Podstawowe informacje – co o truskawce warto wiedzieć
Truskawka tak naprawdę jest poziomką. Powstała przez przypadkowe skrzyżowanie dwóch gatunków tej rośliny. Jest byliną dorastającą do 45 cm wysokości. Wytwarza krótką łodygę z rozłogami, które służą jej do rozmnażania, ma trójlistkowe liście, które są gładkie i nagie. Wykształca białe, drobne kwiatuszki, w miejscu których po zapyleniu pojawiają się jagody w barwach od kremowych, przez czerwone do głęboko purpurowych. Polska jest siódmym producentem tego owocu na świecie – rocznie wytwarzamy prawie 200 tys. ton! Największymi eksporterami są Stany Zjednoczone, Hiszpania oraz Turcja.
Truskawki na balkonie – w pojemniku
Soczyste i smaczne truskawki z powodzeniem uprawiać można na balkonie. Wymagają więcej troski, niż truskawki gruntowe, ale ich niewątpliwą zaletą jest możliwość uzyskania owoców w bardzo krótkim czasie od posadzenia. Stanowisko przeznaczone pod uprawę musi być dobrze nasłonecznione – właśnie dzięki dojrzewaniu w promieniach słońca owoce nabierają pięknej, czerwonej barwy. Gleba z kolei powinna być żyzna, z dużą zawartością próchnicy, lekko kwaśna – optymalne pH wynosi od 5,5 do 6,5.
Z tradycyjnych odmian wykształcających owoce na przełomie czerwca i lipca na balkonowy zagon wybrać możemy odmiany Honeoy, Kama, Keent, lub Vikat. Z kolei odmiany takie jak Selva, Evita czy Albion będą powtarzały owocowanie co kilka tygodni.
Na miejską uprawę nadają się również truskawki frigo – ich sadzonki powstają i są przetrzymywane w ścisłe kontrolowanych warunkach, dzięki czemu ogrodnicy-amatorzy mogą pozyskiwać owoce w wybranym terminie, w całe lato, jak nie dłużej. Zakwitają po miesiącu, a owocują po dwóch. Przemyślanie, planując kolejne pojemnikowe nasadzenia, świeżymi jagodami będziemy cieszyć się do złotej jesieni.
Po czym poznać obiecujące sadzonki truskawek?
Sadzonki truskawek powinny być wolne od chorób, jędrne i o odpowiednim poziomie nawilżenia. Takie o przesuszonych korzeniach przed posadzeniem należy namoczyć przez kilka godziny w wodzie.
Ogrodnicze triki wspomagające uprawę truskawek
Aby uchronić truskawki przed porażeniem szarą pleśnią, na obrzeżach skrzyni z krzaczkami owoców warto posadzić cebulę lub czosnek. Wczesną wiosną pamiętajmy, by usunąć obeschnięte listki. Dobrze też profilaktycznie kilka razy w sezonie podlać truskawki wyciągiem ze skrzypu – zawarte w nim składniki uodpornią komórki rośliny na grzyby.