Spis treści:
Zamienniki trawnika – największe zalety
Trawnik przed domem prezentuje się bardzo atrakcyjnie, jeśli poświęcamy mu odpowiednio dużo uwagi. Niestety, zadanie to nie należy do najłatwiejszych. Murawa, aby była zdrowa, gęsta i zielona, wymaga czasochłonnej pielęgnacji. Trawę musimy nawozić kilka razy w sezonie, systematycznie podlewać przez cały okres wegetacji i kosić, aby wyglądała na schludną i zadbaną. Oczywiście nie możemy zapominać również o innych zabiegach jak odchwaszczanie, wapnowanie, aeracja i wertykulacja.
Każdy właściciel trawnika doskonale wie, jak ogromnego nakładu pracy on wymaga. Trudno się zatem dziwić, że coraz więcej osób szuka roślin, które zastąpią tradycyjną murawę, nie wymagając do tego częstych i skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych.
Na szczęście, istnieje wiele ciekawych alternatyw dla trawnika. Mamy jednak również gorszą wiadomość: mało która roślina będzie tak odporna na deptanie jak zwykła trawa. Bawiące się dzieci czy biegające psy prawdopodobnie zostawią na nich swój ślad. Gatunki te nie wyglądają identycznie jak trawnik, ale wyróżniają się walorami ozdobnymi. Co jednak najważniejsze, są dużo łatwiejsze w utrzymaniu niż klasyczna murawa.
Karmnik ościsty jest łatwiejszy w pielęgnacji niż tradycyjny trawnik. Fot. oskanov/123RF.com
Jakie są największe zalety zamienników trawnika? Oto kilka z nich:
- Oszczędność czasu – rośliny, które wysiewa się zamiast trawy, można kosić rzadko lub wcale (w zależności od gatunku). Wiele z nich tłumi chwasty, więc nie tracimy czasu na pielenie. Ze względu na niewielkie wymagania często nie potrzebują nawożenia. Możemy zapomnieć też o koniecznej przy zwykłych trawnikach aeracji i wertykulacji;
- Mniejsze zużycie wody – wiele zamienników trawnika to rośliny odporne na susze, które nie potrzebują podlewania, co wiąże się z dużą oszczędnością wody w ogrodzie;
- Niższe koszty – oszczędzając na wodzie czy nawozach, dbamy o swój domowy budżet;
- Wsparcie bioróżnorodności – część roślin wykorzystywanych jako alternatywa dla trawnika długo i obficie kwitnie, dostarczając pokarm owadom;
- Walory estetyczne – zamienniki trawnika tworzą zielone, gęste dywany. Wiele z nich kwitnie w różnych kolorach tęczy i ma dekoracyjne liście, dzięki czemu wspaniale się prezentują. Część gatunków wystarczy wysiać raz, aby zdobiły ogród co roku. Możemy zdecydować się na rośliny, które są zimozielone i wyglądają atrakcyjnie nawet wtedy, gdy trzyma mróz.
Przeczytaj również: Rozpuść w wodzie i podlej piwonie na przedwiośniu. Będą nieziemsko kwitły
Co zamiast trawy w cieniu?
W silnie zacienionych zakątkach ogrodu trawa nie zawsze dobrze rośnie. W takich miejscach warto posadzić lub wysiać inne rośliny, które preferują właśnie takie warunki. Wybór mamy naprawdę szeroki. Co uprawiać zamiast trawy w cieniu? Przedstawiamy najlepsze propozycje.
Co zamiast trawy w cieniu? Świetnie sprawdzi się pragnia syberyjska. Fot. Ilona5555/CanvaPro
- Miodunka plamista (Pulmonaria officinalis) – to piękna bylina o nakrapianych liściach i kolorowych, miododajnych kwiatach. Miodunka pstra doskonale zadarnia zacienione stanowiska, np. pod koronami drzew i krzewów, a ślimaki omijają ją szerokim łukiem.
