Porady ogrodnicze

Nieproszony gość, którego na pewno będziesz chciał się pozbyć z domu

Rybik cukrowy to zupełnie nieszkodliwy owad, który nie gryzie, nie roznosi bakterii i nie zakaża żywności. Jednak występujący w dużych ilościach, może stać się prawdziwym utrapieniem, jeśli przechowujemy cenny papier, jak kolekcje książek, wartościowych dokumentów czy stare zielniki. Rybik cukrowy może zniszczyć nasze zbiory, dlatego też jest on zwalczany w muzeach i bibliotekach. 

Nieproszony gość, którego na pewno będziesz chciał się pozbyć z domu
Fot. 123RF/PICSEL

Rybik cukrowy (Lepisma saccharina)

Niekiedy udaje się nam zobaczyć małe, srebrne robaczki przypominające rybki, które przemykają się po podłodze w łazience. Są to bezskrzydłe owady o chitynowym pancerzu zwane rybikami lub srebrzykami. To całkiem nieszkodliwe owady. Nie wyrządzają szczególnych szkód, nie roznoszą chorób ani zarazków, nie gryzą i nie pojawiają się w widocznych miejscach. Jednak jeśli występują w dużych ilościach mogą stać się uciążliwe.

Jeżeli to jednak nie rybik jest twoim nieproszonym gościem, przeczytaj inny artykuł na temat najbardziej uciążliwych insektów w domu.

rybik cukrowy na książce Fot.123RF.com

Skąd się biorą rybiki?

Naukowcy zadają sobie pytanie, skąd się biorą rybiki. Znalezione w Brazylii skamieniałości rybików, które nie budzą wątpliwości, pochodzą z okresu kredy. Rybiki znajdowane są również w bursztynach. Srebrzyki występują na całym świecie, lecz najliczniej w krajach tropikalnych. Te, które żyją poza siedzibami ludzkimi, bytują pod kamieniami, gałęziami i w ciemnych zakamarkach ziemi.

Skąd się biorą rybiki w naszych mieszkaniach? Zwabia je ciepło i wilgoć. Szczególnie dobrze czują się w domu, gdzie nie ma wystarczającej wentylacji. Pochodzą one z krajów tropikalnych, dlatego też zasiedlają miejsca ciepłe i wilgotne, jak nasze łazienki, szafki kuchenne czy też szafki pod zlewem. Natomiast w temperaturze poniżej 17 stopni nie rozwijają się.

Występujące w niewielkich ilościach rybiki łazienkowe pozostają prawie niezauważone. Nie lubią światła i żerują w nocy, dlatego prawie się ich nie zauważa. Jednak jeśli znacznie się rozmnożą, mogą uszkodzić wnętrze, na przykład zniszczyć tapety na ścianach, uszkodzić książki lub stare dokumenty, czy też mogą zapuszczać się do kuchni w poszukiwaniu pożywienia.

Rybik cukrowy Fot.123RF.com

Jak się pozbyć rybików?

Zwalczanie prusaków i wielu innych szkodliwych owadów w domu to absolutna konieczność. Ale czy trzeba w mieszkaniu pozbyć się rybików? To zależy, czy jest ich dużo i na ile są kłopotliwe.

Rybiki łazienkowe mają zdolność trawienia celulozy. Oznacza to, że przy dużej liczbie tych insektów w niebezpieczeństwie są nasze książki, tapety, dokumenty, a także tkaniny, jak bawełna, len i jedwab. Srebrzyki są szczególnie groźne w muzeach, bibliotekach i archiwach, gdzie mogą zniszczyć zbiory obiektów z papieru i tkanin, zielniki czy skórzane okładki książek. Jeśli w domu mamy kolekcje starych książek i dokumentów, należy wdrożyć metody, aby w mieszkaniu pozbyć się rybików. Warto również zwalczyć te owady, jeśli duże ich ilości oblegają tapety. Rybik cukrowy lubi zjadać nie tylko papier, lecz także klej do tapet. Aby unikać chemii, warto zacząć walkę z rybikami od profilaktyki poprzez metody nieinwazyjne i ekologiczne.

Sprawdź: Ugryzienie przez meszki – objawy, leczenie, zapobieganie

Metody ekologiczne

Najlepszym sposobem, aby insekty w łazienkach się nie pojawiły, jest zapobieganie. Szczególnie ważne jest dbanie i regularna konserwacja wentylacji w mieszkaniu. Srebrne robaczki nie będą się mnożyć w czystym, suchym mieszkaniu ze sprawną wentylacją.

Rybiki szczególnie lubią również cukier i celulozę. Dlatego też należy wszelkie sypkie produkty żywnościowe trzymać w szczelnych pojemnikach. Warto zlikwidować w kuchni i w łazience wszelkie zakamarki, gdzie rybiki łazienkowe mogą się gnieździć. Odklejającą się tapetę należy jak najszybciej naprawić.

Rybik cukrowy świetnie rozmnaża się w środowisku wilgotnym, dlatego też należy przede wszystkim zwalczyć wilgoć w mieszkaniu:

  • po kąpieli czy praniu należy dokładnie wywietrzyć łazienkę, zostawić otwarte drzwi i łazienki i otworzyć okna,
  • nie wolno pozostawiać rozlanej wody na podłodze,
  • należy dbać o osuszenie fug, spoin i zakamarków, gdzie mogą powstawać pleśni i grzyby będące pożywieniem rybików,
  • warto korzystać z pochłaniaczy wilgoci.

Prostym sposobem, który nie tylko odstraszy rybiki łazienkowe, lecz także zapewni przyjemny zapach w łazience, jest opryskiwanie ekologicznym, samodzielnie wykonanym zapachem. Taki preparat można wykonać na bazie wody, do której dodamy naturalny olejek lawendowy lub sok z cytryny.

Polecane środki chemiczne

Jeśli rybiki łazienkowe już się zadomowiły i jest ich na tyle dużo, że niszczą wystrój mieszkania, można zastosować aerozole, pułapki lub lep na rybiki, które możemy nabyć w sklepach. W mieszkaniu rzadko jednak rybików jest na tyle dużo, aby warto było stosować niezdrowe dla mieszkańców preparaty chemiczne. Chemię stosuje się raczej w muzeach czy bibliotekach.

Środki na rybiki możemy również wykonać samemu. Prostym sposobem jest mieszanka cukru z kwasem borowym, którą rozkładamy w łazience w rogach, zakamarkach i fugach przyściennych. Innym sposobem jest mieszanka cukru i boraksu w proporcji 1:2. Można również wyłożyć na tekturę płynny miód, który stanie się dla rybików pułapką.

Może zainteresuje cię również: Sześć uciążliwych owadów domowych i sposoby walki z nimi

Sprawdź: Skuteczne sposoby na pozbycie się muszek owocówek

Muszki owocowe na cytrynie Fot.123RF.com/Muszki owocowki - jak sie ich pozbyć? 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.