Porady ogrodnicze

Nawożenie malin na wiosnę. Najlepsze naturalne nawozy — krzaki będą uginać się od owoców

Maliny to zdecydowanie jeden z najprostszych w uprawie krzewów owocowych. Nie mają dużych wymagań pielęgnacyjnych i rozmnażają się same, bez pomocy osób trzecich. Ale uwaga! Bez odpowiedniego dokarmiania urosną, ale nie będą owocować lub będą dawać mało owoców. Zastanawiasz się zatem, kiedy i czym nawozić maliny? Jak często dostarczać im dodatkowe składniki? Sprawdź.

Nawożenie malin na wiosnę. Najlepsze naturalne nawozy — krzaki będą uginać się od owoców
W uprawie malin niezwykle ważnym elementem jest nawożenie. Fot.123RF.com

Spis treści:

Kiedy nawozić maliny?

Dokarmianie krzewów owocowych jest konieczne, jeśli chcesz się cieszyć słodkimi, dużymi owocami. Zastanawiasz się jednak, jak często nawozić maliny? Najlepiej zrobić to 3 razy w ciągu roku.

  • Pierwszą porcję nawozu rośliny powinny otrzymać na początku wegetacji, czyli wczesną wiosną. Dzięki temu będą mieć siłę do rozwoju pędów.

  • Drugie nawożenie należy przeprowadzić na przełomie maja i czerwca. Wtedy maliny zaczynają wypuszczać kwiaty. Od tego, jak wiele ich będzie, zależy ilość owoców.

  • Trzecie i ostatnie dokarmianie powinno odbyć się pod koniec sierpnia, po zakończeniu owocowania. Nawożenie w tym terminie ma pomóc roślinom przygotować się do zimy.

Pamiętaj, aby nie dokarmiać roślin zbyt wcześnie, ponieważ zaczną wegetację za szybko. W rezultacie nowe pędy mogą przemarznąć. Nie należy również zwlekać z nawożeniem, ponieważ przy opóźnieniach krzewy nie zdążą się wzmocnić przed nadejściem zimy.

Czym nawozić maliny?

Wiesz już, kiedy nawozić maliny. Jednak nie tylko termin dokarmiania jest istotny. Trzeba również wybrać odpowiedni preparat. Powinien być on dobrany do pory roku.

  • Wczesną wiosną wybierz produkt z dużą ilością azotu. Ten składnik wspomaga rozwój części zielonych i korzeni. Rośliny go potrzebują zwłaszcza na początku wegetacji, gdy „budzą się” z zimowego snu. Ponadto ta substancja odpowiada za utrzymanie zielonego koloru pędów.

  • Na początku lata sięgnij po nawozy z większą ilością fosforu. To składnik, który wspiera dojrzewanie owoców, a także pomaga krzewom się przygotować do nadejścia zimy. Substancja podnosi m.in. odporność na przemarzanie.

Te składniki można dostarczyć krzaczkom za pomocą uniwersalnych nawozów mineralnych. Mają one optymalne pH, więc nie zakwaszą gleby, a jednocześnie zapewnią roślinom niezbędne substancje.

Można także sięgnąć po preparaty naturalne, np. bydlęcy obornik przekompostowany lub granulowany. Warto jednak pamiętać, że ten pierwszy produkt może mieć nieprzyjemny zapach przez kilka pierwszych dni po rozłożeniu. Ponadto trzeba mieć miejsce, aby go przechowywać. Jeśli nie masz dostępu do przekompostowanego obornika, wybierz wersję suszoną w postaci granulek. Można ją kupić w większości marketów. Ten produkt jest praktycznie pozbawiony zapachu i można łatwo go rozłożyć, rozsypując między krzaczkami. Granulki szybko się rozpuszczają i są praktycznie niewidoczne.

Przeczytaj również: Najlepsze odmiany malin. Soczyste, bez robaków i chorób

maliny Wyjaśniamy, jakie odmiany malin warto posadzić w swoim ogrodzie. Fot. CanvaPro: N8turegrl

Naturalne nawozy do malin — przepisy na nawozy

Szukasz innych naturalnych nawozów do malin? Do dokarmiania tych krzewów dobrze sprawdzą się także kompost, gnojówka z pokrzyw i z żywokostu. Poznaj przepisy na te nawozy!

