Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Roślina ozdoba dzielnicy Bielany w Warszawie. Co należy wiedzieć o uprawie nachyłka?

Nachyłek to wyjątkowo prosta w uprawie roślina o subtelnych kwiatach, zwykle w kolorze żółtym. Miłośnikom flory kojarzy się z latem. Nachyłek jest bardzo chętnie wybierany do przydomowych ogrodów, a także jako ozdoba balkonów i tarasów. Co należy wiedzieć o uprawie nachyłka? Jak rozmnażać nachyłka? Jakiego stanowiska i ziemi potrzebuje?

Roślina ozdoba dzielnicy Bielany w Warszawie. Co należy wiedzieć o uprawie nachyłka?
Uprawa nachyłka nie jest skomplikowana. Roślina dobrze toleruje susze i palące słońce. Fot.123RF.com

Spis treści:

Nachyłek – charakterystyka

Nachyłek to roślina z rodziny astrowatych (Asteraceae) naturalnie występująca w Ameryce Północnej. Należy do niej kilkadziesiąt gatunków, w tym byliny i rośliny jednoroczne. Gatunki i odmiany nachyłka różnią się wysokością, kolorem, kształtem liści i kolorem kwiatów.

Najpopularniejsze gatunki nachyłka spotykane w polskich ogrodach to nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora), nachyłek lancetowaty (Coreopsis lanceolata), nachyłek okółkowy (Coreopsis verticillata) i nachyłek barwierski (Coreopsis tinctoria).

Charakterystyka nachyłka obrjmuje krzaczasty, wzniesiony pokrój. Roślinę wyróżniają lancetowate liście z długimi łodygami i dekoracyjne, delikatne kwiaty w różnych odcieniach koloru żółtego, czerwonego i pomarańczowego, a w niektórych odmianach także białe lub dwukolorowe. Koszyki kwiatowe nachyłka mają średnicę 4–6 cm i mogą być pojedyncze, półpełne i pełne.

Odmiany karłowate nachyłka nie przekraczają 25 cm. Te najwyższe (np. Quills and Thrills z gatunku tinctoria) osiągają prawie metr.

Nachyłek – odmiany

Poniżej znajdziesz przegląd najciekawszych odmian nachyłka.

Z gatunku Coreopsis grandiflora – nachyłek wielokwiatowy:

 • Early Sunrise – kwiaty półpełne, żółte, liście ciemnozielone, wysokość 20–50 cm;
 • Tequila Sunrise – kwiaty pojedyncze, żółto-brązowe, liście zielono-kremowe, wysokość 30–40 cm;
 • Sunray – kwiaty pełne i półpełne, złotożółte, liście zielone. Wysoka odmiana (80 cm). Odznacza się wysoką mrozoodpornością, dzięki której kwitnie aż do października.

Z gatunku Coreopsis verticillata – nachyłek ołówkowy:

 • Moonbeam – kwiaty pojedyncze, jasnożółte o kremowym zabarwieniu, liście jasnozielone, wysokość 20–40 cm;
 • Zagreb – kwiaty pojedyncze, żółte, liście zielone, wysokość 30–50 cm;
 • Ruby Frost – kwiaty pojedyncze, czerwono–białe, liście zielone. Wysoka odmiana (65 cm) i mrozoodporna (kwitnie do października).

Z gatunku Coreopsis lanceolata – nachyłek lancetowaty:

 • Sterntaler – kwiaty pojedyncze, żółto-brązowo, liście zielone, wysokość 40 cm;
 • Baby Gold – kwiaty półpełne, żółto-czerwone, liście jasnozielone, wysokość do 60 cm;
 •  – kwiaty pojedyncze, żółto-brązowe, liście ciemnozielone, wysokość do 50 cm.

Z gatunku Coreopsis auriculata;

 • Superba – kwiaty pełne, jaskrawożółte z purpurową plamką u nasady, liście jasnozielone i zaostrzone.

Z gatunku Coreopsis rosea:

 • American Dream – kwiaty w pojedynczych koszyczkach kwiatowych, kwiaty różowoczerwone;
 • Sweet Dreams – kwiaty dwubarwne, biało-fioletowe.

Nachyłek – uprawa

Uprawa nachyłka nie jest skomplikowana. Roślina dobrze toleruje susze i palące słońce.

 • Siew

Nachyłek powinien być sadzony od marca do końca września. W marcu należy go wysiać do inspektu umiarkowanego, a w kwietniu – bezpośrednio do gruntu. Między siewkami należy zachować odstęp 15–25 cm. Nasiona nachyłka zaczynają kiełkować po ok. 2 tygodniach, w temperaturze 20–22⁰. Nasiona tej rośliny zachowują zdolność kiełkowania przez 2-24 lata.

Sadząc nachyłek, należy pamiętać, że roślina ta najlepiej prezentuje się w grupach po kilkanaście sztuk jednej odmiany, do 9 sztuk na mkw.

