Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przetrzyma w ogrodzie nawet 30-stopniowe mrozy. Jak uprawiać wierzbę purpurową?

Wierzba purpurowa to ciekawy krzew o intensywnie wybarwionych pędach. Dobrze znosi zanieczyszczenia powietrza i mróz, a przy tym jest niewymagający w uprawie. Ponadto ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Wyjaśniamy, jak pielęgnować wierzbę purpurową.

Przetrzyma w ogrodzie nawet 30-stopniowe mrozy. Jak uprawiać wierzbę purpurową?
Wierzba purpurowa jest rośliną pienną o purpurowych pędach. Fot.CreativeCommons

Spis treści:

Wierzba purpurowa – charakterystyka

Wierzba purpurowa (Salix purpurea), w Polsce znana też jako wierzba czarowna lub szpagatówka, to gatunek krzewu z rodziny wierzbowatych. Pospolicie występuje w całej Europie. Najczęściej spotkać ją można w dolinach rzek, nad stawami i na podmokłych łąkach. Bywa również uprawiana w ogrodach jako roślina ozdobna.

Wierzba purpurowa dorasta do 3 m wysokości i odznacza się kulistą koroną. Jej giętkie, połyskujące pędy mają purpurowo-czerwoną barwę i rosną bardzo rozłożyście. Liście rośliny osiągają długość ok. 12 cm. Mają odwrotnie lancetowaty kształt i są lekko matowe. Ich kolor jest ciemnozielony w części wierzchniej, od spodu są bardziej sine. 

Szpagatówka jest rośliną dwupienną. Kwiaty wierzby purpurowej to bazie, czyli kotki. Mają ok. 2 cm (męskie są nieco mniejsze). Pojawiają się zwykle w marcu i kwietniu, zanim rozwiną się liście. Zawierają nektar przyciągający owady zapylające. Owocami wierzby są torebki z nasionami.

Wierzba purpurowa – odmiany

Do najpopularniejszych odmian wierzby purpurowej należą:

  • Wierzba purpurowa Nana – odmiana wolnorosnąca, osiąga ok. 2 m wysokości i 2,5 m szerokości. W czerwcu wykształca drobne, mało urokliwe kwiaty. Liście są nieduże (6 cm) i sinozielone. Jesienią przebarwiają się na żółtobrązowo.

  • Wierzba purpurowa Pendula – odznacza się rozłożystą koroną. Liście porastające długie, łukowate pędy są od wierzchu niebiesko-zielone, a od spodu srebrzystoszarawe. Odmiana doskonale znosi cięcie, można uprawiać ją w gruncie oraz pojemniku.

  • Wierzba purpurowa Nancy Saunders – osiąga wysokość 3 m, młode rośliny mają kulisty pokrój, który z czasem staje się bardziej poduszkowaty. Pędy są purpurowe, a delikatne liście — srebrzystoszare.

  • Wierzba purpurowa Howki – dorasta nawet do 7 m. Roślina ozdobna z młodych liści, które przebarwiają się na pomarańczowo. Bazie pojawiające się wczesną wiosną mają intensywnie różowy kolor.

  • Wierzba purpurowa Nana Gracilis – odmiana polecana szczególnie do małych ogrodów. Krzew dorasta do 2-3 m wysokości. Pędy mają intensywnie czerwony kolor.

  • Wierzba purpurowa Jagiellonka – mniej dekoracyjna odmiana, stosowana głównie w wikliniarstwie.

  • Wierzba purpurowa Piankówka – odmiana wykorzystywana do pozyskiwania wikliny.

Wierzba purpurowa — pielęgnacja

Wierzba purpurowa to krzew o niewielkich wymaganiach, który można uprawiać w gruncie oraz w pojemniku na tarasie lub balkonie. Ponadto jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga ochrony zimowej. Co ciekawe, może wytrzymać mrozy nawet do -30 stopni Celsjusza.  

  • Stanowisko

Wierzba purpurowa to krzew, który dobrze rośnie na większości gleb. W uprawie należy unikać podłoża zbyt suchego oraz podmokłego. Roślina nadaje się na miejsca ciepłe i słoneczne, ale radzi sobie także w półcieniu. 

