Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Jak założyć trawnik w sierpniu? To dobry czas, by w ogrodzie powstał zielony dywan

Gęsty i soczyście zielony trawnik to marzenie wielu ogrodników. Najlepszą porą na zakładanie naturalnego dywanu jest końcówka lata i początek jesieni. W tym czasie spadają temperatury, więc nie ma już upałów. Ponadto dość często pada, więc ziemia jest cały czas wilgotna. To sprzyja kiełkowaniu nasion. Zastanawiasz się jednak, jak powinien wyglądać cały proces zakładania trawnika? Sprawdź!

Jak założyć trawnik w sierpniu? To dobry czas, by w ogrodzie powstał zielony dywan
Zakładanie trawnika w sierpniu to doskonały pomysł. Wiosną, gdy jest dużo prac w ogrodzie, będziesz od razu cieszyć się zielonym dywanem! Fot.123RF.com

Spis treści:

Jak założyć trawnik w sierpniu - krok po kroku

Zakładanie trawnika w sierpniu należy rozpocząć od przygotowania ziemi. Od tego etapu zależy, czy zielony dywan będzie równy, jak szybko wykiełkują nasiona i czy będą wyrastać niepożądane chwasty.

 • Pierwszy krok to wykoszenie całej trawy, która znajduje się w miejscu, gdzie ma być założony trawnik. Rośliny trzeba skosić bardzo nisko, tuż przy samym gruncie, a następnie zebrać, aby ich nasiona nie wymieszały się z glebą.

 • Drugi krok to głęboka orka, czyli przekopanie ziemi na głębokości 20-30 cm. Ten zabieg pozwala rozkruszyć i wymieszać podłoże. Dzięki temu do środka przedostanie się więcej powietrza i wody. Ponadto ten zabieg pozwala usunąć korzenie uporczywych chwastów, np. perzu oraz zniwelować szkodniki, które skrywają się pod wierzchnią warstwą. Głęboką orkę można przeprowadzić za pomocą pługa lub glebogryzarki.

 • Trzeci krok to nawiezienie gleby i rozprowadzenie jej na całej powierzchni przyszłego trawnika. Najłatwiej jest to zrobić za pomocą małej koparki, która może przesunąć dużo ziemi w jednym czasie. Jeśli masz mały ogród, ten etap możesz wykonać ręcznie za pomocą taczki. Jednak samodzielne rozwożenie ziemi może ci nieco zająć.

 • Czwarty krok to wyrównanie terenu za pomocą glebogryzarki separacyjnej. Ten sprzęt "mieli" podłoże, zakopuje korzenie i kamienie na głębokości ok. 15 cm, a następnie tworzy zwartą oraz w miarę równą wierzchnią warstwę ziemi. Za pomocą glebogryzarki można zniwelować wszelkie wzniesienia, dzięki czemu podłoże pod trawnik jest równe.

 • Piąty krok to przegrabienie gleby. To dość czasochłonny etap, który wymaga sporo pracy i wysiłku. Jednak warto być dokładnym, ponieważ za pomocą grabi można wybrać drobne kamienie i korzenie chwastów, które zostały przywiezione razem z nową ziemią. W ten sposób można się pozbyć części roślin, które mogłyby wyrastać razem z trawą.

 • Szósty etap zakładania trawnika to siew lub rozkładanie zielonego dywanu z rolki. Jeśli masz mały ogród, możesz je rozsypać ręcznie. Na dużym terenie lepiej sprawdzi się siewnik, który pozwala szybko i równomiernie rozmieścić nasiona.

 • Po rozłożeniu trawy lub siewie czas na wałowanie terenu. Dzięki temu źdźbła traw lub ich nasiona mogą połączyć się z ziemią. To znacznie przyspieszy rozwój zielonego dywanu. Ponadto wałowanie pozwala ugnieść podłoże, więc nie jest bardzo miękkie i nie zapada się pod ciężarem człowieka.

 • Ostatni etap zakładania trawnika to podlewanie. Trzeba nawodnić zarówno ziemię z nasionami, jak i rozłożony zielony dywan z rolki. O podlewaniu należy pamiętać każdego dnia, jeśli nie pada deszcz. W wyjątkowo upalne dni może być konieczne nawadnianie dwa razy dziennie. Dzięki temu źdźbła nie wyschną i nie uszkodzą się.

Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z nawadnianiem trawnika latem, po wyrównaniu terenu glebogryzarką możesz rozłożyć podziemne podlewanie automatyczne. To system rurek z niewielkimi otworami, które są podłączone do zaworu z wodą. Nawadnianie ogrodu za jego pomocą jest proste. Wystarczy odkręcić kran, aby szybko i skutecznie podlać całą trawę bezpośrednio pod korzenie.