 • Stanowisko

Nachyłek preferuje stanowisko mocno słoneczne. Bardzo nie lubi zacienienia. Chociaż jest rośliną jednoroczną, wiele odmian jest na tyle mrozoodpornych, że są w stanie przezimować w ogrodach. Osłony na zimę wymagają jedynie młode egzemplarze.

Aby nachyłek ładnie kwitł, warto na bieżąco usuwać przekwitłe kwiatostany. Przy wysokich odmianach nachyłka dobrze jest zastosować podpory podtrzymujące wysokie pędy.

 • Ziemia

Ziemia dla nachyłka powinna być umiarkowanie wilgotna. Roślina jest odporna na suszę, więc szybciej zaszkodzi jej zbyt mokra niż zbyt sucha ziemia. Większość nachyłków preferuje podłoże przepuszczalne i żyzne z odczynem pH 5,5–6,5. Do donic i skrzynek możesz wykorzystać substrat torfowy. Niektóre odmiany jednak są w stanie rosnąć także na glebie piaszczystej i mało urodzajnej.

Na jesień nadziemną część nachyłków należy ściąć przy ziemi. Można ją okryć kompostem, opadłymi jesiennymi liśćmi czy korą ogrodową.

 • Podlewanie

Nachyłki są bardzo proste w uprawie, dlatego polecane są szczególnie początkującym hodowcom i tym, którzy nie lubią poświęcać na uprawę dużo czasu. Lubią susze, więc podlewaj je wyłącznie przy długotrwałym braku opadów. Te rośliny jest bardzo łatwo przelać.

 • Nawożenie

Do pielęgnacji nachyłka nie są potrzebne żadne specjalne nawozy. Jeśli chcesz jednak ich użyć, niech będą to nawozy mineralne wieloskładnikowe. Nachyłek lubi też zwykły kompost – odżywiaj go nim raz do roku. Do nachyłka możesz także stosować biohumus.

 • Kwitnienie

Większość najpopularniejszych odmian nachyłka kwitnie od czerwca do sierpnia lub września. Odmiany mrozoodporne tej rośliny, głównie z gatunków verticillata (Desert Coral i Ruby Frost) i lanceolata (Sterntaler, Double Sunburst) kwitną aż do października.

 • Rozmnażanie

Nachyłki można wysiewać z nasion lub rozmnażać przez podział kęp. Rozrastają się przez rozbudowane rozłogi, dlatego warto (a nawet trzeba dla zdrowej uprawy) co kilka lat dzielić bryłę korzeniową rośliny.

Podział kęp to najłatwiejszy sposób na rozmnażanie nachyłka. Najlepiej robić to wczesną wiosną. Powinno się je przeprowadzać od razu po wykopaniu z ziemi, dzieląc roślinę w taki sposób, aby każda część miała kilka wierzchołków wzrostu. Następnie należy skrócić liście i korzenie, a roślinę zasadzić w pojemnikach lub gruncie.

 • Choroby i szkodniki

Nachyłek jest rośliną raczej odporną na choroby i szkodniki. Lubią go jedynie mszyce i ślimaki. Można usunąć je z roślin bez użycia środków chemicznych – za pomocą silnego strumienia wody i szczoteczki. Przydatni w walce z mszycami są też ich naturalni „wrogowie” – pluskwiaki, pająki, ptaki, biedronki.

Nachyłek – zastosowanie

Delikatne, dekoracyjne kwiaty nachyłka doskonale pasują jako nasadzenia w rabatach do ogrodów w stylu rustykalnym i naturalistycznym. Dobrze prezentują się sadzone w większych grupach. Karłowate odmiany nachyłka wykorzystywane mogą być też do ogrodów skalnych. Niższe gatunki można też uprawiać w pojemnikach jako ozdobę balkonów, tarasów i podwórek. Z kolei wysokie odmiany nachyłków zastosowanie znajdą jako kwiat cięty.

Polecane towarzystwo kwiatowe nachyłka to rośliny o podobnych wymaganiach: dzwonek ogrodowy, przetacznik, szałwia omszona, nawłoć, zawilec nadmorski, czyściec wełnisty, gailardia oścista. Z żółtymi kwiatkami nachyłka pięknie komponują się kwiaty w kontrastujących barwach: fioletach, bordo i czerwieni.

Nachyłek – ciekawostki

 • Nachyłek jest rośliną miododajną. Wydziela delikatną woń, którą wabi pszczoły.
 • Nachyłek barwierski występuje też w Azji i Nowej Zelandii.
 • Nachyłek barwierski został wykorzystany do projektu w ramach Budżetu Obywatelskiego, stając się rośliną ozdobą dzielnicy Bielany w Warszawie.

Przeczytaj również: Niewiele wymagają i kwitną aż do jesieni. Jak uprawiać dzwonki na balkonie i w ogrodzie?

Dzwonki pięknie kwitną aż do jesieni. Fot. 123RF.com

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.