Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy najlepiej nawozić iglaki? Stosuj naturalne nawozy, szybko zobaczysz efekt

Krzewa i drzewa iglaste stanowią wspaniałą ozdobę ogrodu, zwłaszcza podczas chłodnych miesięcy. W większości odmian igły nie opadają na zimę i pięknie się prezentują. Natomiast latem iglaki doskonale sprawdzają się jako tło dla kwiatów. Tworzą również świetną osłonę i dają poczucie prywatności. Aby pięknie wyglądały przez cały rok, trzeba je regularnie nawozić. Dowiedz się, jakie środki wybrać.

Kiedy najlepiej nawozić iglaki? Stosuj naturalne nawozy, szybko zobaczysz efekt
Regularnie nawożone iglaki będą miały piękny zielony kolor oraz będą odporne na różne choroby. Fot.123RF.com

Spis treści:

Krzewy i drzewa iglaste mają specyficzne wymagania glebowe. W przeciwieństwie do większości roślin, a zwłaszcza gatunków owocowych, uwielbiają kwaśną i lekko ubogą ziemię. Większość iglaków doskonale radzi sobie na piaszczystych terenach, a nadmierna wilgoć i duża ilość składników pokarmowych sprawiają, że chorują. Nic dziwnego, że wielu początkujących ogrodników, zastanawia się, czy trzeba oraz jak nawozić krzewy i drzewa iglaste.

Jakie krzewy i drzewa iglaste trzeba nawozić?

W trakcie sezonu wegetacyjnego nawozić warto wszystkie krzewy i drzewa. Dodatkowa porcja składników odżywczych dwa razy w roku wzmocni je i pomoże utrzymać piękny kolor igieł. Dokarmiania potrzebują zwłaszcza jodły. Są one jednymi z najbardziej „żarłocznych” drzew iglastych. 

Ponadto trzeba nawozić te krzewy i drzewa iglaste, które:

  • chorują — osłabione rośliny nie mają siły samodzielnie pobierać niezbędnych składników mineralnych z głębi ziemi. Dlatego warto wspomóc ich rozwój i ułatwić im dostęp do niezbędnych pierwiastków itp. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko utraty tych iglaków;
  • mają małe przyrosty — zdarza się, że rośliny nie chcą się rozwijać, mimo zapewnienia im możliwie najlepszych warunków do wzrostu. Warto je dokarmić, aby pobudzić je do wytwarzania pędów. Czasami przyczyna małych przyrostów tkwi np. w niewłaściwym pH ziemi. Odpowiedni nawóz może pomóc uporać się z tym problemem i poprawić warunki glebowe;
  • są narażone np. na brązowienie igieł — jest to objaw choroby grzybowej, która może stopniowo atakować wszystkie iglaki w okolicy. Zatem jeśli zauważysz, że krzewy i drzewa iglaste twojego sąsiada mają brązowe igły, koniecznie zastosuj odpowiednie nawozy przeciwko tej chorobie.

Pamiętaj, że nie nawozi się młodych, jednorocznych roślin.

Natomiast jeśli masz krzewy i drzewa iglaste ze szkółki, dokarmianie może być konieczne. Często w hodowli stosuje się dodatkowe środki, aby roślinom, które rosną w pojemnikach, nie zabrakło niezbędnych składników do rozwoju. Gdy umieścisz takie iglaki w ogrodzie i nagle zabierzesz im łatwy dostęp do potrzebnych substancji, mogą zacząć tracić igły.  Dlatego warto kontynuować dokarmianie przez jakiś czas i stopniowo zmniejszać dawkę produktu.

Nawożenie krzewów i drzew iglastych – terminy

Nawożenie zdrowych iglaków należy przeprowadzać dwa razy w roku.

  • Pierwsze dokarmianie wykonaj wczesną wiosną, gdy rozpoczyna się wegetacja roślin, a krzewy i drzewa wypuszczają swoje pędy — w tym czasie mają one duże zapotrzebowanie na azot, który wspiera rozwój części zielonych. Niezbędny jest także magnez, który sprawia, że igły są bardziej zielone oraz zapobiega ich brązowieniu czy opadaniu.
  • Drugie nawożenie przeprowadź jesienią — w terminie od sierpnia do października. W tym czasie iglakom nie jest już potrzebny azot. Należy im dostarczyć fosfor i potas, które wspomagają rozwój korzeni. Ponadto zwiększają one odporność roślin na niskie temperatury. Dzięki temu zwiększasz szansę na przetrwanie krzewów i drzew iglastych przez zimę.

Natomiast jeśli zauważysz w trakcie sezonu, że iglaki są w złym stanie, nie czekaj na odpowiedni termin. Nawieź rośliny natychmiast. Warto jednak użyć preparatów w płynie lub rozpuszczalnych i zaaplikować je doglebowo oraz dolistnie w formie oprysku. Takie środki są bardzo szybko przyswajane przez rośliny, a więc pomogą uporać się z problemem i mogą w krótkim czasie wzmocnić iglaki. 

