Spis treści:
- Prawidłowa pielęgnacja juki karolińskiej latem
- Jakie choroby i szkodniki atakują jukę?
- Juka karolińska słabo kwitnie. Najczęstsze błędy w pielęgnacji
- Czym nawozić jukę karolińską, by długo kwitła?
Prawidłowa pielęgnacja juki karolińskiej latem
Juka karolińska (Yucca filamentosa) najpiękniej wygląda latem. To wówczas z rozety szablastych liści wypuszcza wysoki kwiatostan bogato pokryty białymi kwiatami. Naturalnie roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej. Rośnie na gorących i pustynnych terenach południowo-zachodniej części kraju. To sprawia, że ma niewielkie wymagania.
Pielęgnacja juki karolińskiej latem ogranicza się do usuwania przekwitłych kwiatostanów, które niepotrzebnie obciążają roślinę. Regularne przycinanie sprawi, że roślina jeszcze mocniej zakwitnie na przyszły rok. Usuwaj z niej także zniszczone lub zaschnięte liście.
Jeśli w ogrodzie masz kilkuletnią jukę, latem podlewają ją jedynie podczas długotrwałych susz.
Ważnym elementem pielęgnacji juki karolińskiej jest zabezpieczanie jej przed chorobami i szkodnikami. Kiedy zauważysz pierwsze objawy żerowania szkodników lub chorób, należy jak najszybciej zacząć działać. Przy zapewnieniu juce prawidłowych warunków do wzrostu sytuacje takie jednak zdarzają się rzadko. Roślina ta jest odporna na szkodniki i choroby.
Przeczytaj również: Dlaczego juka ogrodowa zwija liście i usycha? Jak pobudzić ją do kwitnienia?
Jakie choroby i szkodniki atakują jukę?
Wśród najczęstszych chorób juki karolińskiej wymienia się choroby grzybicze. Objawy, jakie powinny cię zaniepokoić to:
- liście pokryte dużymi, ciemnymi plamami, żółte i zaschnięte mogą wskazywać na antraknozę;
- brązowe plamy na liściach, które z czasem pokrywają się nalotem, najczęściej są objawem plamistości liści;
- liście przebarwione i uschnięte oznaczać mogą chorobę toczącą się w korzeniu i wywołaną bakteriami gnilnymi. Zgniliznę korzeni trudno wyleczyć. Najczęściej roślinę należy usunąć.
Juka karolińska jest rzadko atakowana przez szkodniki. Najczęściej jednak mogą zainteresować się nią mszyce, wciorniastki czy wełnowce. Wówczas liście juki zwijają się i usychają. W walce ze szkodnikami pomogą preparaty na bazie oleju neem. Z kolei na choroby grzybowe sprawdzą się produkty zawierającego miedź lub strobiluryny.
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na warunki, w jakich rośnie juka karolińska, a także prowadzoną pielęgnację. To właśnie błędy popełniane przez ogrodniczków, najczęściej są przyczyną osłabienia rośliny i jej chorób.
Słabe kwitnienie juki latem może być przyczyną wcześniejszych błędów w uprawie. Fot. exlklusiveedn/123RF.com
Juka karolińska słabo kwitnie. Najczęstsze błędy w pielęgnacji
Słabe kwitnienie latem i zły stan rośliny może być przyczyną wcześniejszych błędów w uprawie juki karolińskiej. Należy pamiętać o jej naturalnym, pustynnym środowisku. Roślina ta jest kserofityczna, co oznacza, że jest przystosowana do suchej gleby i niewielkiej ilości wody podobnie jak kaktusy i sukulenty. Juka ma głęboki system korzeniowy, co pozwala jej przetrwać nawet dłuższe okresy suszy. Największym błędem popełnianym przez ogrodników jest właśnie nadmierne podlewanie. Juka karolińska potrzebuje wody głównie wiosną i w okresie zawiązywania kwiatów. Latem należy ją podlewać jedynie podczas długotrwałych susz.
Niewłaściwe stanowisko i mało przepuszczalna gleba także może doprowadzić do zastojów wodnych. Te z kolei są przyczyną hipoksji korzeni, czyli niedotlenienia, co prowadzi do gnicia korzeni i chorób grzybowych. Jukę najlepiej sadzić na stanowisku słonecznym w glebie luźnej i przepuszczalnej. Świetnie sprawdzi się stanowisko na górce, co ułatwi odpływ wody.
Na małe kwitnienie juki karolińskiej ma wpływ także pH gleby. Roślina ta najlepiej czuje się w ziemi o pH neutralnym lub lekko zasadowym. W Polsce dominują gleby kwaśne, dlatego warto zwrócić uwagę także na ten czynnik.
Na stan ogólny rośliny duży wpływ ma jej zimowanie. Juka karolińska jest zimozielona i odporna na mróz. Zimą należy jednak zadbać, aby nie była przykryta dużą ilością śniegu, który zabiera jej dostęp do słońca.
Przeczytaj również: Juka ogrodowa - pielęgnacja po zimie. Co zrobić, żeby juka ogrodowa znów pięknie kwitła?
Czym nawozić jukę karolińską, by długo kwitła?
Juka karolińska nie wymaga żyznej gleby, dlatego jej nawożenie również powinno być umiarkowane lub rzadkie. Najlepiej ograniczyć je do niezbędnego, czyli pozwalającego przystosować glebę do wymagań rośliny czy odpowiadającego na niedobory rośliny.
Kiedy warunki uprawy są zapewnione, a roślina słabo i krótko kwitnie, można zasilić ją nawozem bogatym w potas i fosfor. Najlepiej sięgnąć po łagodne i bezpieczne nawozy naturalne. Przykładem może być odżywka z bananów i ryżu. Jak ja wykonać?
Do jej przygotowania potrzebujesz:
- skórek banana – 2 sztuki
- surowego białego ryżu – 100 g
- wody – 1 litr
Skórki banana pokrój i wraz z ryżem wsyp do naczynia. Następnie zalej wodą i odstaw na 24 h w temperaturze pokojowej. Po tym czasie przefiltruj odżywkę i podlej nią roślinę.
Źródło: Deccoria.pl
Przeczytaj również:
Co posadzić obok juki ogrodowej? W takim towarzystwie będzie kwitła cały sezon
Juka ogrodowa urośnie wysoka, a łodygi będą uginać się od kwiatów. Czym nawozić jukę ogrodową?
Mszyce na juce ogrodowej. Jak się ich pozbyć, nie szkodząc roślinie?