Porady ogrodnicze

Odżywianie pomidorów po posadzeniu. Jaka ziemia jest najlepsza, by mieć zdrowe i podwójne plony?

Po wyhodowaniu z nasion sadzonek pomidorów nadchodzi czas na przesadzenie ich do ziemi. Jednak do tego przedsięwzięcia nie można podejść bez odpowiedniego przygotowania. Najważniejsza jest właśnie gleba, w którą wsadzimy rośliny. Poznaj tajemniczy składnik odżywczy, który pozwoli podwoić plony pomidorów.

Odżywianie pomidorów po posadzeniu. Jaka ziemia jest najlepsza, by mieć zdrowe i podwójne plony?
Wyjaśniamy, czym odżywić pomidory po posadzeniu. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Każdy ogrodnik chce, by jego rośliny rosły zdrowo i obficie. W większości przypadków o sukcesie decyduje nie tylko każdy krok od samego początku, ale również najmniejsze detale. Sprawdź, co zrobić, by pomidory rosły zdrowo i bardzo obficie.

Jaka jest najlepsza gleba i miejsce do uprawy pomidorów?

Pierwszym elementem, na który musimy zwrócić uwagę, jeszcze przed posadzeniem pomidorów jest wybór odpowiedniego miejsca. Rośliny będą najlepiej rosły przy lekkiej ekspozycji na słońce od strony południowej. Warto również sprawdzić stan gleby w miejscu, gdzie chcemy zasadzić pomidory. Powinna być głęboka, luźna, a także wodoprzepuszczalna. Wybór miejsca powinien obejmować także sprawdzenie struktury ziemi oraz zasobności w składniki odżywcze. Można rozważyć także poddanie gleby analizie, by mieć jasność, jakich mikroelementów brakuje do idealnego wzrostu pomidorów.

Kiedy zacząć przygotowywać ziemię pod pomidory?

Gdy sadzonki osiągną rozmiar pozwalający na ich przesadzenie do ziemi, nadchodzi czas na przygotowanie gleby. Jest to proces, który trzeba odpowiednio przygotować i przemyśleć. Jeśli nie stworzymy pomidorom idealnych warunków do wzrostu, nasz cały wysiłek związany z wysiewem, pójdzie na marne.

Glebę pod uprawę pomidorów powinniśmy zacząć przygotowywać już jesienią. Zacznijmy od jej spulchniania. Do tego przydatny może być kultywator. Sprzęt warto dobrać w zależności od wielkości miejsca pod uprawę. Co daje spulchnianie ziemi? Przede wszystkim jej struktura staje się luźniejsza, co sprzyja gromadzeniu się wilgoci, umożliwia właściwe napowietrzenie, a także zapobiega wymywaniu składników odżywczych z gleby do wód gruntowych.

Kolejnym krokiem do przygotowania gleby pod uprawę pomidorów jest jej nawożenie. Już jesienią warto stosować nawozy wapniowe i obornik, by dostarczyć ziemi odpowiednich składników odżywczych. Dzięki temu nie tylko sadzonki dostaną wszystko to, czego potrzebują na początku wzrostu, ale także zyskają odporność na choroby i szkodniki.

Od sposobu posadzenia pomidorów do gruntu wiele zależy. Fot. 123RF.com

Jak sadzić pomidory?

Najważniejsza w sadzeniu pomidorów jest głębokość umieszczenia sadzonek w glebie. Nawet dwie trzecie rośliny powinno znajdować się pod ziemią. Wynika to z faktu, że roślina ta zapuszcza korzenie w miejscu, gdzie jest jej łodyga. Jeśli nie wsadzimy jej odpowiednio głęboko, nie będzie miała możliwości pobierać z gleby substancji odżywczych niezbędnych do wzrostu. Czyli im głębiej zostanie zakopana sadzonka, tym silniej rozwinie się korzeń i będzie mógł pobrać większą ilość składników odżywczych oraz wody, która zostanie dostarczona do rośliny.

Korzeń jest również kluczowym elementem dla utrzymania łodygi. To on odpowiada za jej stabilność podczas wiatru, a także wytrzymałość. Jeśli sadzonka nie zostanie wsadzona odpowiednio głęboko, istnieje ryzyko, że podczas silniejszego podmuchu zostanie złamana, szczególnie jeśli będą się na niej znajdować pomidory. Głębokie wsadzanie sadzonek pomidorów powinny również rozważyć osoby, które sadzą je wcześnie. Dzięki temu roślina będzie chroniona przed zimnem i wiosennymi przymrozkami.

