Porady ogrodnicze

Kwiecień w ogrodzie

Rozpoczynamy kolejny miesiąc w ogrodzie, żegnamy marzec a witamy kwiecień. 

REKLAMA

Fot.123RF.com

W tym miesiącu dalej dbamy o przycinanie roślin ozdobnych. Po trawach ozdobnych, różach i hortensjach przyszła pora na lawendę. Regularne cięcie lawendy sprawi, że będzie ona miała zwarty pokrój i obficiej pokryje się kwiatami. Usuwamy też chore lub uszkodzone pędy, a pozostałe skracamy tak, żeby nadać lawendzie kulisty kształt. Sprawdź: Wiosenne przycinanie lawendy.

Wykonujemy wczesnowiosenne zabiegi na trawniku. Po wertykulacji lub wyczesaniu darni warto ją odżywić. Pierwsze nawożenie ma za zadanie pobudzić trawę do wzrostu, czyli zaopatrzyć ją w składniki odżywcze potrzebne na starcie. Warto użyć nawozu wieloskładnikowego, który będzie zawierał zarówno azot, jak również fosfor i potas oraz mikroelementy.

Pierwszy kwietnia to Prima Aprilis, a także Międzynarodowy Dzień Ptaków. To również dzień rozpoczynający jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. To w kwietniu zakwitną cudowne kwiaty cebulowe, m.in. tulipany i narcyzy, a także drzewa i krzewy owocowe. Pierwsze bladozielone liście rozwijają się na gałęziach drzew i krzewów liściastych. Przyroda wybucha, a najlepiej to widać w naszych ogrodach. 

O tej porze kwitną też wczesne odmiany magnolii. Ich widok zachwyca. Nie ma chyba nikogo, kto nie zostałby oczarowany urokiem magnolii wiosną ustrojonej w kwiaty. Jeżeli chcemy ją mieć w ogrodzie, warto kupić ją właśnie teraz. Widząc kwiaty magnolii będziemy mieć pewność, że kupiliśmy odmianę, o jaką nam chodziło. 

Zobacz więcej zdjęć

Kontrolujemy przechowywane bulwy, cebule i karpy. Usuwamy egzemplarze porażone chorobami lub ze śladami żerowania szkodników. Już niedługo będziemy sadzić dalie, mieczyki i kanny w ogrodzie. Planujemy, gdzie znajdzie się miejsce dla tych pięknie kwitnących roślin. Niecierpliwi mogą je już posadzić w donicach. 

4 kwietnia to Dzień Marchewki, co zwraca naszą uwagę na warzywnik. Cały czas możemy wysiewać w nim nie tylko marchew, ale i pietruszkę, groch, bób, rzodkiewkę, szpinak czy sałatę. Marchew to też atrybut wielkanocnego zająca. A to już czas zadbać o świąteczne dekoracje. Sprawdź: Najpiękniejsze wielkanocne dekoracje domu.

5 kwietnia przypada Niedziela Palmowa. Tegoroczne Święta Wielkanocne będą zupełnie inne, ale na pewno możemy zadbać o to, żeby były piękne, np. robiąc dekoracje z roślin, które są symbolami tych świąt. 

Zobacz więcej zdjęć

Możemy sięgnąć po bukszpan i wierzbowe gałązki oraz kolorowe kwiaty żonkili, prymulek i wesołych bratków. Możemy też tradycyjnie wysiać owies i rzeżuchę. Pamiętajmy, że owies potrzebuje ok. 10 dni, żeby zazielenić doniczkę lub wybrane naczynie.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kwiecień w ogrodzie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.