Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Poprawia jakość gleby, odstrasza gryzonie. Nostrzyk - uprawa na zielony nawóz

Kiedyś był bardzo popularny, a dziś mało kto o nim pamięta. Nostrzyk, bo o nim mowa, jest rośliną wartościową, dlatego warto ją mieć w swoim ogrodzie. Charakteryzuje się przyjemnym zapachem, przypominającym świeżo skoszone siano. Jest jedną z najlepszych roślin miododajnych, skutecznie odstrasza gryzonie, a dodatkowo poprawia jakość gleby. Sprawdź, jak wysiewać nostrzyka na nawóz zielony oraz jak wygląda jego uprawa.  

Poprawia jakość gleby, odstrasza gryzonie. Nostrzyk - uprawa na zielony nawóz
Nostrzyk to zapomniana roślina o wielu zastosowaniach. Jakie ma wymagania? Fot.Tom Meaker/CanvaPro

Spis treści:

Nostrzyk – zapomniana roślina

Nostrzyk to jednoroczna lub dwuletnia roślina należąca do rodziny bobowatych, która kiedyś była bardzo znana i rozpowszechniona. Niestety z czasem odeszła w zapomnienie i jest ceniona głównie przez pszczelarzy. Jest to jedna z najlepszych roślin miododajnych – wydziela delikatny, słodki zapach, który przyciąga pszczoły i inne zapylacze. Z jednego hektara w dobrym sezonie można pozyskać nawet do 600 kg miodu.

Wyróżnia się około 25 gatunków nostrzyka, ale do najbardziej popularnych należą nostrzyk biały oraz nostrzyk żółty. Rośliny te zaczynają kwitnąć w czerwcu, a kwitnienie trwa do września (niekiedy nawet do października). Ich kwiaty są bardzo liczne i drobne, mają żółty lub biały kolor oraz są zebrane w grona o długości 8-10 cm.

Nostrzyk stosowany jest też w zielarstwie. Zawiera mnóstwo cennych substancji, takich jak garbniki, związki flawonowe, związki kumarynowe oraz witaminy C i E. Wywar z suszonych kwiatów można stosować zewnętrznie w stanach zapalnych skóry oraz w przypadku wrzodów. Stosowany wewnętrznie wykazuje działanie przeciwbólowe oraz uspokajające, ułatwia przepływ krwi przez naczynia krwionośne, przeciwdziała zakrzepicy i zapobiega powstawaniu żylaków kończyn dolnych. Należy jednak stosować go z umiarem, ponieważ przedawkowanie może powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności oraz bóle głowy. Oprócz tego, dzięki zawartości kumaryny, nostrzyk działa odstraszająco na niektóre owady i gryzonie.

Nostrzyk znajduje zastosowanie jako nawóz zielony. Fot.Orest Lyzhechka/CanvaPro

Nostrzyk najlepszy na nawóz zielony

Nostrzyk jest też wykorzystywany jako nawóz zielony. Dzięki swojemu rozwiniętemu  systemowi korzeniowemu korzystnie wpływa na strukturę gleby, a dodatkowo wzbogaca ją w związki azotu (wiąże azot atmosferyczny dzięki symbiozie z bakteriami brodawkowymi). Uprawa nostrzyka nie należy do trudnych. Nasiona wysiewamy wczesną wiosną (terminu siewu nie należy opóźniać, ponieważ do kiełkowania potrzebują dużo wilgoci). W początkowych fazach rozwoju należy pamiętać o odchwaszczaniu stanowiska. Miejsce pod uprawę nostrzyka powinno być dobrze nasłonecznione, z kolei niedobór światła słonecznego może zakłócać wzrost. Najlepiej czuje się w podłożu dobrze przepuszczalnym.

W późniejszych fazach wzrostu nostrzyk doskonale radzi sobie niedoborami wody, gdyż ma silnie rozwinięty system korzeniowy (sięgający nawet 1,5 metra w głąb ziemi). Dzięki temu jest w stanie pobierać wodę z głębszych warstw gleby. Nostrzyk nie wymaga intensywnego nawożenia, ponieważ ma zdolność do wiązania azotu atmosferycznego. Przydatnymi mogą być dla niego nawozy o zwiększonej zawartości fosforu i potasu.

Źródło: deccoria.pl

Przeczytaj również: 

Długowieczna i trwała bylina okrywowa. Jak uprawiać bodziszek Wallicha?

Bajeczna chmura kwiatów w ogrodzie. Rutewka Delavaya – sadzenie i uprawa

Jak pędzić dymkę na szybki zbiór? Dymka na cebulę i szczypior

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.