Artykuły
Od połowy maja możemy bezpiecznie sadzić zahartowane pomidory na stałym stanowisku w ogrodzie. Jeśli chcemy, aby zdrowo rosły i się rozkrzewiały, a potem obficie owocowały, zastanówmy się, czym je zasilić już na starcie. Co włożyć pod korzeń pomidora? Przedstawiamy najlepsze naturalne źródła potasu, które warto wrzucić do dołka podczas sadzenia.
Czytaj artykułKamelia japońska zachwyca formą i kolorem w środku zimy, ale wymaga starannej opieki przez cały rok. To roślina długowieczna, jednak tylko precyzyjna pielęgnacja pozwala jej regularnie zakwitać. Przedstawiamy jej najpiękniejsze odmiany i wskazówki dotyczące prawidłowej uprawy.
Czytaj artykułKlasyczny trawnik bywa problematyczny w miejscach zacienionych i podczas przedłużających się susz, które stają się normą w wielu regionach kraju. Barwinek pospolity to sprawdzona alternatywa — tworzy gęstą, zimozieloną darń, nie wymaga koszenia i dobrze znosi niedobór wody. Wyjaśniamy, dlaczego warto zastąpić nim trawnik i jak wykorzystać jego potencjał w ogrodzie.
Czytaj artykułMarzysz o własnych owocach prosto z ogrodu, ale obawiasz się, że nie podołasz wyzwaniu? Poznaj najłatwiejsze w uprawie krzewy owocowe, które nawet przy minimalnym zaangażowaniu odwdzięczą się obfitymi i smacznymi plonami.
Czytaj artykułNieprawidłowo przygotowana gleba to jedna z głównych przyczyn słabych plonów ogórków. Rośliny te mają konkretne wymagania co do struktury, pH i zasobności podłoża. Wyjaśniamy, jaka ziemia sprawdza się najlepiej i jak przygotować efektywne stanowisko pod uprawę.
Czytaj artykułTulipany to rośliny cebulowe, które wiosną ożywiają nasze ogrody kolorowymi kwiatami. Niestety, po kilku tygodniach przekwitają i tracą walory dekoracyjne. Co należy wtedy z nimi zrobić? Czy powinno się obciąć ich liście? W artykule wyjaśniamy, jak pielęgnować tulipany po przekwitnięciu.
Czytaj artykułCzy zauważasz już w swoim ogrodzie osy i szerszenie? To normalne, że wraz z nadejściem cieplejszych dni zaczynają one pojawiać się w naszym otoczeniu i… szkodzić. Ten kilkumiesięczny czas aktywności owadów jest uciążliwy, a nawet niebezpieczny. Szczególnie niepokojące bywają szerszenie, których użądlenia mogą wywoływać silne reakcje alergiczne. Warto wiedzieć, jak ograniczyć ich obecność. Polecam jednak, aby zrobić to w naturalny sposób – bez szkody dla środowiska.
Czytaj artykułAbutilon to egzotyczny krzew, który zachwyca dekoracyjnymi liśćmi i barwnymi, dzwonkowatymi kwiatami. Jego wszechstronność sprawia, że doskonale sprawdza się zarówno w ogrodowych rabatach, jak i w donicach na balkonach i na tarasach. Niektóre gatunki były historycznie wykorzystywane w Azji do produkcji mocnych, trwałych nici, które służyły do wyrobu lin, mat, a nawet papieru. Sprawdź, jak uprawiać abutilon w ogrodzie i w donicy oraz z jakimi roślinami można go łączyć.
Czytaj artykułNa liściach rododendrona ni stąd, ni zowąd pojawiły się dziury? Są dziełem opuchlaków – powszechnie występujących w ogrodach szkodników, które nie tylko niszczą liście, ale też korzenie roślin. Te niewielkie owady szpecą nasze ulubione krzewy, a nawet mogą doprowadzić do ich obumarcia, dlatego bezwzględnie trzeba z nimi walczyć. Podpowiadamy, jak uratować rododendron przed opuchlakami.
Czytaj artykułZiemia okrzemkowa (diatomit) to proszek powstały z mikroskopijnych pancerzyków okrzemek. Ma szerokie zastosowanie – od walki ze szkodnikami po poprawę struktury gleby. Poznaj wszechstronne właściwości ziemi okrzemkowej i dowiedz się, jak wykorzystać ją w ogrodzie.
Czytaj artykułPoczątek maja to czas, gdy piwonie przygotowują się do swego oszałamiającego kwitnienia. Warto wtedy zatroszczyć się o wszystkie podstawowe potrzeby tych roślin. O czym powinniśmy pamiętać? W artykule wyjaśniamy, jak dbać o piwonie w maju oraz jakim domowym nawozem je zasilić, by wyjątkowo pięknie kwitły.
Czytaj artykułW ogrodach pełnych słońca liczy się nie tylko uroda, ale też wytrzymałość roślin. Żarnowiec miotlasty łączy obie te cechy – kwitnie intensywnie, a przy tym nie sprawia kłopotów w uprawie. Prezentujemy jego najciekawsze odmiany i praktyczne wskazówki dotyczące pielęgnacji.
Czytaj artykułŚlimaki potrafią w krótkim czasie zniszczyć całe rabaty i grządki. Wielu ogrodników sięga po sól Epsom i popiół drzewny, licząc na szybki efekt. Te metody bywają jednak szkodliwe – zarówno dla gleby, jak i samych roślin.
Czytaj artykułW obliczu coraz częstszych okresów suszy ogrodnicy poszukują roślin dekoracyjnych, które nie wymagają intensywnego podlewania. Dimorfetka zatokowa łączy wysoką odporność na brak opadów z długim, efektownym kwitnieniem aż do jesieni. Wyjaśniamy, jakie odmiany warto wybrać i jak skutecznie prowadzić jej uprawę.
Czytaj artykuł- Poprzednia
- z 742
- Następna