Spis treści:
- Jak często kosić trawę latem?
- W jaką pogodę najlepiej kosić trawę?
- O jakiej porze dnia kosić trawę, aby murawa wypiękniała?
- Jak dbać o trawnik latem – najważniejsze zabiegi
Jak często kosić trawę latem?
Co kilka dni, a może tylko raz w miesiącu – ty też zastanawiasz się, jak często kosić trawę latem? Miej na uwadze, że zarówno zbyt częste, jak i za rzadkie koszenie trawnika może niekorzystnie wpłynąć na kondycję zielonej murawy. Latem jej wzrost jest bardzo intensywny, dlatego zabiegi pielęgnacyjne powinny być wykonywane częściej niż w innych porach roku. Co to dokładnie oznacza?
Częstotliwość koszenia uzależniona będzie m.in. od panujących warunków atmosferycznych przekładających się na szybkość wzrostu trawy, ważne jednak, abyś zachował regularność. Optymalnym rozwiązaniem jest strzyżenie trawnika mniej więcej raz w tygodniu. Dzięki temu nie dopuścisz do tego, że trawa będzie za wysoka, przez co zabiegi pielęgnacyjne, w tym koszenie, będą trudniejsze do wykonania. Gdy przez pewien czas utrzymuje się okresowa susza, a trawa rośnie znacznie wolniej, wtedy można zmniejszyć częstotliwość zabiegów, robiąc to np. co dwa tygodnie.
Jeśli zależy ci na pięknym, gęstym trawniku przed domem, na którym rodzinny piknik czy zabawy z ukochanym czworonogiem będą prawdziwą przyjemnością, nie odpuszczaj koszenia. Regularne zabiegi stymulują zdrowy wzrost źdźbeł i z czasem może okazać się, że będziesz powtarzał je nieco częściej, jednak dzięki temu trawa nie zdąży zakwitnąć. To niezwykle istotne, bowiem przekwitająca darń zasycha, a odbudowanie jej bywa trudne i czasochłonne. Jednak pamiętaj, że nie każdy moment jest dobry na strzyżenie trawnika – sprawdź, w jaką pogodę najlepiej kosić trawę i dlaczego pora dnia ma znaczenie dla efektywności twojej pracy.
Przeczytaj również: Jak wyrównać trawnik? Kiedy najlepiej to robić, najlepsze sposoby na wypoziomowanie trawnika
W jaką pogodę najlepiej kosić trawę?
Aby koszenie przydomowego trawnika przebiegło sprawnie i rzeczywiście było efektywne, szykując się do pracy, zwróć uwagę na aurę za oknami. Jeżeli przez ostatnich kilka dni występowały intensywne opady deszczu, rozważ przełożenie strzyżenie na inny termin. Źdźbła przed koszeniem powinny dokładnie wyschnąć. W przeciwnym razie może okazać się, że nie uda ci się równomiernie skrócić całego trawnika, co w znaczący sposób zaburzy jego estetykę.
Kosiarka (nawet ta z przysłowiowej górnej półki) o wiele gorzej radzi sobie ze skracaniem źdźbeł mokrych od deszczu czy zebranej rosy. Część zielonych resztek, śliskich i zbitych, zamiast trafić do kosza, zostaje rozrzucona po powierzchni trawnika. Skutek jest taki, że trzeba je samodzielnie zebrać za pomocą grabi ogrodowych o wąsko rozstawionych zębach, a czas pielęgnacja murawy znacząco się wydłuża.
Co więcej, mokra trawa może zlepiać się kulki, które przyklejają się do noży i zatykają niektóre podzespoły narzędzia do cięcia, a tym samym zmniejszają efektywność koszenia. Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto poczekać na dobrą pogodę. Koszenie mokrej trawy zwiększa ryzyko rozwoju niektórych chorób, zwłaszcza tych o podłożu grzybiczym. Na koszenie zdecyduj się w słoneczny, ciepły, ale nie gorący dzień. Sprawdź, o jakiej porze dnia kosić trawę, aby warunki szczególnie temu sprzyjały.
O jakiej porze dnia kosić trawę, aby murawa wypiękniała?
Rano, wieczorem, a może w samo południe? Planując zabiegi pielęgnacyjne w ogródku, weź pod uwagę nie tylko pogodę za oknem, lecz także wybierz optymalną porę dnia. Nie koś, gdy słońce góruje w samo południe i mocno ogrzewa połacie trawnika. Koszenie zieleni o tak dużej powierzchni w pełnym słońcu nie jest najprzyjemniejszą czynnością. Gdy żar leje się z nieba, bardziej się pocisz i szybciej męczysz.