- Barwinek pospolity (Vinca minor) – często wykorzystywany jako łatwy w uprawie zamiennik trawnika. Jest zimozieloną krzewinką, która kwitnie wiosną i często ponownie wydaje kwiaty późnym latem.
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – atrakcyjne są zarówno jej barwne liście, jak i kwiaty, które mogą być białe, różowe lub fioletowo-niebieskie. Posadzona zamiast trawnika rozrasta się dzięki silnym rozłogom.
- Bluszcz pospolity (Hedera helix) – to długowieczne i niewymagające pnącze doskonale sprawdza się jako roślina okrywowa w miejscach, gdzie brakuje słońca. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina trująca i inwazyjna, nad której wzrostem trudno zapanować.
- Pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata) – jest zimozieloną byliną, która rozświetla zacienione zakątki w ogrodzie swymi jaskrawożółtymi kwiatami. Rzadko choruje i dobrze znosi przejściową suszę.
- Runianka japońska (Pachysandra terminalis) – ta niska roślina okrywowa szybko tworzy ze swoich ciemnozielonych liści zwarte dywany. Runianka japońska zastąpi trawnik w cieniu, gdzie w maju zakwitnie. Jej kwiaty są białe lub różowawe i delikatnie pachnące.
Co zamiast trawy w słońcu?
Trawnik możemy zastąpić innymi roślinami również wtedy, gdy mamy słoneczny ogród. W nim najlepiej sprawdzą się gatunki, które są wytrzymałe, mało wymagające i odporne na suszę. Wiele spośród nich odznacza się długim i obfitym kwitnieniem. Wyjaśniamy, co uprawiać zamiast trawy w słońcu.
Lippia repens może być uprawiana w słońcu zamiast trawy. Fot. seven75/CanvaPro
- Karmnik ościsty (Sagina subulata) – ciekawa odmiana 'Supreme' tworzy zwarte, gęste poduchy, które to złudzenia przypominają mech. Kwiaty są niepozorne. Doskonale zakrywa puste przestrzenie w ogrodzie i ma minimalne wymagania.
- Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) – występuje w wielu atrakcyjnych odmianach, takich jak 'Blue Chip' o niebiesko-srebrzystych igłach, złotawy 'Golden Carpet' czy 'Prince of Wales', który zimą zmienia kolor z zieleni na delikatny fiolet. Suche i słoneczne stanowiska są idealne dla jałowca płożącego.
- Lippia repens (Phyla nodiflora) – to świetny zamiennik trawnika, którego nie trzeba kosić ani często podlewać. Ta niska bylina szybko się rozrasta i kwitnie latem – w pełnym słońcu szczególnie obficie.
- Kocimiętka (Nepeta) – bylina ta kwitnie bardzo długo, bo od czerwca aż do jesieni. Jej zapach jest atrakcyjny dla zapylaczy i naszych czworonożnych przyjaciół, kotów. Aromatu kocimiętki nie znoszą natomiast krety i nornice, warto więc uprawiać ją zamiast trawnika, jeśli mamy z nimi problem.
- Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum) – ta płożąca bylina błyskawicznie utworzy gęsty dywan w słonecznym miejscu, gdzie zastąpi trawnik. Od czerwca do sierpnia uroku dodają jej drobne kwiaty w odcieniach różu i fioletu.
Zastanawiając się, co uprawiać zamiast trawnika, weźmy pod uwagę warunki, jakie panują w naszym ogrodzie. Ciekawych roślin jest tak dużo, że bez problemu wybierzemy gatunki zarówno na słoneczne, jak i zacienione stanowiska.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Jej kwiatami uwielbiają się bawić dzieci. Siew lwiej paszczy na rozsadę
Śnieżnobiałe kwiaty zwiastują wiosnę. Śniedek baldaszkowaty - sadzenie i uprawa
Piękne byliny odporne na suszę. Zniosą palące słońce i długi okres bez wody