Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak zabezpieczyć powojniki na zimę? W takich warunkach bez problemu przetrwają do wiosny i obficie zakwitną

Powojniki, znane również jako clematisy, wprowadzają do ogrodu niepowtarzalny urok. Występują w wielu barwach, kształtach i rozmiarach, a ich kwiaty cieszą oko przez dłuższy czas. Niektóre odmiany clematisów są w pełni mrozoodporne, co oznacza, że bez problemu przetrwają zimę w naszych warunkach klimatycznych. Natomiast lepiej jest zabezpieczyć te delikatne rośliny przed mrozem, aby wiosną znów mogły zachwycić nas swoim bujnym kwitnieniem. Jak zimować powojniki w ogrodzie i w donicach? Sprawdź, co zrobić, aby przetrwały zimę w dobrej kondycji.   

Jak zabezpieczyć powojniki na zimę? W takich warunkach bez problemu przetrwają do wiosny i obficie zakwitną
Sprawdź, jak zabezpieczyć powojniki na zimę, aby bujnie zakwitły w następnym sezonie. Fot.Trial835/CanvaPro

Spis treści:

Jak zimować powojniki w ogrodzie?

Powojniki zachwycają swoimi dużymi, pojedynczymi kwiatami, które występują w najróżniejszych kolorach. Wśród clematisów występują odmiany odporne na mróz, ale doświadczeni ogrodnicy radzą zabezpieczyć rośliny przed nadejściem mrozów. Takim sposobem uchronimy przed przemarznięciem ich korzenie i pąki śpiące (warto wiedzieć, że odmiany kwitnące wiosną zawiązują pąki kwiatowe w poprzednim roku). Jak zabezpieczyć powojniki w ogrodzie? W pierwszej kolejności usuwamy opadłe liście wokół roślin, gdyż mogą w nich zimować zarodniki grzybów i szkodniki. Następnie ziemię wokół clematisów ściółkujemy warstwą kory sosnowej lub trocin w promieniu 40-80 cm. Przy nasadzie roślin usypujemy kopczyk do wysokości 15 cm. Czynność ta pomoże zabezpieczyć korzenie przed przemarznięciem, szczególnie w czasie bezśnieżnych i mroźnych zim. Ponadto ściółka sprzyja utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża, a w miarę rozkładu dostarcza organiczne substancje do gleby.

Idealnym momentem na zabezpieczenie powojników w ogrodzie jest przełom listopada i grudnia (gdy temperatura w dzień spada poniżej -5 st. C). Ogrodnicy odradzają odczepiania pędów pnączy od podpór, gdyż można je łatwo połamać lub uszkodzić. Ponadto nie jest zalecane przycinanie powojników późną jesienią, ponieważ taka czynność zmniejsza mrozoodporność pędów. Cięcie clematisów najlepiej przeprowadzić pod koniec zimy lub na początku wiosny. Jeśli jednak dojdzie do przemarznięcia pędów (w przypadku bardzo surowej zimy), należy je przyciąć na początku sezonu wegetacyjnego. Rośliny odrosną z dolnych pąków śpiących, które były odpowiednio przez nas zabezpieczone.    

jak zimować powojniki W surowe zimy powojniki mogą przemarzać. Fot.tinofotografie/123RF.com

W celu zabezpieczenia powojników na zimę niektórzy ogrodnicy owijają rośliny materiałem ochronnym. Najczęściej sięgają po agrowłókninę, która chroni pnącza przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi (m.in. mrozem czy wiatrem). Nadziemne części roślin można też osłonić słomą.  

Zimowanie powojników w donicach

Powojniki uprawiane w pojemnikach również wymagają troskliwej opieki przed zimą. W przeciwnym wypadku ich korzenie mogą przemarznąć, gdyż są bardziej wrażliwe na mróz, niż pędy. Doniczki z roślinami możemy przenieść do nieogrzewanego pomieszczenia o temperaturze 0-5 st. C. Można je ustawić w garażu, piwnicy czy szklarni. Nie wolno trzymać ich w domu, gdyż należą do roślin, które muszą przejść w stan spoczynku zimowego. Niektórzy radzą zadołować pojemniki z clematisami w ogrodzie tak, aby podstawa rośliny była 5 cm pod powierzchnią ziemi (pomoże to zabezpieczyć pąki u nasady).  

Powojniki w donicach można także trzymać na zewnątrz (np. na balkonie lub tarasie). Należy jednak pamiętać, aby okryć pojemnik z każdej strony materiałem izolującym. Donice można ustawić na grubej płycie styropianowej i otoczyć je styropianem. Ponadto można je wstawić do kartonu, po czym wypełnić go np. trocinami, rozdrobnionym styropianem lub wypełniaczami do paczek. Na górze warto usypać grubą warstwę kory sosnowej. Część nadziemną można też okryć agrowłókniną lub chochołem z gałązek czy słomy. Tak zabezpieczone powojniki przetrwają zimę i odwdzięczą się bujnym kwitnieniem.      

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Najlepsze odmiany róż, które są odporne na mróz. Bez trudu przetrwają srogie zimy

Przygotowanie rododendronów do zimy. Zabezpiecz krzew, będzie bujnie kwitł

Zimozielony krzew kwitnący późną jesienią. Oliwnik - ciekawe odmiany, uprawa i zastosowanie

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.