Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Pięknie i popularne w ogrodach, ale trzeba na nie uważać. Niebezpieczne byliny

Rośliny kryją w sobie wiele tajemnic. Nie tylko dodają koloru i uroku ogrodowi, ale również zawierają substancje, które mogą oddziaływać na organizm człowieka zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę z tego, że niektóre popularne byliny mogą być niebezpieczne. Jeśli odkryjesz obecność tych roślin w swoim ogrodzie, pamiętaj o zachowaniu ostrożności przy ich pielęgnacji.   

Pięknie i popularne w ogrodach, ale trzeba na nie uważać. Niebezpieczne byliny
Naparstnica purpurowa to piękna, a zarazem niebezpieczna bylina. Fot.AWelshLad/CanvaPro

Spis treści:

Niebezpieczne byliny

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie zagrożenia mogą czaić się w ogrodzie? Wśród pięknych i popularnych roślin mogą skrywać się okazy, które stanowią potencjalne niebezpieczeństwo zarówno dla nas, jak i naszych dzieci czy zwierząt domowych. Większość z nich zawiera toksyczne związki, których działanie objawia się problemami zdrowotnymi. Powodują m.in. podrażnienia skóry i błon śluzowych, kłopoty z układem nerwowym, wymioty, bóle brzucha, a w skrajnych przypadkach nawet śmierć. Poniżej przedstawiamy listę popularnych bylin, na które trzeba koniecznie uważać.

  • Wilczomlecz (Euphorbia)

Wilczomlecz to znana bylina, która występuje w wielu odmianach. Jest łatwy w uprawie i nie ma dużych wymagań, dlatego jest w stanie przystosować się do różnych warunków. Jest odporny na suszę i wiele zaniedbań, dlatego nadaje się do wysadzania na rabatach, w ogródkach skalnych oraz żwirowych. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że wilczomlecz jest rośliną trującą. Wszystkie jego gatunki wytwarzają biały, trujący sok mleczny, który zawiera kwas euforbinowy, euforbinę i związki cyjanogenne. W razie kontaktu ze skórą może powodować podrażnienia, stany zapalne podobne do oparzeń, pęcherze i owrzodzenia. Na toksyczne działanie wilczomleczy najbardziej narażone są małe dzieci i zwierzęta domowe. Przy doustnym spożyciu roślina powoduje takie objawy zatrucia, jak wymioty, biegunki, nudności.

  • Tojad (Aconitum)

To przepiękna, długowieczna bylina należąca do rodziny jaskrowatych. W okresie letnim obsypuje się kolorowymi kwiatami, które są zebrane w groniaste kwiatostany w górnej części łodygi (w zależności od odmiany mogą być niebieskie, fioletowe, różowe, żółte lub białe). Przyciągają one pszczoły, motyle i inne owady zapylające. Dawniej tojad stosowany był w medycynie, szczególnie przy nerwobólach, reumatyzmie czy artretyzmie. Natomiast jest to roślina silnie trująca, dlatego jest często nazywana mordownikiem lub wilczym zielem. Zawiera bardzo duże ilości akonityny, w tym akonitynę, które są uznawane za najsilniejsze trucizny roślinne na świecie. Trucizna może być wchłaniana przez skórę, dlatego nawet samo zerwanie tojadu gołymi rękoma może spowodować poważne objawy zatrucia, w tym paraliż układu nerwowego i sercowo-naczyniowego, co może prowadzić do śmierci.

niebezpieczne byliny Tojad jest często nazywany mordownikiem, gdyż zawiera substancje trujące. Fot.Eivaisla/CanvaPro

  • Lantana pospolita (Lantana camara)

Lantana to zimozielony półkrzew, który zachwyca swoim wielobarwnym kwitnieniem (trwa ono od kwietnia do sierpnia). Na szczytach pędów pojawiają się kwiatostany, z kolei rozwijające się kolejno kwiaty stopniowo zmieniają kolor. Na zimę roślinę należy przenieść do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem, ponieważ nie jest odporna na niskie temperatury. Należy jednak mieć na uwadze, że wszystkie części lantany są trujące, szczególnie owoce, dlatego należy ją trzymać z dala od małych dzieci i zwierząt. W przypadku zatrucia rośliną mogą wystąpić takie objawy, jak brak apetytu, wymioty, biegunka, rozszerzenie źrenic, ból brzucha oraz zawroty głowy. Prace pielęgnacyjne (m.in. przycinanie) należy wykonywać w rękawiczkach, co pomoże uniknąć podrażnienia skóry.  

