Porady ogrodnicze

Jak wyczyścić podjazd i inne nawierzchnie ogrodowe?

Otoczenie domu: podjazd, część ogrodowa z tarasem, ścieżkami i chodnikiem, to jego wizytówka. Jeśli jest zaniedbane i zabałaganione, posesja sprawia negatywne wrażenie. Podpowiadamy, w jaki sposób doprowadzić do czystości przydomowe podjazdy i ścieżki.

REKLAMA

Przydomowe i ogrodowe nawierzchnie wykonywane są z różnych materiałów, najczęściej jednak w tym celu wykorzystuje się kostkę brukową, kostkę klinkierową (bruk klinkierowy) lub betonowe płyty. Ich popularność wynika z atrakcyjnej ceny, trwałości, odporności na działania czynników atmosferycznych oraz ogólnej estetyki. Z powodu intensywnej eksploatacji pozostawać mogą na nich brzydkie zacieki, wykwity oraz inne plamy. W jaki sposób można się ich pozbyć?

O łatwości czyszczenia ogrodowych nawierzchni decyduje stopień ich impregnacji. Bruk może być impregnowany zarówno na etapie produkcyjnym, jak i później, już po ułożeniu w docelowej przestrzeni. Często jednak wychodzi się z założenia, że jego impregnacja jest zbędna. Po części jest to prawda – spełniające normy kostki będą niezawodne przez lata – jednak dodatkowa warstwa ochronna znacząco ogranicza ich chłonność, dzięki czemu usuwanie zabrudzeń z podjazdu czy chodnika jest prostsze. Zaleca się impregnować podjazdy, które mogą ulec zabrudzeniu olejami samochodowymi oraz te nawierzchnie ogrodowe, na których grilluje się, więc są one narażone na powstawanie tłustych plam po rozlanych sosach czy innej żywności.

Zobacz więcej zdjęć

Im nawierzchnia dokładniej zaimpregnowana, tym zabrudzenia trudniej w nią wnikają i szybciej można je doczyścić – nawet z użyciem silnego strumienia wody z węża ogrodowego czy myjki ciśnieniowej. W innych przypadkach oczyszczanie podjazdów z brzydkich zabrudzeń jest nieco bardziej wymagające.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (3)

gregXI

Plamy z kostki usuwamy na przykład tak https://ekspertbuszrem.wordpress.com/2018/02/18/jak-usunac-plamy-z-kostki-brukowej/

wojciech_1708

cześć jakiś czas temu zastanawiałem się nad zakupem myjki ciśnieniowej do czyszczenia kostki i jeszcze do paru innych rzeczy w ogrodzie i domu ale znalazłem taką stronkę www.cleanmed.com.pl mają tam fajną myjkę którą wypożyczam dwa razy w roku wtedy kiedy potrzebuję polecam naprawdę fajny serwis

CeeGee

Ja w takich przypadkach stosuje kwas chlorowodorowy. W zaleznosci od stezenia powinien byc odpowiednio wymieszany z woda. Polewa sie paving, lub beton i w bardziej brudnych miejscach wspomaga sie szczotka. Po pewnym czasie splukuje woda. Wszystko wyglada jak nowka. Ten kwas uzywa sie przy myciu scian nowych domow z zabrudzen z zaprawy zeby cegle przywrocic do swojej nowej swietnosci i koloru. Kwas jest niebezpieczny, trzeba miec odpowiednie ubranie, buty, rekawiczki i okulary. Trzeba poprostu uwazac.

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak wyczyścić podjazd i inne nawierzchnie ogrodowe?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.