Spis treści:
- Orzeszki ziemne — pochodzenie i charakterystyka
- Orzeszki ziemne — uprawa w Polsce krok po kroku
- Orzeszki ziemne — ciekawostki
- Orzeszki ziemne — zastosowanie
Orzeszki ziemne nazywane są również orzechami arachidowymi lub fistaszkami. Pochodzą z Ameryki Południowej i cieszą się powodzeniem na całym świecie. Jak można rozpocząć uprawę orzeszków ziemnych? Czy roślina ta jest w stanie przetrwać w naszym klimacie? Sprawdźmy, jak uprawiać i pielęgnować orzechy arachidowe.
Orzeszki ziemne — pochodzenie i charakterystyka
Orzechy arachidowe pochodzą z terenów Ameryki Południowej, gdzie hodowane są od wieków. Roślina jest w stanie osiągnąć nawet 70 cm wzrostu. Jej znakami charakterystycznymi są pierzastozłożone liście oraz żółte kwiaty. Owoce tej rośliny rosną w dolnej części pędów.
Fistaszki potrzebują ciągłego ciepła oraz nasłonecznienia. Dlatego też uprawiane są głównie w ciepłych rejonach świata. W Europie najwięcej hodowli orzechów arachidowych znajduje się we Włoszech oraz Francji.
Orzechy ziemne uprawia się z nasion, które można kupić w sklepach producentów. Fot. 123RF.com
Orzeszki ziemne — uprawa w Polsce krok po kroku
Nasiona orzechów ziemnych powinny być sadzone w neutralnej glebie, posiadającej delikatną wilgoć. Możemy wykorzystać również kwaśną glebę, zneutralizowaną wapniem. Najważniejsze, żeby jej poziom pH wynosił w granicach 6,5. Zanim jednak je zasadzimy, zwróćmy uwagę na rodzaj nasion. Najlepiej jest kupić takowe od producenta. Nasiona w sklepach zwykle są prażone, co uniemożliwia im już kiełkowanie.
Zanim zasadzimy nasiona, namoczmy je przez dobę w wodzie. Pozwala to przyspieszyć proces aktywacji zarodka. Namoczone nasiono wkładamy do gleby na głębokość około 2,5 cm. Następnie zakrywamy wszystko szkłem lub folią i czekamy na proces kiełkowania. Orzech ziemny potrzebuje stałej temperatury 20–30 stopni Celsjusza przez okres 5-7 miesięcy.
Młode rośliny powinny zostać przesadzone do większych donic. Rozsada orzecha ziemnego powinna mieć miejsce w marcu. Młodą roślinkę wkładamy wtedy w neutralną glebę na głębokość około 4 cm. Cały czas dbamy o odpowiednią temperaturę i jakość gleby. Zbyt duża wilgoć doprowadzić może do utworzenia się grzyba w glebie.
Owoce orzechów ziemnych zbiera się późną jesienią. Gdy roślina posiada już żółte liście, wykopujemy owoce z gleby. Wykopane fistaszki pozostawiamy na okres 2-4 dni w miejscu suchym, lecz przewiewnym. Po tym czasie konieczne jest zebranie owoców z suchych strąków.
Fistaszki po wykopaniu z ziemi należy wysuszyć. Fot. 123RF.com
Orzeszki ziemne — ciekawostki
- W Europie uprawa orzechów ziemnych nie jest jeszcze tak popularna. Główne punkty produkcji znajdują się w Indiach, Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Nigerii.
- Orzechy ziemne uważane są za jeden z najmocniejszych alergenów. Nawet ich niewielka dawka doprowadzić może do poważnych objawów alergicznych.
- Orzeszki ziemne posiadają 595 kcal na 100 g rośliny. Nie oznacza to jednak, że fistaszki tuczą. Spożywane z umiarem mogą wspierać proces odchudzania.
Orzeszki ziemne — zastosowanie
Orzeszki ziemne można jeść prosto po zbiorach, w formie prażonej przekąski lub jako składnik innych produktów. Z nich wytwarza się masło orzechowe oraz olej arachidowy. Są również składnikiem różnego rodzaju batoników.
Fistaszki zawierają w sobie witaminę B3, aminokwasy oraz dużą dawkę białka. Są bardzo ważne w naszej codziennej diecie. Wpływają zarówno na naszą psychikę, jak i wygląd fizyczny. Odżywiają i nawilżają skórę oraz włosy, a do tego działają uspokajająco. Dodatkowo białko zawarte w orzechach regeneruje uszkodzone tkanki mięśniowe. Jest to roślina, która powinna na stałe pojawić się w naszym jadłospisie.
Przeczytaj również: Orzechy laskowe z własnego ogrodu. Jak uprawiać leszczynę?
Orzechy laskowe są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Fot. 123RF.com