Przeczytaj również: Rzadka bylina, która pięknie kwitnie i przyciąga pszczoły. Trojeść krwista – uprawa i zastosowanie w ogrodzie

  • Datura (Brugmansia)

Datury często nazywana jest też anielskimi trąbami lub bieluniem. Ozdobą tej rośliny są lejkowate kwiaty, które przypominają trąbki. Rozwijają się one stopniowo od późnej wiosny aż do jesieni, niekiedy nawet do pierwszych przymrozków. Z racji tego, że datura nie jest odporna na mróz, należy ją przenieść na zimę do chłodnego pomieszczenia, gdzie temperatura nie będzie spadać poniżej 10 st. C. Dawniej była używana jako środek leczniczy, ale jest to roślina silnie toksyczna. Zawiera alkaloidy, takie jak atropina, skopolamina i hioscyjamina, które mają działanie halucynogenne oraz psychoaktywne. Warto wiedzieć, że już spożycie 5-10 nasion tej rośliny stanowi śmiertelne zagrożenie dla kilkuletniego dziecka.  

jak pielęgnować niebezpieczne byliny Zjedzenie nasion datury może się skończyć nawet śmiercią. Fot.vora/CanvaPro

  • Ciemiernik (Helleborus)

Ciemierniki dodają uroku ogrodowi w najchłodniejszych miesiącach, gdy większość roślin śpi zimowym snem. Ich kwiaty występują w przeróżnych kolorach i utrzymują się na roślinie aż do kwietnia. Ciemierniki cieszą się sporą popularnością w naszych ogrodach, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zawierają substancje, które w większych dawkach mogą być niebezpieczne dla zdrowia. Sok tej rośliny powoduje powstawanie pęcherzy na skórze, dlatego należy zachować ostrożność podczas wykonywania prac pielęgnacyjnych. Z kolei spożycie nasion, korzeni lub części nadziemnych powoduje ślinienie, wymioty, biegunkę i podrażnienie błon śluzowych.

  • Naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea)

Oryginalna bylina, która cieszy oczy swoimi uroczymi kwiatami, które są zebrane w długie, strzeliste i efektowne kwiatostany. Kwitnie od czerwca do września, przyciągając pszczoły i motyle. Naparstnica występuje w licznych odmianach, a jej kwiaty mogą być białe, różowe, czerwone, purpurowe, fioletowe, a nawet z różnego rodzaju plamkami. Przypadkowe spożycie tej rośliny jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Zatrucie naparstnicą może doprowadzić do silnych wymiotów, problemów z układem oddechowym, zaburzeń rytmu serca czy osłabienia wzroku. Dlatego należy unikać kontaktu z niej i uważać, żeby nie dotykały jej dzieci.

  • Miłek wiosenny (Adonidis vernalis)

Jest to niewysoka bylina osiągająca maksymalnie 30 cm wysokości. Kwitnie bardzo wcześnie (niekiedy nawet w marcu), wytwarzając pojedyncze, stosunkowo duże kwiaty o żółtej barwie. Miłek wiosenny będzie świetnym wyborem na skalniaki, gdyż nie potrzebuje (a wręcz nie lubi) regularnego podlewania. Choć znalazł on zastosowanie w leczeniu chorób układu sercowo-naczyniowego, jest rośliną trującą. Stosowany w niewłaściwy sposób prowadzi do zatrucia, nudności, wymiotów, paraliżu, skurczów, zaburzenia rytmu serca, a nawet zatrzymanie jego pracy. Kontakt z rośliną może wywołać podrażnienia skóry i błon śluzowych.

niebezpieczne byliny Kontakt z miłkiem wiosennym może wywołać podrażnienia skóry. Fot.hsvrs/CanvaPro

Jak pielęgnować niebezpieczne byliny?

Posiadanie wyżej wymienionych roślin wiąże się z różnymi zagrożeniami. Dlatego warto poznać potencjalne niebezpieczeństwa, jakie mogą wynikać z obecności tych gatunków w naszych ogrodach. Aby zabezpieczyć skórę rąk przed kontaktem z substancjami toksycznymi, wszelkie prace pielęgnacyjne przy tych bylinach (takie jak przycinanie czy przesadzanie) należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Na koniec należy dokładnie umyć ręce wodą z mydłem, co pomoże zminimalizować ryzyko podrażnień skóry i wystąpienia alergii. Jeśli po naszym ogrodzie biegają małe dzieci, unikajmy sadzenia roślin, które są trujące. Na etapie poznawania i odkrywania świata natura odkrywcy nakazuje im próbować wszystkiego, co wpadnie w ich rączki. Niektóre byliny mogą też być niebezpieczne dla naszych pupili i stanowić zagrożenie dla ich zdrowia. Dlatego warto wiedzieć, które rośliny w ogrodzie są trujące, aby nasze dzieci i zwierzęta domowe były bezpieczne.    

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przycinanie budlei po zimie. Dobrze pilnuj terminu, by nie narobić szkód

Chcesz, żeby rabata latem pokryła się spektakularnymi kwiatami? Wysiej ostróżkę, będzie kwitła dwa razy

Uprawiaj zamiast trawy w słońcu i cieniu. Ogród pokryje się kwiatami i zielonym dywanem

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.