Porady ogrodnicze

Kwitnie, owocuje i jest piękny, nawet gdy zrzuca liście. Sprawdź, jak go zagęścić

Dereń biały to duży krzew o rozłożystych i dekoracyjnych liściach, który wiosną wytwarza białe drobne kwiaty. Podpowiadamy, jak o niego dbać, by pięknie prezentował się w ogrodzie.

Kwitnie, owocuje i jest piękny, nawet gdy zrzuca liście. Sprawdź, jak go zagęścić
Dereń biały posiada dekoracyjne owoce. Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Z artykułu dowiesz się:

Dereń biały — charakterystyka

Dereń biały (cornus alba) to okazały krzew należący do rodziny dereniowatych. W naturze roślina występuje na terenach od wschodniej części Europy aż po wschodnie krańce Azji.

Krzew szybko rośnie i osiąga do 3 m wysokości i 2 m szerokości. Cechą charakterystyczną derenia białego są dekoracyjne zielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub czerwono-fioletowy.

Dereń biały kwitnie od maja do czerwca. Wtedy na końcach pędów pojawiają się białe lub żółtawe czteropłatkowe kwiaty zebrane w ozdobne baldachy. Z kwiatów tych we wrześniu powstają białe kuliste owoce, które ślicznie prezentują się na tle miedzianych jesiennych liści krzewu.

Niewątpliwą ozdobą derenia są również jego jaskrawoczerwone pędy. Krzew na zimę zrzuca liście, co sprawia, że właśnie wtedy jego barwne gałązki prezentują się najbardziej okazale, kontrastując ze śniegiem i szronem. 

Dereń biały nadaje się na żywopłoty formowane i naturalne. Można go utrzymywać w formie krzewu lub małego drzewa i sadzić pojedynczo lub w zestawieniu z innymi roślinami. Warto jednak pamiętać, że krzewy szybko się rozrastają, dlatego lepiej sadzić je w odstępie około 2-3 metrów od budynków.

Przeczytaj również: To najważniejszy zabieg w pielęgnacji dereni. Pamiętaj, by zdążyć przed kwitnieniem

Jesienią kwiaty dereni przemieniają się w niewielkie owoce. Fot. 123RF/PICSEL

Dereń biały — odmiany

Istnieje wiele odmian derenia białego, które różnią się zwykle wybarwieniem liści. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne i efektowne odmiany:

Dereń biały 'Aurea' - to najbardziej popularna odmiana derenia białego. Młoda roślina ma wyprostowany pokrój, a z czasem rozrasta się na boki. Osiąga wysokość do 2 m i posiada dekoracyjne żółte liście.

Dereń biały 'Siberian Pearls' - tę odmianę charakteryzują liście, które początkowo są zielone, a jesienią przybierają fioletowo-czerwoną barwę. Na tle liści pięknie prezentują się białe owoce. Odmiana ta dorasta do 3 metrów i posiada intensywnie czerwone pędy.

Dereń biały 'Sibirica Variegata' - ta odmiana dorasta do 2 metrów wysokości. Ma strzępiate liście z jaśniejszą biało-różową obwódką i zielonym środkiem. Jej kwiaty są białe i skupione w kiściach. Jesienią wyrastają z nich drobne białe owocki.

Dereń biały 'Baton Rouge'  - odmiana ta dorasta do 2-3 metrów wysokości i ma kulistą formę. Jego liście w sezonie wiosenno-letnim są zielone, a jesienią przebarwiają się na kolor czerwono-fioletowy. Z kolei białe kwiaty przemieniają się na owoce w kolorze czerwonym.

Dereń biały — uprawa

Derenie nie mają dużych wymagań uprawowych. Są odporne na mróz, suszę, okresowy niedobór wody i zanieczyszczenia powietrza. Rzadko również stają się ofiarą chorób i szkodników. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania dereni białych:

  • Stanowisko

Najlepsze dla rośliny będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. Podczas sadzenia rośliny należy wziąć pod uwagę, jakie rozmiary osiągnie w przyszłości i zabezpieczyć dla niej odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie, by mogła swobodnie się rozrastać.

  • Ziemia

Dereń biały najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie. Można go sadzić na miejscach częściowo bagnistych i podmokłych czy w sąsiedztwie stawów.

  • Podlewanie

Derenie lubią wilgotne podłoże, dlatego warto stale je nawadniać, jeśli nie zostały posadzone w miejscach o dużej wilgotności podłoża. Szczególnie warto zadbać o młode i świeżo zasadzone krzewy oraz pamiętać o ich regularnym podlewaniu.

  • Nawożenie

Dereń biały wymaga sporadycznego nawożenia. W tym celu można posłużyć się nawozem wieloskładnikowym o przedłużonym działaniu, kompostem lub ekologicznym biuhumusem.

  • Rozmnażanie

Rozmnażanie derenia odbywa się poprzez podebranie półzdrewniałych sadzonek, które szybko się ukorzeniają. Początkowo młodą roślinę można uprawiać w donicy, a gdy się rozrośnie, przesadzić ją do gruntu.

Dereń biały posiada jaskrawoczerwone pędy.  Fot. 123RF/PICSEL

Dereń biały — cięcie

Najlepszą porą na przycięcie derenia białego jest wczesna wiosna. Ten zabieg pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pędów już od nasady krzewu, dzięki czemu będzie mieć gęsty pokrój. Wiosną warto też wyciąć wszystkie chore i uschnięte po zimie gałązki.

Celem cięcia derenia białego jest uformowanie kulistego kształtu i zagęszczenie rośliny. Dlatego raz na kilka lat warto skrócić wszystkie pędy na wysokość 10 – 20 cm, aby odmłodzić krzew.

Przeczytaj również: Aksamitka wzniesiona: Kiedy ją siać?

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kwitnie, owocuje i jest piękny, nawet gdy zrzuca liście. Sprawdź, jak go zagęścić"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.