Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Przygotujesz z niego i oprysk na szkodniki, i nawóz. Zadbaj o ogród bez nadmiaru chemii

Szukasz naturalnego środka, który pomoże ci zadbać o rośliny bez nadmiaru chemii czy sztucznych dodatków? Jedną z takich substancji jest ogrodnicze mydło potasowe. Możesz kupić je w sklepie lub wykonać samodzielnie z kostki. Dobrze sprawdzi się jako oprysk na szkodniki, a także składnik naturalnego środka wspomagającego wzrost czy środek czyszczący. Co jeszcze warto wiedzieć o mydle potasowym? 

Przygotujesz z niego i oprysk na szkodniki, i nawóz. Zadbaj o ogród bez nadmiaru chemii
Mydło potasowe to inna nazwa szarego mydła Fot. 123RF/PICSEL

Z tego artykułu dowiesz się:  

Czym jest mydło potasowe ogrodnicze i dlaczego jest skuteczne? 

Mydło potasowe ogrodnicze to tak naprawdę szare mydło, które zostało uprzednio wymieszane z wodą, by stworzyć emulsję. Jego podstawą jest sól potasowa (nie soda, która znajduje się w standardowych mydłach kosmetycznych), a dodatkowe składniki to np. kwasy tłuszczowe i gliceryna. Szare mydło w kostce jest bardzo maziste, dobrze rozpuszcza się w wodzie. Zwykle produkowane jest z olejów takich jak oliwa z oliwek czy olej lniany. 

Ogrodnicza wersja tego typu mydła ma formę płynną, w brązowym, miodowym kolorze. Możesz kupić też substancję z różnymi dodatkami, np. czosnkiem. Mydła potasowe ogrodnicze są opracowywane i łączone tak, by zmaksymalizować efekty na roślinach. Substancję można ponadto wykonać samodzielnie, rozpuszczając (a właściwie mieszając) szare potasowe mydło w kostce z wodą w proporcjach 10-30 g mydła na 1 l wody.  

Skuteczność mydła potasowego opiera się głównie na kwasach tłuszczowych, które łatwo łączą się z wodą, tworząc emulsję. To naturalna substancja, wolna od szkodliwych składników, dlatego bardzo dobrze sprawdza się wszędzie tam, gdzie zależy ci na ekologicznym podejściu (szczególnie gdy uprawiasz rośliny jadalne). 

Przeczytaj: Szare mydło dobre na wszystko! Poznaj najlepsze zastosowania

Używanie mydła potasowego w ogrodzie to ekologiczne rozwiązanie Fot. 123RF/PICSEL

Do czego można wykorzystać mydło potasowe ogrodnicze w ogrodnictwie? 

Mydło potasowe ogrodnicze ma wiele zastosowań i dlatego jest tak szeroko używane przez ogrodników i miłośników zieleni. Możesz przede wszystkim wykorzystać je, by: 

  • myć narzędzia ogrodnicze, szklarnie, doniczki, 
  • stosować opryski zwalczające szkodniki atakujące rośliny, 
  • zwiększać skuteczność ekologicznych środków pobudzających wzrost roślin, 
  • walczyć z chorobami grzybowymi i wirusowymi w ogrodzie, 
  • delikatnie myć liście i pędy, wykorzystując piankę. 

Użycie tej substancji w ogrodzie czy na balkonie to świetny sposób, by działać ekologicznie i z jak najmniejszą szkodą dla środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do mocnych chemicznych substancji zastosowanie mydła potasowego w rozsądnych ilościach nie wpływa na człowieka. Może być ono wykorzystywane więc w przypadku roślin użytkowych (warzywa, owoce). 

Czy stosowanie mydła potasowego ogrodniczego ma ograniczenia? 

Mydło potasowe ogrodnicze – jak każdy środek – ma swoje ograniczenia. Nie zaleca się stosowania go bezpośrednio na kwiaty i podczas wegetacji roślin. Uważaj też, gdy chcesz wykorzystać je na nowych sadzonkach, które dopiero zaczęły się rozwijać. By zminimalizować ewentualne skutki uboczne, najlepiej użyć mydła na fragmencie rośliny i sprawdzić po kilku dniach, czy nie ma objawów uszkodzenia (podobnie jak w przypadku stosowania nowych kosmetyków u ludzi). 

Pamiętaj! Chociaż mydło potasowe świetnie radzi sobie ze szkodnikami, może w tym samym czasie niszczyć pożądane gatunki owadów i wpływać na całą faunę. Stosuj je zatem z umiarem i tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście niezbędne. 

Jak zrobić preparat na opryski z mydła potasowego ogrodniczego? 

Jeżeli kupisz mydło potasowe ogrodnicze, zawsze na opakowaniu znajdziesz szczegółową instrukcję, jak stworzyć preparat do oprysku. Najczęściej należy po prostu wlać ok. 10-30 ml płynu do wody i wymieszać. Najlepiej wykorzystać miękką wodę, np. deszczówkę. Tak przygotowany płyn przelej do słoika, pojemnika lub najlepiej butelki ze spryskiwaczem. 

