Porady ogrodnicze

Dlaczego czosnek i cebula żółkną? Wiosenne nawożenie czosnku i cebuli ozimej

Czosnek i cebulę ozimą posadziliśmy pod koniec lata lub w październiku. Teraz ciekawie zaglądamy do ogródka, by sprawdzić, jak wschodzą. Często okazuje się wtedy, że ich szczypiory nie wyglądają tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Czosnek i cebula żółkną, co wzbudza nasz uzasadniony niepokój. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyny mogą być dwie. I tylko jedną z nich możemy zniwelować.  

Dlaczego czosnek i cebula żółkną? Wiosenne nawożenie czosnku i cebuli ozimej
Żółte i usychające końcówki cebuli to mogą mieć dwie przyczyny. For. strelchanka/123RF.com

Spis treści: 

Dlaczego czosnek i cebula żółkną? 

Czosnek i cebula ozima musiały przetrwać czas mrozów i roztopów. Nie było im łatwo, ale teraz powoli zaczynają wschodzić. Warto przyjrzeć im się dokładnie i sprawdzić, jak wyglądają ich pędy. Jeśli szczypiory czosnku i cebuli żółkną, może to mieć dwie przyczyny:  

  • Duże wiosenne wahania temperatury 

Czosnek i cebula ozima reagują żółknięciem na duże wahania temperatur. W tym roku pogoda szaleje - słupki rtęci skaczą od ponad dwudziestu stopni aż do nocnych przymrozków. Nie mamy na to wpływu. Jeśli żółte są pojedyncze szczypiory, nie ma powodów do niepokoju. Można wprawdzie na noc przykrywać je agrowłókniną, ale powinna być ona rozłożona na stelażu, aby nie połamać pędów. Ozime rośliny powinny poradzić sobie ze sporymi amplitudami wiosennych temperatur również bez przykrywania.  

  • Brak nawożenia 

Zbyt mała ilość składników odżywczych w glebie też może powodować żółknięcie czosnku i cebuli. Te rośliny mają bardzo płytki system korzeniowy, a tegoroczna mokra zima wypłukała cenne składniki, które zatrzymały się w głębszych partiach ziemi. Tam korzenie czosnku i cebuli nie mają dostępu, co objawia się bladością i żółknięciem ich szczypiorów.  

Przeczytaj również: Kiedy nawozić czosnek ozimy? Spryskaj pierwsze zielone liście, zobaczysz, jakie wyrosną główki

Jak i czym nawozić czosnek i cebulę ozimą? 

Dobrze nawiezione czosnek i cebula ozima nie tylko się wzmocnią, ale nabiorą również bardziej intensywnego smaku i zapachu. We własnym ogródku unikamy raczej sztucznych produktów. Naturalne nawozy poradzą sobie z odżywieniem cebuli i czosnku, przy okazji poprawiając strukturę gleby:  

  • Nawożenie kompostem 

Czosnek i cebula ozima lubią glebę żyzną i przepuszczalną. Kompost nie tylko dostarczy im składników odżywczych, ale poprawi również strukturę ziemi, nadając jej lekkości. Dzięki temu będzie dłużej trzymała wilgoć, co pomoże korzeniom roślin wchłaniać cenne dla nich substancje. Nawożenie kompostem polega na przemieszaniu podłoża między rzędami naszych wschodów z kompostem ogrodowym.

Nawożenie czosnku ozimego, a także cebuli najlepiej wykonać wiosną. Fot. savision/123RF.com

  • Nawożenie obornikiem  

Obornik również świetnie się sprawdzi w roli nawozu, ponieważ wszelkie składniki odżywcze będzie uwalniał stopniowo. Aby zadziałał jak najlepiej, ziemię między rzędami cebuli i czosnku trzeba spulchnić i wymieszać z obornikiem.  

  • Nawożenie gnojówką z czosnku 

Czosnek ma właściwości przeciwgrzybicze i odkażające glebę. Odstrasza też szkodniki i wzmacnia system korzeniowy czosnku i cebuli ozimej, dzięki czemu łatwiej będą przyswajać składniki odżywcze. Do przygotowania gnojówki wystarczy 80 g czosnku z łupinami i 10 litrów wody. Ząbki zalewamy wodą i odstawiamy na 3 tygodnie. Przed użyciem gnojówki trzeba ją wymieszać z wodą w stosunku 1:10. Aby lepiej zadziałała, warto wyżłobić rowki między rzędami roślin, wlać do nich gnojówkę i przykryć warstwą ziemi. Wtedy składniki odżywcze nie wyparują.  

Czosnek i cebulę ozimą najlepiej nawozić wiosną. To zagwarantuje nam obfite i zdrowe zbiory.  

Źródło: deccoria.pl 

Przeczytaj również: 

Jak nawozić czosnek i cebulę ozimą? Zrób gnojówkę z czosnku, zbiory będą imponujące

Naturalne nawożenie czosnku. Czym nawozić czosnek, by mieć zdrowy i duży plon?

Dlaczego koper pada? Zacznij go pielęgnować już od wysiewu

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.