Spis treści:
- Dereń biały — charakterystyka
- Dereń biały — odmiany
- Dereń biały — uprawa
- Dereń biały — cięcie
- Dereń biały na żywopłot
Dereń biały — charakterystyka
Dereń biały (Cornus alba) to okazały krzew należący do rodziny dereniowatych. W naturze roślina występuje na terenach od wschodniej części Europy aż po wschodnie krańce Azji. Krzew szybko rośnie i osiąga do 3 m wysokości i 2 m szerokości. Cechą charakterystyczną derenia białego są dekoracyjne zielone liście, które jesienią przebarwiają się na kolor żółty lub czerwono-fioletowy.
Dereń biały kwitnie od maja do czerwca. Wtedy na końcach pędów pojawiają się białe lub żółtawe czteropłatkowe kwiaty zebrane w ozdobne baldachy. Z kwiatów tych we wrześniu powstają białe kuliste owoce, które ślicznie prezentują się na tle miedzianych jesiennych liści krzewu. Niewątpliwą ozdobą derenia są również jego jaskrawoczerwone pędy. Krzew na zimę zrzuca liście, co sprawia, że właśnie wtedy jego barwne gałązki prezentują się najbardziej okazale, kontrastując ze śniegiem i szronem.
Dereń biały nadaje się na żywopłoty formowane i naturalne. Można go utrzymywać w formie krzewu lub małego drzewa i sadzić pojedynczo lub w zestawieniu z innymi roślinami. Warto jednak pamiętać, że krzewy szybko się rozrastają, dlatego lepiej sadzić je w odstępie około 2-3 metrów od budynków.
Przeczytaj również: Berberysy zimozielone – gatunki i uprawa. W zimie nadal są piękne
Dereń biały — odmiany
Istnieje wiele odmian derenia białego, które różnią się zwykle wybarwieniem liści. Poniżej przedstawiamy te najbardziej popularne i efektowne odmiany:
- Dereń biały 'Aurea' - to najbardziej popularna odmiana derenia białego. Młoda roślina ma wyprostowany pokrój, a z czasem rozrasta się na boki. Osiąga wysokość do 2 m i posiada dekoracyjne żółte liście.
- Dereń biały 'Siberian Pearls' - tę odmianę charakteryzują liście, które początkowo są zielone, a jesienią przybierają fioletowo-czerwoną barwę. Na tle liści pięknie prezentują się białe owoce. Odmiana ta dorasta do 3 metrów i posiada intensywnie czerwone pędy.
- Dereń biały 'Sibirica Variegata' - ta odmiana dorasta do 2 metrów wysokości. Ma strzępiate liście z jaśniejszą biało-różową obwódką i zielonym środkiem. Jej kwiaty są białe i skupione w kiściach. Jesienią wyrastają z nich drobne białe owocki.
- Dereń biały 'Baton Rouge' - odmiana ta dorasta do 2-3 metrów wysokości i ma kulistą formę. Jego liście w sezonie wiosenno-letnim są zielone, a jesienią przebarwiają się na kolor czerwono-fioletowy. Z kolei białe kwiaty przemieniają się na owoce w kolorze czerwonym.
Dereń biały kwitnie od maja do czerwca. Fot.123RF.com
Dereń biały — uprawa
Derenie nie mają dużych wymagań uprawowych. Są odporne na mróz, suszę, okresowy niedobór wody i zanieczyszczenia powietrza. Rzadko również stają się ofiarą chorób i szkodników. Poniżej przedstawiamy podstawowe wymagania dereni białych:
-
Stanowisko
Najlepsze dla rośliny będzie stanowisko słoneczne lub półcieniste. Podczas sadzenia rośliny należy wziąć pod uwagę, jakie rozmiary osiągnie w przyszłości i zabezpieczyć dla niej odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie, by mogła swobodnie się rozrastać.
-
Ziemia
Dereń biały najlepiej rośnie na glebach żyznych i wilgotnych o lekko kwaśnym odczynie. Można go sadzić na miejscach częściowo bagnistych i podmokłych czy w sąsiedztwie stawów.
-
Podlewanie
Derenie lubią wilgotne podłoże, dlatego warto stale je nawadniać, jeśli nie zostały posadzone w miejscach o dużej wilgotności podłoża. Szczególnie warto zadbać o młode i świeżo zasadzone krzewy oraz pamiętać o ich regularnym podlewaniu.
-
Nawożenie
Dereń biały wymaga sporadycznego nawożenia. W tym celu można posłużyć się nawozem wieloskładnikowym o przedłużonym działaniu, kompostem lub ekologicznym biuhumusem.
-
Rozmnażanie
Rozmnażanie derenia odbywa się poprzez podebranie półzdrewniałych sadzonek, które szybko się ukorzeniają. Początkowo młodą roślinę można uprawiać w donicy, a gdy się rozrośnie, przesadzić ją do gruntu.
Dereń biały posiada jaskrawoczerwone pędy. Fot.123RF.com
Dereń biały — cięcie
Najlepszą porą na przycięcie derenia białego jest wczesna wiosna. Ten zabieg pobudzi roślinę do wypuszczenia nowych pędów już od nasady krzewu, dzięki czemu będzie mieć gęsty pokrój. Wiosną warto też wyciąć wszystkie chore i uschnięte po zimie gałązki.
Celem cięcia derenia białego jest uformowanie kulistego kształtu i zagęszczenie rośliny. Dlatego raz na kilka lat warto skrócić wszystkie pędy na wysokość 10 – 20 cm, aby odmłodzić krzew.
Dereń biały na żywopłot
Dereń biały, podobnie jak inne odmiany dereni, to idealna propozycja na żywopłot. Krzew ma niewielkie wymagania, jest odporny na trudne warunki atmosferyczne, a do tego przyjmuje się praktycznie w każdym miejscu. Poza tym szybko rośnie i się zagęszcza, łatwo go także formować. Od wiosny do jesieni dereń biały gęsto pokryty jest dekoracyjnymi liśćmi, które pod koniec roku się przebarwiają, a zimą odsłaniają czerwone pędy. Roślina więc atrakcyjnie wygląda o każdej porze roku. Krzewy dorastają do 2-3 m wysokości, dlatego czasem stworzą solidne ogrodzenie, które osłoni nas przed spojrzeniami sąsiadów. Jeśli więc szukacie ciekawej propozycji na żywopłot liściasty — dereń biały sprawdzi się idealnie!
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również: Zimozielone krzewy liściaste w doniczkach - ozdoba balkonu i tarasu przez cały rok. Co posadzić i jak pielęgnować?
Wiosna w ogrodzie. Najpiękniejsze krzewy są łatwe w uprawie na INTERIA.TV.