Sadzonki pomidorów umieszczamy w przygotowanym wcześniej rowie, który powinien mieć głębokość około 15 centymetrów. Na warstwę nawozu nakładamy niewielką ilość gleby. Ma to na celu niedopuszczenie do kontaktu słabo ukorzenionych roślin z tak dużym nagromadzeniem substancji odżywczych. Gdy sadzonki pomidorów odpowiednio się wzmocnią i ukorzenią, wtedy właśnie otrzymają te składniki.

Po posadzeniu sadzonek warto zastanowić się nad ściółkowaniem. Do tego celu warto wykorzystać naturalne materiały takie jak słoma lub siano. Dzięki ściółkowaniu pomidorów zatrzymamy wilgoć w glebie, przez co nie będzie konieczne tak częste podlewanie. Dodatkowo jest to naturalna bariera chroniąca przed chwastami.

Zobacz więcej zdjęć

Czym i kiedy nawozić pomidory?

Podstawą wzrostu rośliny jest jej silny system korzeniowy. Dzięki temu możliwe jest jej wcześniejsze kwitnięcie oraz przyspieszone dojrzewanie owoców. Dlatego jeszcze przed sadzeniem warto nawieźć glebę pod pomidory obornikiem. Jest to naturalny nawóz bogaty w potas, magnez, azot, fosfor, wapń i inne pierwiastki śladowe, a także bakterie i mikroorganizmy, które są niezbędne jako źródło pożywienia dla glebowej mikroflory bakteryjnej. Na obornik wykładamy niewielką ilość popiołu i przykrywamy ją ziemią.

Popiół drewniany to także naturalny nawóz, który idealnie sprawdzi się do pomidorów. Ma unikalny skład oparty na fosforze i potasie w formie, która jest łatwo przyswajalna dla roślin. Dodatkowo znajdują się w nim takie składniki odżywcze jak wapń, żelazo, magnez, siarka, miedź czy cynk. Popiół zawiera około połowy pierwiastków niezbędnych do prawidłowego rozwoju pomidorów. Sprawdzi się już w pierwszych momentach nawożenia sadzonek, gdyż nie posiada azotu. Ten składnik wyparowuje podczas spalania materiału. Nadmiar azotu w początkowej fazie może skutkować zbyt gwałtownym dokarmianiem rośliny. Popiół jako nawóz ma odczyn zasadowy, co prowadzi do zachowania naturalnego pH gleby.

Jeśli zdecydujemy się na suchy popiół, powinniśmy wykorzystać około trzech łyżek na jedną sadzonkę, co jest odpowiednikiem 18-20 gramów. Następnie przykrywamy go warstwą gleby, natomiast przed nawożeniem warto delikatnie podlać ziemię, by była zwilżona. Można również wykorzystać nawóz z popiołu w formie płynnej. Do tego celu potrzebne będzie 100 gramów popiołu na 10 litrów wody. Następnie mieszanka musi odstać od trzech do pięciu godzin. Na jeden krzaczek pomidorów należy przeznaczyć pół litra takiego nawozu. Równie dobrze można stosować taki nawóz na liście sadzonek. Do mieszanki dodajemy kilka kropel mydła ekologicznego i spryskujemy rośliny. Taki sposób zapewni ochronę przed szkodnikami.

Warto również z dwóch przyczyn co jakiś czas wykonać analizę gleby. Po pierwsze, by wiedzieć jakich składników brakuje, a których jest w nadmiarze. Po drugie jest to przydatne do określenia ilości popiołu, jaki jest potrzebny do nawożenia sadzonek. Ogólnie przyjmuje się, że na metr kwadratowy gleby pod pomidory potrzebne będzie od 100 do 150 gramów popiołu.

Przeczytaj również:

Jak sadzić pomidory? Ogrodnik zdradził swój niezawodny sposób

Sadzenie ogórków do gruntu. Kiedy sadzić ogórki i co dodać do ziemi, by zdrowo i obficie rosły?

Jak prawidłowo wiązać pomidory? Wielu ogrodników popełnia duży błąd

Zdradzamy patent ogrodnika, który wyjaśnia, jak sadzić pomidory, by bogato obrodziły. Fot. 123RF.com

"Na zdrowie": Czosnek - superfood. Nadaje smak potrawom i jest wyjątkowy zdrowy na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.