  • Kompost

Kompost powstaje z rozłożonych, martwych części roślin, np. kwiatów, warzyw, resztek z kuchni, trawy, a nawet drobno rozdrobnionych partii drzew. Aby stworzyć taką materię organiczną w swoim ogrodzie, potrzebujesz kompostownika o pojemności ok. 1 m3. Pojemnik nie powinien mieć dna, aby owady i dżdżownice mogły swobodnie przechodzić do środka i przerabiać rośliny. Ponadto w ściankach po bokach powinny znajdować się otwory wentylacyjne. Dzięki temu kompost nie będzie się kisić, a ładnie się rozkładać.

Do środka kompostownika należy wkładać na przemian suche i świeże części roślin, czyli np. stare liście i pędy kwiatów czy krzewów, a na nie świeżą trawę i domowe resztki. Dzięki temu materia będzie równomiernie się rozkładać. Tak przygotowany kompost będzie można rozłożyć między malinami po ok. roku.

  • Gnojówka z pokrzyw lub z żywokostu

Gnojówka to świetny sposób na to, żeby szybko dostarczyć malinom potrzebnych składników. To nic innego jak płynny nawóz uzyskany przez namaczanie roślin w wodzie przez kilka tygodni.

Aby przygotować gnojówkę, potrzebujesz szczelnej beczki ok. 10 l i siatki, np. po ziemniakach. Do pojemnika nalej wodę, a do worka włóż ok. 1 kg pokrzyw lub żywokostu. Następnie umieść rośliny w beczce i przykryj górę np. gazą, aby owady nie składały w środku jaj. Ustaw pojemnik w zacienionym miejscu i pozostaw na ok. 2 tygodnie. Każdego dnia przemieszaj zawartość. Po 14 dniach możesz wymieszać gnojówkę z wodą w stosunku 1:10 i podlać nią rośliny.

Płynny nawóz z pokrzywy zawiera dużo azotu, więc stosuj go wczesną wiosną. Dobrze sprawdza się także jako środek na mszyce, przędziorki, szarą pleśń czy mączniaka prawdziwego. Aby usunąć szkodniki czy choroby, wystarczy rozpylić preparat na liście. Natomiast gnojówka z żywokostu to „bomba” fosforu, zatem lepiej używać jej latem i jesienią.

Malina — co warto wiedzieć o uprawie?

Maliny możesz uprawiać w dowolnym miejscu. Wystarczy nieco wolnej przestrzeni, aby korzenie tej rośliny mogły swobodnie się rozwijać. Ważne jest, aby stanowisko było słoneczne, a ziemia lekko wilgotna i żyzna. W takim miejscu rośliny będą dobrze się rozwijać, a ich owoce równomiernie dojrzewać.

Podczas uprawy malin warto również wiedzieć, że:

  • należy je przycinać po zakończeniu owocowania. Dzięki temu nowe pędy będą miały wystarczająco dużo miejsca do rozwoju;

  • krzewy są w 100% odporne na mróz, więc nie trzeba ich przykrywać na zimę. To znacznie ogranicza ilość prac w ogródku;

  • rośliny tworzą podziemne pędy o długości nawet do 2 m! W rezultacie maliny mogą szybko rozprzestrzenić się po całym ogrodzie. Aby móc cieszyć się kolejnymi krzaczkami, wystarczy przekopać nowe sadzonki w wybrane miejsce;

  • maliny wymagają podlewania w okresie między kwitnieniem a dojrzewaniem owoców. Brak wody może sprawić, że plony będą niewielkie.

Pamiętaj także, że te krzewy owocowe mogą być atakowane przez różne szkodniki, np. przędziorki czy mszyce. Gdy zauważysz te owady na swoich krzaczkach, wykonaj oprysk naturalnymi preparatami. Dzięki temu jest szansa, że uchronisz rośliny przed zniszczeniem.

Zdarza się również, że maliny padają ofiarą chorób grzybowych. Mogą się one pojawić, jeśli krzaczki są posadzone zbyt gęsto lub jeśli nie przycinasz nowych krzewów. Aby nie dopuścić do dalszego rozwoju choroby, wykonaj oprysk przeciwko grzybom oraz usuń część roślin. Dzięki temu do środka malin będzie docierać więcej powietrza, co zapobiegnie rozmnażaniu się patogenów.

Regularne nawożenie malin jest kluczowe, jeśli chcesz uzyskać pyszne, duże owoce. Wypróbuj mineralne oraz naturalne preparaty i przekonaj się, które z nich lepiej sprawdzają się w praktyce!

Przeczytaj również: Czym nawozić sadzonki truskawek? Poznaj proste domowe nawozy, owoców będzie bez liku

Fusy po kawie - zastosowanie na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.