Przeczytaj również: Których roślin nie trzeba zabezpieczać przed zimą? Lista gatunków jest długa

  • Podlewanie

Ponieważ roślina jest bardzo tolerancyjna, bywa polecana niewprawionym ogrodnikom. Nie wymaga przeprowadzania skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Należy jedynie pamiętać o częstym podlewaniu w okresie suszy i okresowym dokarmianiu. 

  • Nawożenie

Nawożenia potrzebują okazy uprawiane na ubogiej ziemi oraz te, które są intensywnie przycinane. Na przełomie marca i kwietnia można zastosować obornik lub nawozy o przedłużonym działaniu. Preparaty wieloskładnikowe i łatwo rozpuszczalne można stosować do końca kwietnia.

  • Cięcie 

Wierzba purpurowa silnie się rozrasta, dlatego wymaga regularnego przycinania. Zaleca się wykonywać je tuż po kwitnieniu, zanim pojawią się liście. Starsze egzemplarze przycina się krótko, ok. 15-20 cm nad ziemią. Dzięki temu zabiegowi krzewy pięknie się zagęszczają. Młodsze okazy przycina się tuż po posadzeniu o ok. 2/3 długości. Później rośliny przez 2-3 lata powinny rozwijać się swobodnie. Można w tym czasie usuwać pędy, które się krzyżują lub wystają poza formę rośliny.     

wierzba purpurowa zastosowanie Wierzbę purpurową stosuje się w leczeniu reumatyzmu, zapalenia stawów, gorączki, nerwobóli i bólów głowy. Fot.123RF.com

Wierzba purpurowa — ciekawostki

  • Krzew jest tolerancyjny względem zanieczyszczeń powietrza, doskonale nadaje się więc do miejskich ogrodów. Dobrze prezentuje się jako roślina soliterowa oraz rosnąca obok oczka wodnego.
  • Na skalę przemysłową wierzba purpurowa uprawiana jest jako roślina energetyczna – uzyskuje się z niej biomasę do produkcji energii cieplnej, elektrycznej oraz paliwa.
  • Rośliną często obsadza się wały przeciwpowodziowe oraz brzegi rzek – umacnia je i zapobiega wymywaniu przez wodę.
  • Wierzba purpurowa, szczególnie odmiany Jagiellonka i Piankówka wykorzystywane są do produkcji wikliny.

Wierzba purpurowa — zastosowanie 

Wierzba purpurowa jest stosowana w lecznictwie zarówno wewnętrznie, jak i zewnętrznie. W korze rośliny zawarte są flawonoidy, kwasy organiczne oraz glikozydy – m.in. salicyna, która wyróżnia się działaniem przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym i ściągającym. Dlatego surowiec często nazywany jest „roślinną aspiryną”.

Napary z suszonej kory wierzby łagodzą bóle głowy, gorączkę, dolegliwości związane z przeziębieniem, objawy miażdżycy oraz bóle reumatyczne. Poza tym roślina stosowana jest w leczeniu błon śluzowych przewodu pokarmowego oraz zapalenia błony śluzowej żołądka. Dzięki właściwościom ściągającym ma ona zastosowanie w leczeniu ran.

Warto również zaznaczyć, że kora wierzby purpurowej jest doskonałym środkiem leczniczym przy działaniach profilaktycznych skierowanych przeciwko chorobie Alzheimera, poprzez ograniczenie produkcji wolnych rodników, co wpływa pozytywnie na hamowanie procesu zaniku pamięci u ludzi. Ponadto wykazuje działanie uspokajające i ułatwiają zasypianie. Pamiętaj jednak, że przed włączeniem wierzby purpurowej do codziennej diety, należy skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również: Wierzba energetyczna – tani sposób na biopaliwo. Jak uprawiać wierzbę wiciową?

Zimę przetrwają bez problemu. Na wiosnę odwdzięczą się pięknymi kwiatami na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.