Jak nawozić krzewy i drzewa iglaste?

Nawożenie iglaków powinno wyglądać tak, jak dokarmianie innych krzewów czy drzew w ogrodzie.

  • Prace rozpocznij od usunięcia trawy i chwastów wokół pędów. Dzięki temu nie będą „kraść” cennych składników iglakom ani utrudniać im dostępu do wody.
  • Zapoznaj się ze wskazówkami producenta i odmierz odpowiednią ilość nawozu. Zbyt duża dawka może doprowadzić do poparzenia korzeni.
  • Spulchnij nieco ziemię i posyp ją wybranym środkiem.
  • Wymieszaj glebę z preparatem i podlej ją, aby nawóz zaczął się rozpuszczać.
  • Wyściółkuj podłoże wokół iglaków. Zapobiegnie to wypłukiwaniu składników z ziemi i utracie wilgoci.

Jeśli stosujesz preparaty w płynie, po prostu podlej nimi rośliny. Możesz także przelać środek do spryskiwacza i nałożyć go bezpośrednio na pędy drzew i krzewów.

Większość iglaków potrzebuje gleby kwaśnej lub lekko kwaśnej, to znaczy o pH niższym niż 7. Fot.123RF.com

Naturalne nawozy do krzewów i drzew iglastych — przepisy

Iglaki nie lubią intensywnego nawożenia. Jeśli boisz się, że przedawkujesz preparaty mineralne, wybierz naturalne nawozy organiczne. Pamiętaj jednak, że popularne oborniki, koński czy kurzy, się nie sprawdzą, ponieważ mają pH między 7,5 a 8. Zatem sprawiają, że gleba staje się zasadowa. To sprzyja rozwojowi warzyw, ale negatywnie wpływa na iglaki.

Dlatego lepszym wyborem do nawożenia krzewów i drzew iglastych jest kwaśny kompost. Możesz go z powodzeniem zrobić samodzielnie w ogrodzie. Jak?

  • Przygotuj pojemnik, w którym będziesz kompostować materię organiczną. Powinien być wykonany z solidnych materiałów i przewiewny, aby mikroorganizmy oraz owady się w nim nie udusiły. Kompostownik nie może mieć dna, aby dżdżownice itp. mogły swobodnie przejść z gleby do niego.
  • Umieść pojemnik na kompost w ciepłym, zacisznym kącie ogrodu. Dobrze, jeśli na kompostownik pada cień. Dzięki temu resztki się nie ugotują, a będą się równomiernie rozkładać.
  • Dno wyłóż warstwą drobnych gałązek i słomy lub siana oraz lekko przerobionym kompostem (przyspieszy proces fermentowania materii). Następnie wkładaj do środka gałązki iglaków, korę, trociny, szyszki, liście borówki, wrzosów, hortensji czy innych kwaśnolubnych roślin, resztki cytrusów, skórki z jabłek i resztki kawy. Nie zapomnij o świeżo skoszonej trawie, która zawiera cenną dawkę azotu.
  • Aby zawartość kompostu nie gniła, a równomiernie się rozkładała, wkładaj suche części roślin na przemian ze świeżą materią. Czyli najpierw warstwa liści i kory, potem świeże resztki z kuchni i skoszona trawa oraz ponownie suche części roślin i na nie mokre.
  • Regularnie podlewaj kompost, żeby był lekko wilgotny. Aby lekko podnieść jego pH, możesz nawilżać materię rozcieńczonym octem lub rozpuszczonym kwaskiem cytrynowym.
  • Przykryj całość podziurkowaną przykrywką lub kartonami. Pomogą utrzymać prawidłową temperaturę, gdy materia się kompostuje. Przyspieszy to jej rozkładanie się.

Jeśli resztki nie chcą się rozkładać, możesz dodać do kompostu specjalny aktywator. Znajdziesz go z powodzeniem w wielu sklepach ogrodniczych.

Materia będzie gotowa do rozłożenia wokół drzew i krzewów iglastych dopiero po kilku miesiącach. Dlatego zacznij robić kompost jak najszybciej!

Przeczytaj również:

Pędraki - jak sprawdzić, czy w ziemi są pędraki. Jak skutecznie pozbyć się pędraków?

Tuje kolumnowe – odmiany i wymagania. Jak przycinać tuje, żeby tworzyły gesty żywopłot?

Katalpa - uprawa i najpiękniejsze odmiany. Gdzie w ogrodzie najlepiej posadzić katalpę?

Nawożenie iglaków domowymi sposobami. Przepis na niezawodną mieszankę

Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.