Spis treści:
Pielęgnacja róż latem
Najcieplejsze miesiące roku to czas, gdy róże zachwycają bujnym kwitnieniem. To również okres, gdy krzewy wymagają naszej szczególnej uwagi. Odpowiednia pielęgnacja zagwarantuje nam, że róże będą długo zachwycały urodą swych kwiatów, a także staną się bardziej odporne na choroby czy ataki szkodników.
Pielęgnacja róż latem musi obejmować takie zabiegi jak odchwaszczanie oraz ściółkowanie. Pierwsza z tych czynności jest niezbędna, ponieważ dziko rosnące gatunki zabierają ozdobnym krzewom cenne składniki pokarmowe. Ponadto obecność chwastów na rabacie zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji oraz zaatakowania róż przez szkodniki. Niechcianych roślin pozbądźmy się ręcznie, a następnie podłoże wokół nasady krzewu posypmy warstwą ściółki, np. korą bądź trocinami. Zabieg ten sprawi, że wzrost chwastów będzie ograniczony, a woda z podłoża będzie wolniej odparowywała.
Równie ważne jest regularne, ale nieprzesadne podlewanie krzewów. Nadmiar wilgoci w podłożu może przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych róż. Systematyczne nawadnianie jest istotne zwłaszcza w okresach suszy. Podlewajmy glebę wokół krzewu, unikając moczenia liści oraz kwiatów. Ważnym zabiegiem jest pobudzające kwitnienie przycinanie róż, które realizujemy latem. Usuwajmy przekwitłe kwiatostany róż wielkokwiatowych oraz pnących. Pamiętajmy jednak, że sposób cięcia jest uzależniony od gatunku i odmiany rośliny. Nie musimy przycinać róż okrywowych oraz tych, które rodzą użytkowe owoce.
Przeczytaj również: Róże okrywowe - najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja. Gdzie najlepiej sprawdzą się róże okrywowe?
Jak pobudzić róże do kwitnienia? Niezawodna odżywka
Podstawą letniej pielęgnacji kwitnących róż jest także nawożenie. Pod koniec sezonu zasilajmy je systematycznie nawozami bogatymi w fosfor oraz potas. W tym momencie nie sięgajmy już po nawozy zawierające azot, aby odpowiednio przygotować krzewy do zimowania. Przez cały okres kwitnienia róże możemy pobudzać do zawiązywania nowych pąków, stosując samodzielnie wykonane odżywki. Jednym ze sprawdzonych domowych sposobów jest dodanie do 1 l letniej wody 10 g świeżych drożdży oraz 1 łyżeczki cukru. Całość należy dokładnie wymieszać i odstawić w miejsce o temperaturze pokojowej na ok. 1 godzinę. Po tym czasie mieszanką podlać krzewy róż. Zabieg powtarzać co 2 tygodnie aż do końca sezonu. Odżywkę drożdżową możemy zastosować również jako oprysk, który uchroni kwiaty przed chorobami czy szkodnikami.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co robić z różami po przekwitnięciu? Pielęgnacja róż latem
Nakarm róże naturalnym nawozem. Cztery sprawdzone sposoby, po których róże pięknie kwitną
Jakie soki są najzdrowsze? Cały sekret polega na odpowiednim połączeniu na INTERIA.TV.