Spis treści:
- Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis) – zachwyca pięknem
- Uprawa lobelii szkarłatnej
- Zastosowanie lobelii szkarłatnej w ogrodzie
Lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis) – zachwyca pięknem
Lobelie, które kojarzymy głównie jako kwiaty balkonowe, występują w setkach gatunków. Niektóre z nich z powodzeniem możemy uprawiać na ogrodowych rabatach, czego przykładem jest lobelia szkarłatna (Lobelia cardinalis), nazywana również czerwoną. To bardzo atrakcyjna bylina, którą w stanie naturalnym możemy spotkać na terenie obu Ameryk, gdzie porasta bagna oraz brzegi rzek i jezior. Z tego względu jest idealną rośliną do ogrodów, w których są oczka wodne.
Jaskrawoczerwone kwiaty lobelii szkarłatnej są widoczne nawet z daleka. Roślina ta kwitnie imponująco długo – od lipca do października lub momentu nadejścia jesiennych przymrozków. Piękne, kłosowate kwiatostany są okazałe, zbudowane z licznych wargowych kwiatów, które otwierają się jeden po drugim od dołu do góry. Ułożone są w jedną stronę. Gdy usychają, ustępują miejsca owocostanom wypełnionym po brzegi małymi nasionami.
Lobelia szkarłatna jest stosunkowo wysoką byliną – w ogrodach osiąga od 80 do 120 cm wysokości. Jeżeli roślina znajdzie w naszym ogrodzie dostateczną ilość składników odżywczych oraz wilgotną glebę, silnie się rozrośnie, produkując wiele mocnych pędów. Roślina ta tworzy wzniesione kępy, które gęsto porastają efektowne, lancetowate i błyszczące liście o ząbkowanych brzegach. Są ciemnozielone, ale u niektórych odmian przebarwiają się na bordowo lub fioletowo.
Uprawa lobelii szkarłatnej nie jest trudna, choć trzeba pamiętać o systematycznym podlewaniu. Fot. debu55y/123RF.com
Przeczytaj również: Pielęgnacja rabat różanych na wiosnę. Nawożenie i przycinanie
Uprawa lobelii szkarłatnej
W odpowiednich warunkach lobelia szkarłatna zachwyca pięknem liści i kwiatów. Jej uprawa nie jest szczególnie trudna, jednak trzeba pamiętać, że roślina ta nie toleruje suchej gleby. Choć może zimować w gruncie i znosi spadki temperatury, nie jest w pełni mrozoodporna, dlatego najlepiej sadzić ją w ogrodach w cieplejszych regionach kraju, a także jesienią odpowiednio zabezpieczać. Podpowiadamy, na co jeszcze zwrócić uwagę podczas uprawy lobelii szkarłatnej.
- Ziemia – lobelia szkarłatna najlepiej rośnie i kwitnie w przepuszczalnej, żyznej oraz bogatej w próchnicę glebie, jest jednak tolerancyjna względem jej odczynu. Ziemia powinna być stale umiarkowanie wilgotna.
- Stanowisko – jeśli zależy nam na zdrowym wzroście i obfitym kwitnieniu tej byliny, posadźmy ją w słonecznym lub ewentualnie półcienistym miejscu, które będzie osłonięte od silnego wiatru. Warto znaleźć dla niej stanowisko w pobliżu oczka wodnego.
- Sadzenie – bylinę tę możemy posadzić na stałym miejscu w ogrodzie wczesną jesienią lub wiosną (w drugiej połowie maja, gdy minie ryzyko przymrozków). Jeśli chcemy uprawiać lobelie szkarłatne w grupach, na każdym metrze kwadratowym rabaty umieśćmy 5 egzemplarzy. Sadzimy je na takiej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory w doniczkach. Sadzonki lobelii szkarłatnej możemy zakupić w szkółkach i centrach ogrodniczych.
-
Podlewanie – roślina ta w ciągu całego sezonu wegetacyjnego wymaga systematycznego podlewania, ponieważ lubi rosnąć w wilgotnej glebie.
-
Ściółkowanie – lobelię szkarłatną warto wyściółkować, aby chronić ją przed nadmierną utratą wody. W tym celu możemy wykorzystać np. korę ogrodową.
Lobelię szkarłatną możemy uprawiać w słońcu lub półcieniu. Fot. tommeaker/123RF.com
- Nawożenie – lobelia szkarłatna kwitnie długo i intensywnie, dlatego wiosną warto wesprzeć ją porcją wieloskładnikowego nawozu mineralnego. Spośród nawozów organicznych możemy wykorzystywać kompost oraz obornik granulowany.
- Przycinanie – z rośliny tej warto usuwać suche kwiatostany, aby nie traciła sił na produkcję nasion. Dzięki temu przedłużymy jej barwne kwitnienie.
- Mrozoodporność i zimowanie – lobelia szkarłatna nie jest w pełni odporna na mróz, dlatego w bezśnieżne zimy oraz w przypadku uprawy w najzimniejszych rejonach kraju trzeba ją okrywać. Jesienią bylinę możemy zabezpieczyć agrowłókniną, słomą, torfem, kompostem, trocinami, suchymi liśćmi albo gałązkami iglaków. Jeżeli chcemy, możemy też wykopać ją przed zimą i przechować w donicy w nieogrzewanym pomieszczeniu. W maju ponownie sadzimy roślinę w ogrodzie.
- Choroby i szkodniki – lobelii szkarłatnej zagrażają choroby grzybowe, głównie plamistość liści, a także ślimaki. Przy niedostatecznym podlewaniu roślina zaczyna szybko więdnąć i usychać.
Zastosowanie lobelii szkarłatnej w ogrodzie
Lobelia szkarłatna jest rośliną, której nie da się przeoczyć. Jej intensywnie wybarwione liście i kwiaty przykuwają uwagę każdego, dlatego warto sadzić ją w centralnej części rabaty. Pasuje zarówno do roślin o stonowanych kolorach, jak i tych bardziej wyrazistych. Tworzy piękne kompozycje z innymi bylinami, np. liliowcami, rudbekiami, ostróżkami czy astrami. Warto zestawiać ją także z pysznogłówką, lwią paszczą, złocieniami i trawami ozdobnymi.
Jak już wspominaliśmy, lobelia szkarłatna możne być uprawiana w pobliżu oczka wodnego, ale nie tylko tam. Wspaniale prezentuje się także na obrzeżach rabat i wzdłuż ścieżek ogrodowych. Warto posadzić ją też przy wejściu do domu i blisko tarasu, altany czy ławeczki, na której lubimy wypoczywać. Lobelię szkarłatną można też przeznaczyć na kwiat cięty i do uprawy pojemnikowej.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co sadzić przy piwoniach? Takie sąsiedztwo to same zalety
Kiedy siać astry chińskie do gruntu? Najpiękniejsze odmiany i pielęgnacja astrów chińskich
Sposób na zdrowe i bujnie kwitnące powojniki. Wystarczy kupić w aptece i włożyć do ziemi