Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Osiedla bloków mieszkalnych rzadko obfitują w tereny zielone – to jedna największa z bolączek mieszkańców mrówkowców. Mają oni do dyspozycji miniaturowe balkony, a i to nie zawsze. Wydawałoby się, że lokatorzy mieszkań na parterze mają więcej szczęścia. Poza balkonem mają również dostęp do niewielkiego obszaru zielonego, sąsiadującego z budynkiem. Korzystając z okazji, często adaptują je oni na niewielkie ogrody – czy zgodnie z prawem?
Ogródek pod blokiem - co na to prawo?

Wielu lokatorów zajmujących mieszkania na parterze, jeśli ma taką możliwość, decyduje się na zagospodarowanie niewielkiego kawałka wolnej przestrzeni, jaka przylega do ich balkonów lub okien. Nieduży pas zieleni jest dla nich namiastką prawdziwego ogrodu – usuwają z niego chwasty, sadzą rośliny, żywopłoty, ustawiają drewniane płotki, uważnie pilnują, czy nikt nie wkracza na ich teren. Chociaż rzadko, niejednokrotnie takie zagarnięcie obszaru przy bloku, powoduje wzburzenie innych sąsiadów, co w konsekwencji może prowadzić do przykrych incydentów czy konfliktu ze wspólnotą mieszkaniową. Kto w tym sporze będzie miał słuszność? Do kogo należy i kto sprawuje pieczę nad „ogródkiem” przylegającym do bloku? Racje leżą po obu stronach.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Co na to prawo?

Zapisy w umowie
W pierwszej kolejności należy sprawdzić zapisy w umowie zawartej przy zakupie lub wynajmie lokalu – zazwyczaj znajdują się w niej stosowne postanowienia dotyczące spornego terenu. (Uwaga! Takie zapisy można negocjować z deweloperem na etapie kupowania mieszkania). Jeśli jednak nie ma takiej adnotacji, uznaje się, że ogródek jest tzw. nieruchomością wspólną, czyli gruntem, który nie służy wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Oznacza to, że grunt wokół budynku jest przedmiotem współwłasności wszystkich mieszkańców — dysponować nim może każdy mieszkaniec bloku.

Sąsiadowanie parterowego mieszkania z ogródkiem nie daje prawa do jego wyłącznego użytkowania. Ustawa o własności lokali nie reguluje precyzyjnie jego statusu, w przeciwieństwie do np. piwnic, garaży czy strychów, które można uznać za element składowy lokalu (są tzw. pomieszczeniami przynależnymi). Na nowszych osiedlach developerzy sprzedają mieszkania na parterze razem  z ogródkiem, wtedy nie ma takich problemów. Sprawa dotyczy raczej starszych bloków. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Regulamin spółdzielni
W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, kto i jak może gospodarować obszarem przylegającym do parterowych okien i balkonów, warto zajrzeć do regulaminu spółdzielni mieszkaniowej. Na nowszych osiedlach zarządcy wspólnoty tak konstruują przepisy, by wyjaśnić sporne kwestie i ujednoznacznić zasady użytkowania pasu zieleni okalającego budynek. Co więcej,


Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Kodeks cywilny
Kwestię współwłaścicielstwa wyjaśnia również Kodeks cywilny, którego art. 206 mówi: „Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli”.

Każdy mieszkaniec, bez wyjątku, może dysponować pasem zieleni w równym stopniu. A zatem, jeśli regulamin spółdzielni nie zakazuje zagospodarowania tych obszarów, można przystąpić do urządzania ogrodu. Haczyk? Tak jak stanowi przepis: z takiego zieleńca korzystać będzie mógł każdy, a osoba zajmująca się jego pielęgnacją, nie może w żaden sposób ograniczać do niego dostępu innym.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Podział quoad usum
Powyższe rozwiązanie ma zastosowanie w sytuacji, kiedy współwłaściciele sami nie uregulowali sposobu korzystania ze wspólnego ogródka. Jeśli współwłaściciele są w stanie „dogadać się”, mogą umownie ustalić zakres korzystania z rzeczy wspólnej, odmienny od tego, co mówi art. 206 KC. Stosuje się wówczas podział rzeczy do używania, zwany podziałem quoad usum. Na podstawie takiego ustalenia przedmiot współwłasności – pas zieleni wokół bloku – jest dzielony, a poszczególnymi jego częściami zawiadują na wyłączny użytek określeni współwłaściciele. Mogą oni korzystać z wydzielonego wycinka nieruchomości wspólnej samodzielnie, bez ingerencji i ograniczeń ze strony pozostałych.

Innym rozwiązaniem jest wydzielenie z nieruchomości wspólnej osobnej działki geodezyjnej i przeniesienie jej własności na właścicieli mieszkań na parterze, niestety taki podział zwykle nie jest możliwy.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Aranżacja przyblokowego ogródka
W przyblokowym ogródku najlepiej sprawdzą się rośliny typowo ozdobne – krzewy i kwiaty wieloletnie. Nic nie stoi na drodze, by uprawiać również zioła czy drobne warzywa i krzewy owocowe, trzeba jednak liczyć się z możliwym podkradaniem plonów. Nie sadź drzew – samodzielne nasadzenia są nielegalne i niebezpieczne – korzenie wyrosłego drzewa mogą uszkadzać podziemną infrastrukturę. Posadzenie drzew wymaga zezwolenia właściciela nieruchomości, np. spółdzielni mieszkaniowej. Postawienie niewielkiej altany ogrodowej, także nie będzie dobrym pomysłem — w wielu wspólnotach takie działanie jest zakazane, a nawet jeśli nie jest, wymaga dopełnienia kilku urzędowych formalności. Co innego elementy małej architektury – murki, czy pergole.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Przeczytaj także:

Te drzewa możesz wyciąć bez pozwolenia (nowe przepisy)

Kary za wycinanie drzew bez pozwolenia (tabela opłat)

Zioła na dobry nastrój i nie tylko!

Sprawdzone domowe sposoby na przeziębienie

Projekt ogrodu na dachu. Kliknij!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.