Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Kiedy owocuje porzeczkoagrest? Najlepsze odmiany, uprawa i wykorzystanie porzeczkoagrestu

Porzeczkoagrest to mało znana roślina, którą warto uprawiać w swoim ogródku. Krzew nie jest skomplikowany w uprawie, wydaje na świat smaczne owoce, z których można zrobić dżemy, konfitury i innego rodzaju przetwory. Jakie są najlepsze odmiany porzeczkoagrestu, kiedy owocuje i o czym pamiętać decydując się na jego uprawę?

Kiedy owocuje porzeczkoagrest? Najlepsze odmiany, uprawa i wykorzystanie porzeczkoagrestu
Porzeczkoagrest to roślina, która ma obfite owocowanie. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Co to jest porzeczkoagrest i kiedy owocuje?

Porzeczkoagrest to krzew będący krzyżówką porzeczki i agrestu. Roślina ma wiele zalet – jedną z nich jest bardzo obfite owocowanie. Ogrodnicy decydujący się na uprawę porzeczkoagrestu chwalą się zbiorami rzędu nawet 5-6 kg z jednego krzaka. Pędy krzewu nie zawierają kolców, dzięki czemu zbieranie plonów jest zdecydowanie łatwiejsze.

Roślina wzrasta do niemal 2 metrów wypuszczając niewielkie liście w odcieniu żółtym. Warto wspomnieć, że pędy porzeczkoagrestu nie wydzielają specyficznego zapachu, jak w przypadku porzeczki czarnej. Cechą charakterystyczną tej rośliny jest również jej rozłożystość. Z tego względu warto sadzić poszczególne krzewy w odległości około 2 metrów od siebie.

Kiedy owocuje porzeczkoagrest? Krzew wypuszcza na świat owoce w lipcu i sierpniu. Cechuje je duży rozmiar, ciemna skórka oraz specyficzny smak, łączący w sobie aromat porzeczki i agrestu.

Przeczytaj również: Cięcie wiśni po zbiorach. Dlaczego ten zabieg jest ważny?

Najlepsze odmiany porzeczkoagrestu

Ogrodnicy, którzy myślą nad uprawą porzeczkoagrestu w swoim ogródku, mogą wybierać spośród kilku popularnych odmian. W zależności od rodzaju krzewu roślina może wydawać owoce nadające się do bezpośredniego konsumowania lub nieco kwaśniejsze, które posłużą do przygotowania pysznych przetworów.

Jakie są najlepsze odmiany porzeczkoagrestu? Możemy wyróżnić dwie, które są najczęściej wybierane przez ogrodników. Mowa tu o odmianie "Croma", której owoce są słodkie i można je bezpośrednio spożywać lub dodawać do deserów oraz o odmianie "Jona" wydającej na świat kwaskowate owoce – idealne do przygotowywania przetworów.

Przeczytaj również: Kalendarz ogrodnika na sierpień. Co trzeba zrobić w sierpniu w ogrodzie i na działce?

Jak uprawiać porzeczkoagrest?

Porzeczkoagrest nie jest skomplikowaną w uprawie rośliną. Krzew charakteryzuje się wysoką odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Z tego względu to doskonały wybór dla początkujących ogrodników. Istnieje jednak kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę decydując się na uprawę krzyżówki porzeczki czarnej i agrestu.

Porzeczkoagrest nie jest skomplikowaną rośliną. Fot. 123RF.com

  • Sadzenie, ziemia, stanowisko

Uprawę porzeczkoagrestu należy rozpocząć od przygotowania odpowiedniego stanowiska i ziemi. Roślina preferuje dobrze nasłonecznione miejsca. Najlepiej wybrać umiarkowanie wilgotną ziemię z lekko kwaśnym pH.

Jeśli chodzi o sadzenie, to warto przeprowadzić je na wiosnę. Sadząc kilka krzaków trzeba pamiętać o odpowiednim odstępie – wynoszącym przynajmniej 1,5-2 m.

  • Podlewanie, nawożenie i przycinanie

Po posadzeniu porzeczkoagrestu powinno się go obficie podlać. Nawadnianie powinno odbywać się z pominięciem górnych partii rośliny. Strumień wody trzeba kierować na ziemię – wówczas ryzyko chorób wynikających ze zbyt dużej wilgotności jest znacznie mniejsze. W okresach suszy warto wykorzystywać hydrożel.

Czym nawozić porzeczkoagrest? Najlepiej postawić na ekologiczne środki. Dobrym wyborem do nawożenia okazuje się zwykły kompost.

Przycinanie porzeczkoagrestu powinno przeprowadzać się pierwszy raz na wiosnę w celu uformowania krzewu. Następnie warto wykonywać regularne podcinanie wysuszonych pędów oraz tych, które tworzą zbyt gęste struktury.

  • Rozmnażanie

Niektóre osoby mogą rozważać rozmnażanie porzeczkoagrestu. W jaki sposób się za to zabrać? Najpowszechniejszą metodą jest rozmnażanie poprzez pozyskane z pędów odkłady. Zabieg ten powinno się przeprowadzać na wiosnę.

Podczas rozmnażania porzeczkoagrestu przez odkład trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Zwykle pęd ukorzenia się po upływie mniej więcej 10-12 tygodni.

  • Choroby i szkodniki

Porzeczkoagrest może być narażony na pewne choroby i działalność szkodników. Mowa tu między innymi o antraktozie, która objawia się brunatnymi plamkami na liściach. Powoduje ją grzyb zbierający się na opadłych liściach. Niebezpieczny jest również mączniak amerykański (uwidacznia się poprzez charakterystyczny nalot na pędach i liściach).

Porzeczkoagrest może być również zaatakowany przez wielkopąkowca porzeczkowego. To gatunek roztocza, który może przyczyniać się do osłabienia kondycji rośliny i zmniejszenia plonów.

Przeczytaj również: Jak i kiedy przycinać krzewy porzeczek w ogrodzie? Pielęgnacja porzeczki po zbiorze owoców

Jakie właściwości ma porzeczkoagrest i co z niego zrobić?

Owoce porzeczkoagrestu są doceniane nie tylko ze względu na doskonałe walory smakowe, ale również prozdrowotny skład. Zawierają one cenne substancje takie jak witamina C, polifenole, terpeny czy kwasy organiczne. Dzięki nim porzeczkoagrest może wykazywać właściwości przeciwutleniające i przyczyniać się do redukcji wolnych rodników – tym samym może poprawiać kondycję skóry i ochraniać komórki przed starzeniem się.

Co można zrobić z porzeczkoagrestu? Odmianę "Croma" można spożywać bezpośrednio, nada się ona również jako dodatek do musli, lodów czy galaretek. Jeśli chodzi o odmianę "Jona", to często wykorzystuje się ją do przyrządzania przetworów, takich jak dżemy czy konfitury.

Źródła: deccoria.pl; sciencedirect.com

Przeczytaj też: Cięcie porzeczki – jak i kiedy przycinać porzeczkę czarną, czerwoną i białą? Najważniejsze sposoby i terminy

Sezon na jeżyny. Polecane zwłaszcza w okresie menopauzy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.