Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Sukulenty do ogrodu. Zadomowią się w trudnej glebie i na skalniakach

Sukulenty to prawdziwi mistrzowie adaptacji. Ich zdolność do rozwijania się trudnych warunkach wynika z unikalnej budowy i zdolności do magazynowania wody w tkankach, która pozwala im przetrwać przedłużające się okresy suszy. Takie rośliny są idealnym wyborem na skalniaki i do ogrodów z problematyczną, suchą, piaszczystą glebą.

Sukulenty do ogrodu. Zadomowią się w trudnej glebie i na skalniakach
Sukulenty staną się idealnym uzupełnieniem każdego ogrodu. Sprawdź, jakie gatunki sprawdzą się najlepiej. Fot.boggy22/CanvaPro

Spis treści:

Sukulenty – charakterystyczne cechy

Istnieje wiele gatunków sukulentów. Choć mają one swoje unikalne charakterystyki i wymagania, niektóre cechy są wspólne.   

 • Skuteczne magazynowanie wody – sukulenty magazynują wodę w swoich liściach, łodygach lub korzeniach, co pozwala im przetrwać długie okresy suszy. Ta cecha sprawia, że to rośliny, które przetrwają tam, gdzie inne gatunki nie miałyby szans.

 • Płytki system korzeniowy – większość sukulentów ma płytki system korzeniowy, który znajduje się tuż pod powierzchnią ziemi. Takie korzenie pozwalają roślinom efektywnie zbierać wodę nawet z przelotnych, krótkich opadów. Płytki system korzeniowy sprawia również, że rośliny mogą rosnąć na skalistych zboczach lub w innych miejscach, gdzie głębokie korzenie nie mogłyby się rozwinąć.

 • Odporność na trudne warunki – sukulenty są wyjątkowo odporne na ekstremalne warunki, takie jak wysokie temperatury i bezpośrednie nasłonecznienie. Ich grube, często woskowane liście pomagają ograniczyć parowanie i chronić przed przegrzaniem.

 • Różnorodność form i kolorów – sukulenty nie są wymagające w uprawie i dobrze znoszą przesuszenia, a jednocześnie mogą wyglądać naprawdę efektownie. Ze względu na różnorodność form i kolorów pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji w ogrodzie.

sukulenty do ogrodu Sukulenty są łatwe w uprawie, dlatego doskonale sprawdzą się w każdym ogrodzie. Fot.Michael Viard/CanvaPro

Sukulenty do trudnej ziemi – jakie wybrać?

Sukulenty to bardzo różnorodna grupa roślin o ciekawych kolorach i nietypowych kształtach. Niemal wszystkie bardzo dobrze rozwijają się w trudnej, suchej glebie. Jakie sukulenty do ogrodu warto wybrać?

 • Gruboszowate (Crassulaceae) – do tej rodziny należą popularne rojniki i rozchodniki, które są łatwe w uprawie i doskonale nadają się do ogrodów. To rośliny odporne na suszę, które magazynują wodę w liściach i świetnie sprawdzają się w suchych i nasłonecznionych miejscach.

 • Pryszczyrnicowate (Aizoaceae) – wśród nich znajdziesz zimoodporną delospermę, która jest odporna na mróz i może zimować na otwartej przestrzeni.

 • Agawowate (Agavoideae) – agawy to sukulenty, które mogą osiągać duże rozmiary i stanowić centralny punkt ogrodowej kompozycji. Preferują one słoneczne stanowiska i dobrze przepuszczalne podłoże.

 • Aloesowate (Aloe) – aloesy to kolejna grupa sukulentów, które dobrze radzą sobie w ogrodzie. Ich mięsiste liście są nie tylko dekoracyjne, ale także mogą być użyteczne ze względu na właściwości lecznicze soku z aloesu.

Przeczytaj również: Nawrot rozpierzchły – niebieski dywan kwiatów. Uprawa i pielęgnacja lithodory

Sukulenty na skalniaki

Niektóre gatunki sukulentów wyjątkowo dobrze sprawdzają się na skalniakach. Na które z nich warto zwrócić uwagę?

 • Rojniki (Sempervivum) – rojniki są jednymi z najpopularniejszych sukulentów na skalniaki. Tworzą charakterystyczne rozety z mięsistych liści, które mogą przybierać różne kolory – od zielonego po bordowy. Są wyjątkowo odporne na suszę i niskie temperatury, co czyni je idealnymi na skalniaki.

 • Rozchodniki (Sedum) – rozchodniki to kolejna grupa sukulentów, które świetnie sprawdzają się na skalniakach. Są to rośliny niskie, które tworzą kolorowe dywany kwiatowe, doskonale komponujące się z kamieniami i innymi elementami skalniaka.

 • Słonecznica (Delosperma) – te kwitnące sukulenty są znane z ich jaskrawych, barwnych kwiatów i są w stanie przezimować na zewnątrz. Delosperma tworzy gęste, kolorowe dywany, które mogą pokrywać skalniaki, dodając im uroku.

sukulenty na skalniaki Większość sukulentów najlepiej rośnie na stanowiskach nasłonecznionych, choć są też gatunki tolerujące półcień. Fot.zhannaprokopeva/brytta/CanvaPro 

Sukulenty do ogrodu – uprawa i pielęgnacja

Sukulenty to wyjątkowa grupa roślin, które doskonale sprawdzają się w ogrodach z suchą, piaszczystą glebą. Ich zdolność do magazynowania wody w liściach, łodygach lub korzeniach pozwala im przetrwać w suchych warunkach. Sukulenty w ogrodzie najlepiej będą się czuły w przepuszczalnej glebie z dużą zawartością piasku lub perlitu. Takie podłoże umożliwia szybkie odprowadzanie nadmiaru wody i zapobiega gniciu korzeni.

Sukulenty warto sadzić w miejscach nasłonecznionych, choć niektóre gatunki tolerują półcień. Ich pielęgnacja jest stosunkowo prosta – należy je podlewać rzadko, ale obficie, pozwalając glebie wyschnąć między podlewaniami. W okresie zimowym, gdy wiele sukulentów przechodzi w stan spoczynku, podlewanie powinno być jeszcze rzadsze.

Pamiętaj również o regularnym usuwaniu przekwitłych kwiatów i uszkodzonych liści, co poprawi estetykę roślin i będzie sprzyjało ich zdrowiu i wzrostowi. Zastosowanie nawozów o niskiej zawartości azotu może wspomóc kwitnienie i intensywność barw liści. Sukulenty to rośliny niewymagające, które z łatwością dodadzą uroku każdemu ogrodowi, oferując różnorodność kształtów, rozmiarów i kolorów.

Każdy z gatunków sukulentów może mieć swoje specyficzne wymagania dotyczące światła, wody i gleby, dlatego warto dokładnie zapoznać się z potrzebami wybranych roślin przed ich posadzeniem. Większość z nich to jednak rośliny mało wymagające i bez dużego nakładu pracy będą mogły być piękną i trwałą ozdobą ogrodu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Subtelne dzwonki prosto z Dalmacji. Najpiękniejsze odmiany, uprawa i pielęgnacja dzwonka dalmatyńskiego

Lubi słońce i jest gęsto obsypana kwiatami aż do jesieni. Kufea hyzopolistna udekoruje balkon, taras i ogród

Krzewy na pachnący żywopłot. Odgradzają ścianą pięknych i aromatycznych kwiatów

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.