. Ponadto siew ogórków do gruntu można ewentualnie przedłużyć do połowy czerwca. Warto jednak pamiętać, że nasiona powinny być wtedy koniecznie podkiełkowane.

W przypadku, gdy zależy nam na wcześniejszych zbiorach (nawet o 2-3 tygodnie), ogórki można uprawiać z rozsady. Nasiona warzywa trzeba wysiać do małych osobnych doniczek w kwietniu. Kiełkują w ciągu 3 do 10 dni, a rozsada ogórków jest gotowa do sadzenia w gruncie na przełomie maja i czerwca. Odpowiednio posadzone i pielęgnowane ogórki owocują po około 9 tygodniach.

Ogórki lubią obfite podlewania zarówno przed, jak i po posadzeniu Fot. 123RF/PICSEL

Jak przygotować ziemię pod ogórki gruntowe?

Jakie jest najlepsze stanowisko dla ogórków gruntowych? Warzywo najlepiej rośnie w miejscach ciepłych, dobrze nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru. Najlepiej jeśli znajduje się po południowej stronie pola lub ogrodu. Ogórki preferują ziemię żyzną, próchniczą, przepuszczalną, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego (pH 6-7). Często przydatne okaże się również wapnowanie podłoża przeprowadzone jeszcze jesienią. Przed wysadzeniem roślin glebę należy nawieźć kompostem lub obornikiem, a także obficie podlać.

Warto zaznaczyć, że ogórki gruntowe mogą rosnąć w towarzystwie innych roślin. Trzeba także pamiętać o stosowaniu płodozmianu. Najlepszym przedpłonem dla nich będzie m.in. pomidor, cebula, fasola, kukurydza, groch, pietruszka i zboża. Co ciekawe, dzięki bliskości bazylii i kopru są mniej narażone na choroby i szkodniki. Należy jednak unikać sadzenia ogórków gruntowych obok warzyw dyniowatych, czyli arbuzów, melonów, cukinii, dyni, kabaczków czy patisonów. Mają bowiem takie same choroby i szkodniki, m.in. mączniak właściwy, plamistość zgorzelowa, a także żółta mozaika ogórka.  

Jak sadzić ogórki do gruntu?

Ogórki gruntowe to rośliny silnie rozrastające się. Przy wysiewie nasion warto pamiętać o odpowiedniej odległości, zarówno pomiędzy przygotowanymi dołeczkami, jak i samymi rzędami ogórków. Odstępy między dołkami powinny wynosić 10–15 cm, a między rzędami – 80–120 cm.

W przypadku siewu ogórka bezpośrednio do gruntu, w każdym dołku ziemi o głębokości 1,5-2 cm można umieścić maksymalnie po 3 nasiona. Jeśli wszystkie zakiełkują, należy usunąć słabszą siewkę. W celu zapewnienia dłuższego zbioru ogórków siew warzyw można powtarzać w odstępach 1-2 tygodni.

Choć uprawa ogórków w donicach jest czasochłonna, gwarantuje dobre zbiory. Do pojemnika o średnicy 8-10 cm można wsiać 2-3 nasiona w dołkach o głębokości 1,5-2 cm. Do szybkiego kiełkowania i wzrostu rozsada potrzebuje stanowiska słonecznego i temperatury minimum 22 st. C. Sadzenie ogórków do gruntu powinno poprzedzić hartowanie sadzonek, które rozpoczyna się 7-10 dni przed wsadzeniem do ziemi. Polega na wynoszeniu rozsady ogórków na zewnątrz podczas ciepłych dni. Po kilku dniach rośliny zostawia się także na noc, ale pod warunkiem, że są ciepłe. Sadząc ogórki do ziemi, warto pamiętać, że rośliny mają delikatny system korzeniowy. Dlatego trzeba delikatnie wyjąć je z doniczek, aby nie naruszyć korzenia, i posadzić razem z bryłą ziemi.  

Podlewanie ogórków gruntowych

Podlewanie ogórków gruntowych to główny zabieg pielęgnacyjny, ponieważ są wrażliwe na suszę. Odpowiednie nawodnianie odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój rośliny, a także wpływa na smak warzywa. Ogórki gruntowe wymagają regularnego i obfitego podlewania. Niedobór wody może być przyczyną zrzucania zawiązków i hamowania tworzenia nowych, przez co płony nie będą obfite. Ponadto niedostateczne nawodnienie prowadzi do obniżenia jakości plonu oraz walorów smakowych ogórków: są małe, miękkie, zniekształcone, zawierają puste przestrzenie w środku, są gorzkie i niesmaczne. Z kolei nadmiar wilgoci jest również niekorzystny, ponieważ powoduje uszkodzenia systemu korzeniowego rośliny, a także prowadzi do zrzucania zawiązków.

W okresie letnim ogórki gruntowe należy podlewać dwa razy w tygodniu. Najlepszą porą na podlewanie roślin jest wczesny poranek lub późne popołudnie (2 godziny przed zachodem słońca). Nie podlewaj ogórków gruntowych w ciągu dnia, ponieważ od promieni słonecznych przechodzących przez krople wilgoci na roślinie pozostają oparzenia. W zimne i pochmurne dni podlewanie ogórków gruntowych należy ograniczyć.  

Ziemia pod sadzenie ogórków powinna być przepuszczalna i bogata w składniki odżywcze Fot. 123RF/PICSEL

Sadzenie ogórków na folii

Ogórki uprawiane są na różne sposoby: na ogrodzie, balkonie, w szklarniach czy w beczkach. W ostatnich latach coraz bardziej popularne jest sadzenie tych roślin na agrowłókninie lub czarnej folii polietylenowej. Jest to jedna z metod przyspieszania zbioru ogórków oraz poprawienia jakości owoców. Ściółkowanie podnosi temperaturę gleby, ogranicza jej parowanie oraz tłumi chwasty. W agrowłókninie należy wykonać nacięcia na krzyż co 25-30 cm w rzędzie i w te miejsca posadzić ogórki. Sadzenie ogórków na folii sprawia, że owoce, nie mając bezpośredniego kontaktu z podłożem, są czyste i rzadziej gniją.   

Sadzenie ogórków przy podporach. Oto kilka zalet

Sadzenie ogórków przy podporach to popularny sposób na ich uprawę, ponieważ większość odmian osiąga po kilka metrów długości i potrafi się piąć. Jakie są zalety?

  • Ogórki na podporach zajmują zdecydowanie mniej miejsca, niż gdy wiją się po ziemi.
  • Dzięki podporom, zbiór ogórków jest łatwiejszy.
  • Podpory sprawiają, że nasłonecznienie ogórków jest lepsze.
  • Ogórki rosnące pionowo można podlewać przy korzeniach, co sprawia, że zużycie wody jest mniejsze.
  • Sadzenie ogórków przy podporach pozwala uniknąć występowania chorób grzybowych.

Przeczytaj:

Uprawa ogórków w workach krok po kroku

Jakich roślin nie lubią mrówki?

Zwalcza choroby i szkodniki pomidorów niczym chemiczne środki ochrony roślin. Jak stosować oprysk z mleka?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak sadzić ogórki do gruntu? Trzymaj się tych zasad, a sąsiedzi będą zazdrościć plonów"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.