Porady ogrodnicze

Lobelia - uprawa i pielęgnacja

Lobelia to niewielka roślina jednoroczna, należąca do rodziny dzwonkowatych. Kwitnie od wiosny aż do późnej jesieni i osiąga 10-25 cm wysokości. Ze względu na bogate kwiatostany jest coraz częściej uprawiana na balkonie. Ma również właściwości lecznicze - ułatwia uczenie się i podnosi ciśnienie krwi.
Lobelia - uprawa i pielęgnacja
REKLAMA
Kiedy kwitnie lobelia?
Lobelia kwitnie praktycznie już od początku kwietnia, aż do jesieni. W zależności od odmiany ma różny kolor kwiatów: biały, różowy, fioletowy lub niebieski.
 
Wysiew nasion na balkonie
Nasiona lobelii trzeba wysiać już na przełomie lutego i marca do doniczek lub w kwietniu i maju prosto do gruntu. Ze względu na to, że nasiona lobelii są bardzo drobne, można ułatwić sobie wysiew mieszając je z drobnym piaskiem.

Nasiona wysiewamy do doniczek lub skrzynek i stawiamy w ciepłym miejscu - np. na parapecie. Po dwóch tygodniach powinny już wykiełkować.Gdy sadzonki mają po dwa listki delikatnie pikujemy je do większych pojemników. Po upływie kolejnego tygodnia powtarzamy pikowanie i dopiero wtedy wysadzamy roślinki na balkon.Pamiętajmy, by do doniczek dosypać drenaż, ponieważ roślina wymaga wilgotnego podłoża. Przed posadzeniem lobelii warto podłoże wymieszać z wolnodziałającym nawozem otoczkowanym. Lobelię sadzimy w przepuszczalnych, próchniczych lub piaszczysto-gliniastych glebach. Ziemia w doniczkach powinna być żyzna i lekko wilgotna.

Pielęgnacja lobelii
Lobelię od początku kwitnienia powinniśmy podlewać płynnym nawozem przeznaczonym do roślin kwitnących (nie częściej, niż raz w tygodniu). Musimy jej zapewnić wilgotne podłoże, ale również uważać, żeby jej nie przelać. Latem, przy wysokich temperaturach, powinna być podlewana częściej (najlepiej rano i wieczorem).  Lobelia jest bardzo wrażliwa na przelanie. Jeśli kilka dni stoi w wodzie, automatycznie na pędach zaczyna pojawiać się pleśń. Dodatkowo lobelię możemy nawozić 2-3 razy w miesiącu, jednak trzymajmy się ściśle zaleceń producenta nawozu. W przypadku przenawożenia, na liściach zaczną pojawiać się brązowe plamy. Jeśli chcemy, aby lobelia ponownie zakwitła, powinniśmy przyciąć jej pędy pod koniec sierpnia.

 
Ulubione miejsca lobelii
Lobelia najlepiej czuje się w miejscach lekko zacienionych, ponieważ w pełnym słońcu kwiaty tracą swój intensywny kolor. Nie przesadzajmy jednak z cieniem. Jeśli postawimy lobelię w mocno zacienionym miejscu, nie zakwitnie. Na czas długotrwałych opadów lepiej przenieść ją pod daszek, ponieważ deszcz i wiatr może zniszczyć delikatne kwiaty i połamać łodygi.

 
Właściwości lecznicze lobelii
Lobelia posiada wiele właściwości leczniczych, ale należy ją stosować tylko w konsultacji z lekarzem, ponieważ przedawkowanie tej rośliny wywołuje zgon. Lobelia pobudza ośrodkowy układ nerwowy i ośrodek oddechowy. Zwiększa poziom glukozy we krwi i pobudza perystaltykę przewodu pokarmowego. Wzmaga i przyśpiesza ruchy oddechowe, podnosi ciśnienie krwi i zwiększa wydzielanie potu i śliny. Lobelia była używana przy omdleniach, w dychawicy oskrzelowej i zamartwicy noworodków. Stosowana również przy zatrzymaniu oddechu wskutek zatrucia czadem czy zachłyśnięcia wodą. 
 
W małych dawkach działa psychostymulująco, ułatwia uczenie się i kojarzenie. W większych dawkach upośledza koncentrację i wywołuje odurzenie.

Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

dominika1707

w tym roku zagości u mnie na parapetach w różnych odcieniach ;-)

icecoldwoman

właśnie dziś posiałam te nasiona już sie kwiatów doczekać nie mogę

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lobelia - uprawa i pielęgnacja"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.