Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Orzeszki ziemne nie tylko w ciepłych krajach. Jak uprawiać fistaszki w Polsce?

Orzeszki ziemne są popularne na całym świecie. Posiadają w sobie dużo przyswajalnego tłuszczu, witamin oraz aminokwasów. Jednak taka pożywna przekąska wymaga specjalnych warunków do uprawy. Czy jest możliwe uprawianie orzeszków ziemnych w Polsce? Jak zadbać o żywotność rośliny?

Orzeszki ziemne nie tylko w ciepłych krajach. Jak uprawiać fistaszki w Polsce?
Orzeszki ziemne posiadają wiele cennych właściwości, a do tego są smaczne. Fot. 123RF.com

Spis treści:

Orzeszki ziemne nazywane są również orzechami arachidowymi lub fistaszkami. Pochodzą z Ameryki Południowej i cieszą się powodzeniem na całym świecie. Jak można rozpocząć uprawę orzeszków ziemnych? Czy roślina ta jest w stanie przetrwać w naszym klimacie? Sprawdźmy, jak uprawiać i pielęgnować orzechy arachidowe.

Orzeszki ziemne — pochodzenie i charakterystyka

Orzechy arachidowe pochodzą z terenów Ameryki Południowej, gdzie hodowane są od wieków. Roślina jest w stanie osiągnąć nawet 70 cm wzrostu. Jej znakami charakterystycznymi są pierzastozłożone liście oraz żółte kwiaty. Owoce tej rośliny rosną w dolnej części pędów.

Fistaszki potrzebują ciągłego ciepła oraz nasłonecznienia. Dlatego też uprawiane są głównie w ciepłych rejonach świata. W Europie najwięcej hodowli orzechów arachidowych znajduje się we Włoszech oraz Francji.

Orzechy ziemne uprawia się z nasion, które można kupić w sklepach producentów. Fot. 123RF.com

Orzeszki ziemne — uprawa w Polsce krok po kroku

Nasiona orzechów ziemnych powinny być sadzone w neutralnej glebie, posiadającej delikatną wilgoć. Możemy wykorzystać również kwaśną glebę, zneutralizowaną wapniem. Najważniejsze, żeby jej poziom pH wynosił w granicach 6,5. Zanim jednak je zasadzimy, zwróćmy uwagę na rodzaj nasion. Najlepiej jest kupić takowe od producenta. Nasiona w sklepach zwykle są prażone, co uniemożliwia im już kiełkowanie.

Zanim zasadzimy nasiona, namoczmy je przez dobę w wodzie. Pozwala to przyspieszyć proces aktywacji zarodka. Namoczone nasiono wkładamy do gleby na głębokość około 2,5 cm. Następnie zakrywamy wszystko szkłem lub folią i czekamy na proces kiełkowania. Orzech ziemny potrzebuje stałej temperatury 20–30 stopni Celsjusza przez okres 5-7 miesięcy.

Młode rośliny powinny zostać przesadzone do większych donic. Rozsada orzecha ziemnego powinna mieć miejsce w marcu. Młodą roślinkę wkładamy wtedy w neutralną glebę na głębokość około 4 cm. Cały czas dbamy o odpowiednią temperaturę i jakość gleby. Zbyt duża wilgoć doprowadzić może do utworzenia się grzyba w glebie.

Owoce orzechów ziemnych zbiera się późną jesienią. Gdy roślina posiada już żółte liście, wykopujemy owoce z gleby. Wykopane fistaszki pozostawiamy na okres 2-4 dni w miejscu suchym, lecz przewiewnym. Po tym czasie konieczne jest zebranie owoców z suchych strąków.

Fistaszki po wykopaniu z ziemi należy wysuszyć. Fot. 123RF.com

Orzeszki ziemne — ciekawostki

  • W Europie uprawa orzechów ziemnych nie jest jeszcze tak popularna. Główne punkty produkcji znajdują się w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Nigerii.
  • Orzechy ziemne uważane są za jeden z najmocniejszych alergenów. Nawet ich niewielka dawka doprowadzić może do poważnych objawów alergicznych.
  • Orzeszki ziemne posiadają 595 kcal na 100 g rośliny. Nie oznacza to jednak, że fistaszki tuczą. Spożywane z umiarem mogą wspierać proces odchudzania.

Orzeszki ziemne — zastosowanie

Orzeszki ziemne można jeść prosto po zbiorach, w formie prażonej przekąski lub jako składnik innych produktów. Z nich wytwarza się masło orzechowe oraz olej arachidowy. Są również składnikiem różnego rodzaju batoników.

Fistaszki zawierają w sobie witaminę B3, aminokwasy oraz dużą dawkę białka. Są bardzo ważne w naszej codziennej diecie. Wpływają zarówno na naszą psychikę, jak i wygląd fizyczny. Odżywiają i nawilżają skórę oraz włosy, a do tego działają uspokajająco. Dodatkowo białko zawarte w orzechach regeneruje uszkodzone tkanki mięśniowe. Jest to roślina, która powinna na stałe pojawić się w naszym jadłospisie.  

Przeczytaj również: Orzechy laskowe z własnego ogrodu. Jak uprawiać leszczynę?

Orzechy laskowe są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Fot. 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.