Porady ogrodnicze

Piękny krzew ozdobny z Azji i południowej Europy

Cercis chinensis - judaszowiec chiński - jest ozdobnym drzewem, w stanie naturalnym występującym na terenie Azji i w najcieplejszych rejonach Europy. Może osiągnąć nawet 10 m wysokości. W chłodniejszym klimacie naszego kraju judaszowiec chiński dorasta do około 3 m wysokości. Drzewko  kwitnie tak pięknie, iż ogród sprawia bajkowe wrażenie. Roślina podatny jest na miniaturyzowanie, dlatego możemy uprawiać ją jako drzewko bonsai.

Piękny krzew ozdobny z Azji i południowej Europy
REKLAMA

Fot.123RF.com

Uprawa i pielęgnacja

Judaszowiec chiński jest gatunkiem rzadziej występującym w Polsce. Częściej uprawiany jest u nas judaszowiec pospolity - Cercis siliquastrum – będący gatunkiem typowym. Różowofioletowe drobne i pachnące kwiaty, ujęte w pęczki, wyrastają wprost z gałęzi i pnia, zdobiąc otoczenie od kwietnia nawet do początków lipca. Dekoracją są także duże 15-cm liście, które zmieniają jesienią zabarwienie z zielonego na żółty. Nasiona umieszczone są w strąkach, które utrzymują się do wiosny, dostarczając pożywienia ptakom.

Wszystkie gatunki judaszowca to drzewa liściaste, wrażliwe na zimowe spadki temperatury, dlatego troska o wybór odpowiedniego stanowiska dla sadzonki Cercis chinensis stanowi sprawę kluczową. Roślina wymaga nasadzenia na słonecznym i ciepłym miejscu, osłoniętym przed zimnymi podmuchami. Preferuje gleby lekkie, przepuszczalne, o pH obojętnym i lekko zasadowym. Judaszowiec chiński, tak jak i judaszowiec pospolity, nie lubi przesadzania. Cena sadzonki o wysokości około 120 cm wynosi ok.55 zł/szt.

Drzewko na stałe miejsce sadzimy od października do końca lutego. Dół pod roślinę kopiemy na głębokość doniczki, w której rosła do tej pory. Na dno dołu wykładamy nawóz organiczny, warstwę gleby i mocujemy palik, do którego przywiązujemy sadzonkę. Ziemię wokół judaszowca dobrze dociskamy i obficie podlewamy. Wokół drzewka rozkładamy ściółkę – np. korę, liście, suchą trawę, itp. Jeśli szukasz więcej inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o judaszowcach.

Zobacz więcej zdjęć

Młody judaszowiec chiński wymaga regularnego i obfitego podlewania. Zabiegi pielęgnacyjne związane są z formowaniem rośliny. Po zakończeniu kwitnienia można przyciąć cieńsze gałązki, kierujące się do wewnątrz i skrócić pędy zewnętrzne, nadając całości kulisty pokrój. Chociaż ten gatunek  należy do najbardziej odpornego na zimowe temperatury, na czas zimy należy młode drzewko osłonić przed mrozem, stosując słomiane chochoły, owijając pień płótnem i zabezpieczając tekturą. Taką ochronę likwidujemy dopiero wtedy, gdy minie niebezpieczeństwo wiosennych przymrozków. Judaszowiec chiński kwitnie po pięciu latach uprawy.

Liczne drzewa liściaste, również gatunek Cercis chinensis, nadają się do hodowli w formie drzewka bonsai. Judaszowiec chiński odznacza się szybkim wzrostem i podatnością na formowanie. Zanim nabędziemy nasiona rośliny, warto zwrócić uwagę, czy pochodzą z pewnego źródła. Warunkiem bezproblemowej uprawy są nasiona świeże i przechowywane w odpowiednich warunkach.  Wysiewamy je wczesną wiosną. Za nasiona zapłacimy od 1 zł do 5 zł/ 10-15 nasion.

Judaszowiec chiński – odmiana ‘Avondale’

‘Avondale’ jest odmianą pochodzącą z Chin. Drzewko może dorosnąć do 4 m wysokości i około 2 m szerokości. Roślina kwitnie już w trzecim roku życia. Przyjemnie pachnące motylkowate kwiaty, o intensywnie różowej barwie, wyrastają z gałęzi i pnia przed pojawieniem się liści. Jest to zjawisko kauliflorii. Obsypane drobnymi kwiatami drzewko urzeka urodą przez trzy tygodnie maja. Ozdobą judaszowca odmiany  ‘Avondale’ są również sercowate duże i błyszczące zielone liście, przebarwiające się jesienią na słoneczny żółty kolor. Nasiona, umieszczone w długich strąkach, w specyficzny sposób szeleszczą na wietrze. Strąki mogą utrzymać się na drzewach do wiosny.

Uprawa wymaga wysadzenia sadzonki na słoneczne stanowisko, dobrze osłonięte przed wiatrem. Drzewko nie lubi przesadzania. Najlepszym podłożem jest piaszczysta przepuszczalna gleba, o pH obojętnym i lekko zasadowym. Młode rośliny okrywa się przed mrozem słomianymi chochołami, tekturą, styropianem lub włókniną. Zaletą odmiany jest odporność na suszę. Roślina nie jest podatna na choroby i nie atakują jej szkodniki. Jako drzewo miododajne dostarcza nektaru pszczołom. Nasiona chętnie zjadane są przez ptaki.


Fot.123RF.com

Kwiaty judaszowców nadają się do zastosowania w kuchni. Wyróżnia je słodkawo - kwaskowy smak, nadający sałatkom egzotycznego posmaku. Kwiaty stosowane są także do ozdabiania potraw. Cena sadzonki w wysokości 50 cm to około 45-65 zł.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Piękny krzew ozdobny z Azji i południowej Europy"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.