Spis treści:
- Czeremcha - pomoc w walce z kleszczami
- Oprysk z czeremchy na kleszcze
- Jak stosować oprysk z czeremchy w ogrodzie?
Czeremcha - pomoc w walce z kleszczami
Czeremcha zwyczajna to roślina występująca naturalnie w całej Polsce. Rośnie na obrzeżach lasów, porasta bujnie przydrożne rowy i brzegi rzek oraz jezior. Często sadzona jest w parkach i ogrodach, gdzie jej błyszczące liście i białe kwiaty stanowią ciekawą ozdobę. Są one miododajne i latem przyciągają owady zapylające. Przybiera postać drzew lub krzewów, przy czym drzewa osiągają wysokość 15 metrów, a krzewy 5 metrów.
Liście i pędy czeremchy mają charakterystyczny, migdałowy zapach, który odstrasza kleszcze i ich nimfy. Woń ta nie dla wszystkich jest przyjemna, najważniejsze jest jednak to, że nie lubią jej owady żywiące się krwią ssaków. Skutecznie wypłoszy oprócz kleszczy również komary, meszki i muchy. Nie bez znaczenia jest również to, że czeremcha ma właściwości bakteriobójcze i od wieków wykorzystywana jest w medycynie ludowej. Dawniej nacierano się liśćmi czeremchy, by uniknąć ugryzień komarów czy kleszczy.
Oprysk z czeremchy na kleszcze
Czeremchę warto posadzić w ogrodzie, gdyż sama jej obecność działa odstraszająco na kleszcze. Dla lepszego efektu dobrze jest przygotować odwar z jej pędów, który uchroni przed groźnymi pajęczakami inne miejsca w ogrodzie. Oprysk z czeremchy zacznij od zebrania jej młodych pędów. Te najmłodsze, zbierane z wierzchołków mają najwięcej substancji odstraszających pajęczaki i inne owady.
Zebrane gałązki potnij tak, aby były jak najbardziej rozdrobnione, zalej wodą i doprowadź do wrzenia. Następnie gotuj całość pod przykryciem jeszcze przez pół godziny. Po tym czasie odstaw wywar do wystygnięcia, po czym odcedź miksturę przez sitko. Po przelaniu do butelki z atomizerem oprysk z czeremchy jest gotowy do użycia w ogrodzie.
Gałązki czeremchy potnij tak, aby były jak najbardziej rozdrobnione, zalej wodą i doprowadź do wrzenia.Fot.np-e07/CanvaPro
Jak stosować oprysk z czeremchy w ogrodzie?
Oprysk z czeremchy warto stosować w ogrodzie regularnie co tydzień, gdy tylko temperatury przekroczą 5 stopni Celsjusza. Już w takich warunkach kleszcze wybudzają się z zimowego odrętwienia i rozpoczynają żerowanie. Są wtedy wygłodniałe, a ich ukąszenia mogą skutkować zakażeniem boreliozą. Preparatem spryskuj trawniki, zarośla, obszary wzdłuż ścieżek i miejsca, w których najczęściej relaksują się ludzie i zwierzęta domowe.
Przeczytaj również: Rośliny, które odstraszają kleszcze. Posadź je w ogrodzie na wiosnę
Najlepiej wykonuj oprysk z czeremchy w suche dni, wieczorem. Preparat zdąży wtedy wyschnąć, zanim zabawy w ogrodzie rozpoczną dzieci i domowe zwierzęta. Jeśli po oprysku zdarzą się opady, zabieg należy powtórzyć, ponieważ deszcz zmyje destrukcyjne dla kleszczy substancje. Mikstura jest o tyle skuteczna, że odstrasza nie tylko kleszcze w postaci dorosłej, ale również ich nimfy. Stosowana regularnie sprawi, że pajęczaki będą omijały twój ogród szerokim łukiem.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Doskonała pułapka na pędraki. Włóż do plastikowych doniczek z otworami i wkop do ziemi na 10 cm
Kwieciak jabłkowiec – objawy i zwalczanie groźnej choroby jabłoni
Oprysk olejem rydzowym drzew i krzewów owocowych. Naturalny środek na szkodniki