Opryski z mydła potasowego ogrodniczego na szkodniki 

Stosowanie oprysków pomaga pozbyć się wielu szkodników. Możesz wykorzystać mydło potasowe, by wyeliminować: 

  • mszyce, 
  • gąsienice, 
  • wełnowce, 
  • owocówki, 
  • bawełnice, 
  • przędziorki, 
  • wciornastki, 
  • tarczniki. 

To jedynie przykładowe ze szkodników. Tak naprawdę oprysk jest bardzo wszechstronny i wart wypróbowania zawsze, gdy pojawi się jakiś „nieproszony” gość. 

Na rynku możesz znaleźć ponadto mydło potasowe z czosnkiem (działa na szczególnie uparte i spore inwazje szkodników). Warto wypróbować dodatkowo mieszankę z alkoholem (ok. 30 ml alkoholu na 1 l oprysku), która również ma jeszcze większą moc. 

Mydło potasowe do czyszczenia kory 

Usuwanie z kory drzew owocowych nie tylko szkodników, ale też mchu czy porostów, pozwala zachować zdrowie okazów w ogrodzie. Dzięki temu możesz spodziewać się lepszych plonów. Takie czyszczenie polega na szorowaniu pnia szczotką zamoczoną w roztworze wody i mydła potasowego.  Zabieg możesz wykonywać na jesień bądź wczesną wiosną. Jest bezpieczny dla drzew i może być wdrożony już w pierwszym roku od posadzenia roślinek. 

Mydło potasowe to składnik nawozów oraz oprysków przeciw szkodnikom Fot. 123RF/PICSEL

Mydło potasowe ogrodnicze jako składnik naturalnych nawozów 

Jeżeli lubisz ekologiczne rozwiązania, być może samodzielnie produkujesz gnojówkę albo wywary z chwastów i ziół, takich jak wrotycz, pokrzywa czy szczaw. Mydło potasowe ogrodnicze jest świetnym dodatkiem do takich preparatów. Wystarczy dodać ok. 10-20 g na 1 l wywaru. W tym przypadku funkcją mydła jest wspomaganie działania i wydłużenie go. Tłuszczowa warstwa na powierzchni ułatwia przyleganie naturalnego nawozu, co jest bardzo pomocne. 

Opryski z mydła potasowego ogrodniczego na choroby roślin i pleśń korzeni 

Stosowanie oprysków jest też bardzo dobrym sposobem na walkę z chorobami grzybowymi roślin. Zwykle w tym przypadku stosuje się 10 ml mydła na 1 l wody (zawsze należy jednak brać pod uwagę instrukcję na opakowaniu). Nie pryskaj po kwiatach i pączkach, a najlepiej po liściach. 

Jeśli szkodniki lub pleśń znajdują się na korzeniach, można dodatkowo przepłukać je mydlanym roztworem. Często stosowana jest ponadto kąpiel. Wystarczy na 15-20 minut zanurzyć korzenie rośliny w pojemniku z emulsją, a następnie posadzić do zdezynfekowanej ziemi lub całkiem świeżej gleby. 

Mydło potasowe ogrodnicze do mycia  

Piankę z mydła potasowego można przede wszystkim wykorzystać do mycia liści czy pędów zainfekowanych roślin. Wystarczy potrząsnąć pojemnikiem z opryskiem i powstałą u góry pianę nałożyć czystą gąbką bądź szmatką na roślinę. Nie ma potrzeby spłukiwania. 

Rozwór z mydła potasowego przydaje się także do mycia i czyszczenia przykładowo: 

  • szklarni i oranżerii – powierzchni szklanych i wszystkich innych, 
  • elementów drewnianych, np. podpórek, sztachet, palików, 
  • pojemników, podstawek, doniczek, plastikowych zbiorników, 
  • narzędzi ogrodniczych – dzięki czemu zmniejszysz ryzyko przenoszenia chorób przez łopaty, szpadle czy inne sprzęty. 

Mydło potasowe ogrodnicze to bardzo dobry środek, który w naturalny sposób walczy ze szkodnikami i chorobami roślin. Pomaga również w ich ochronie jako dodatek do ekologicznych nawozów. Stosowanie mydła w płynie, już przygotowanego do wymieszania z wodą, to szybszy i wydajniejszy sposób niż samodzielne ścieranie i rozpuszczanie kostki. Jeśli szukasz ekologicznego sposobu na zachowanie ogrodu w dobrej kondycji – mydło potasowe to jedno z efektywniejszych rozwiązań. 

Przeczytaj:

Jak działa grill gazowy i czy warto w niego zainwestować? Wyjaśniamy! 

Jak wykorzystać sodę oczyszczoną w ogrodzie?

Reklama

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.