Dodatkowo, aby zniwelować problem z kretami, można rozłożyć kratkę przeciwko tym małym ssakom. To należy zrobić po użyciu glebogryzarki separacyjnej. Siatka powinna znajdować się na głębokości od 7 do 10 cm. Dzięki niej żaden szkodnik nie będzie pogryzać korzeni, budować tuneli ani tworzyć dziur w wypielęgnowanym trawniku.

Przeczytaj również: Co siejemy, sadzimy i rozsadzamy w sierpniu? Nie przegap ważnych terminów

Jak trawnik założyć w sierpniu - siew z czy z rolki?

Trawnik można założyć na dwa sposoby: z siewu lub z rolki. Oba rozwiązania pozwalają uzyskać piękny, zielony dywan. Jednak różnice między nimi są dość znaczące. Dlatego przed podjęciem decyzji warto się zapoznać z każdą opcją.

Trawnik z siewu:

 • jest tani - 1 kg nasion kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i wystarcza na ok. 50 m2 powierzchni. Im większe opakowanie tym niższa cena, więc można sporo zaoszczędzić;
 • rośnie od razu na miejscu docelowym - szanse na to, że trawa się przyjmie są bardzo wysokie. Nie ma ryzyka, że murawa będzie uszkodzona lub będą występować na niej choroby grzybowe. Masz wpływ na jej kondycję od samego początku;

 • długo rośnie - trawa kiełkuje od 4 do 8 tygodni w zależności od gatunku. Zatem zanim zaczniesz korzystać z trawnika, musi upłynąć sporo czasu. W tym czasie ogród nie będzie wyglądać zbyt zachęcająco. To może być utrudnienie, jeśli np. masz dzieci, czy zwierzęta, które chcą się bawić na trawie;

 • może być dokładnie taki, jaki sobie wymarzysz - z nasion możesz wysiać nie tylko klasyczny trawnik z życicy trwałej, wiechliny łąkowej czy kostrzewy rozłogowej. Jeśli chcesz, możesz dodać do mieszanki np. nasiona koniczyny czy stokrotek, dzięki którym zielony dywan nabierze kolorów.

Z kolei trawnik z rolki:

 • jest dość drogi - cena 1 m2 gotowej trawy rozpoczyna się od kilkudziesięciu złotych. A zatem wyłożenie całego ogrodu może sporo kosztować;

 • wymaga precyzyjnego układania - rolki trzeba rozkładać bardzo blisko siebie, aby nie powstawały pomiędzy nimi żadne szpary. Dzięki temu trawnik będzie idealnie równy. Do tego zadania warto zatrudnić ekspertów, jednak ich usługi mogą być nieco kosztowne;

 • daje szybki efekt - trawę rozkłada się w ciągu kilku dni, więc zielonym dywanem można cieszyć się niemal od razu. Można po nim chodzić już po ok. tygodniu;

 • wymaga bardzo częstego nawadniania, co może być trudne, jeśli są duże upały - niedobór wody może doprowadzić do wyschnięcia źdźbeł. Dlatego po założeniu trawnika trzeba poświęcić nieco czasu na jego pielęgnację.

Jak pielęgnować trawnik po założeniu?

Udało ci się założyć trawnik? Czas na jego pielęgnację. Przez pierwsze tygodnie trzeba systematycznie go nawadniać, aby źdźbła nie wyschły. Jeśli nie pada przez dłuższy czas, a na zewnątrz panują wysokie temperatury, pomyśl o podlewaniu ziemi nawet dwa razy dziennie.

Gdy źdźbła osiągną wysokość 8-12 cm, trzeba przeprowadzić pierwsze koszenie. Najlepiej skrócić trawę na ok. 5-6 cm. Następnie trzeba powtarzać zabieg co 7-10 dni, aż do nadejścia przymrozków.

Trawnika w sierpniu nie trzeba nawozić. Dobrym pomysłem jest pozostawienie skoszonej trawy na ziemi, aby wyschła i rozłożyła się. To naturalny sposób na ściółkowanie gleby i na zapewnienie jej dodatkowych składników odżywczych.

Przeczytaj również: 

Żywopłot całoroczny - jak założyć i pielęgnować. Najlepsze rośliny na żywopłot całoroczny

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Drzewo tlenowe - szybko rośnie i błyskawicznie pochłania dwutlenek węgla. Uprawa, sadzenie, przycinanie Oxytree

Krety w ogrodzie. Jest na nie sposób, ale pod jednym warunkiem na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.