O wiele bardziej komfortowe będzie przycinanie murawy, gdy temperatura powietrza obniży się, np. późnym popołudniem lub wieczorem. To odpowiednia pora z uwagi na komfort pracy, a także stan murawy – jest wtedy bardziej sprężysta i pozwala na równe cięcie. Wolisz, tak jak ja, wykonywać zabiegi pielęgnacyjne roślin wczesnym rankiem? Pamiętaj, że trawa przy koszeniu powinna być sucha. Zanim sięgniesz po narzędzia, upewnij się, że nie ma już na niej rosy. Niezależnie od tego, o jakiej porze dnia zdecydujesz się kosić trawę, po zakończonej pracy koniecznie obicie ją podlej.
Trawnik należy podlać obficie po zakończeniu koszenia, a także po nawożeniu. Dobrą praktyką latem jest nawadnianie murawy wieczorem, gdy nie jest już tak gorąco. Fot. Elena Photo/CanvaPro
Jak dbać o trawnik latem – najważniejsze zabiegi
Nurtuje cię pytanie, jak dbać o trawnik latem, gdy nawet przez kilka tygodni utrzymuje się susza? Spieszymy z kilkoma praktycznymi wskazówkami dotyczącymi m.in. podlewania, nawożenia czy sposobów ochrony przed chwastami i szkodnikami. Pomogą ci utrzymać trawę w przydomowym ogródku w doskonałej kondycji nawet wtedy, gdy upalna pogoda wystawia ją na próbę. Umiejętne, regularne koszenie latem to tylko jeden z zabiegów, o których należy pamiętać. Na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę?
Aby trawa miała szansę pięknie się rozkrzewić i utrzymać intensywnie zielony kolor w sezonie, niezbędne jest zapewnienie jej dostępu do wody. Gdy lato jest deszczowe, nie musisz dodatkowo podlewać murawy. Jeżeli jednak wystąpi okresowa susza, wówczas systematycznie nawadniaj trawnik. Rób to wczesnym rankiem, gdy słońce nie świeci jeszcze zbyt mocno lub późnym wieczorem. Pamiętaj też, aby zabezpieczyć trawę przed rozwojem chorób, w przeciwnym razie, zamiast cieszyć się gęstym i zielonym dywanem przed domem, będziesz musiał zmierzyć się z pożółkłymi źdźbłami, szarymi plamami lub łysymi plackami na trawniku.
Nie zapominaj o systematycznym nawożeniu, które zapewnia roślinom solidną dawkę niezbędnych składników do wzrostu, rozwoju oraz stymulujących naturalne procesu odpornościowe – czynność tę powtarzaj kilkakrotnie w trakcie sezonu. Zwróć uwagę na fazę wzrostu źdźbeł oraz ich ogólny stan i do tego dopasuj nawóz. Niewłaściwie dobrane proporcje składników odżywczych mogłyby uszkodzić wrażliwą murawę, dlatego nie ryzykuj i odżywiaj ją zgodnie z wytycznymi:
- częstotliwość dopasuj do stanu trawnika i zasobności gleby w ogrodzie,
- rozważ nawozy powoli uwalniające składniki odżywcze do gleby, aplikowane raz – wiosną,
- unikaj mocno skoncentrowanych nawozów bogatych w związki azotowe w okresie upałów i długotrwałej suszy.
Dobrze odżywiona trawa będzie wyglądać zdrowo, utrzyma żywo zielone wybarwienie nawet wtedy, gdy będzie sucho i gorąco.
Odpowiednia wysokość trawy pozwala jej lepiej się rozwijać i łatwiej znosić upały – zalecane jest strzyżenie trawnika latem na wysokość nie mniejszą niż ok. 5-7 cm. Fot. peplow/Jon Rehg/CanvaPro
To ważne, abyś wiedział, jak dbać o trawnik latem – najważniejsze zabiegi, takie jak podlewanie, nawożenie i koszenie pozwolą murawie rosnąć bez względu na pogodę. Jednak, aby wspierać procesy rozwoju roślin i ich regeneracji, staraj się przy koszeniu nie skracać za mocno źdźbeł. Wyższa trawa latem to skuteczniejsze zatrzymywanie wody w glebie, dodatkowa ochrona przed wysuszeniem podłoża oraz najprostszy sposób na zacienienie systemu korzeniowego roślin. Chcesz, aby wypielęgnowany trawnik był wizytówką twojego domu? Nie zapominaj o regularnym usuwaniu chwastów, mamy na to kilka sprawdzonych sposobów.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Domowe preparaty na chwasty w ogrodzie. W mig wytępisz mlecz
Jak się pozbyć mchu z trawnika? Ten genialny sposób nic nie kosztuje
Trawnik z mikrokoniczyną - jak założyć? Pielęgnacja, zalety i wady
Posadź w ogrodzie zamiast trawy. Macierzanka wczesna – hit w ogrodach i na działkach