Porady ogrodnicze

Rośliny odpowiednie na cmentarz - z tych kwiatów stworzysz kompozycje na grób

Aranżując trwałą zieleń wokół grobów bliskich, powinniśmy rozważyć kilka prostych, ale niezwykle ważnych akcentów. Niektóre kwiaty na cmentarz nadają się idealne, ze względu na swoją wytrzymałość na warunki atmosferyczne i brak konieczności częstego podlewania. Możemy stworzyć kompozycje z żywych kwiatów na cmentarz lub posadzić je w pojedynczych donicach.

Rośliny odpowiednie na cmentarz - z tych kwiatów stworzysz kompozycje na grób
Fot. kwiaty na cmentarz / 123RF/PICSEL
REKLAMA

Po pierwsze, myśląc o większych roślinach krzewiastych lub niewielkich drzewach, warto zorientować się, jakie przepisy w tej kwestii ma dany cmentarz. Wiele spośród cmentarzy – zarówno starych i zabytkowych, jak i zupełnie nowych ma jasno określone zasady, którymi należy się w tym temacie kierować. Po drugie tak jak w przypadku każdej innej kompozycji roślinnej, tak i tutaj należy gatunki dobierać w sposób odpowiedni do warunków siedliskowych. Upraszczając, można określić trzy podstawowe typy siedlisk.

Charakter parkowy cmentarza, zazwyczaj stare cmentarze, z wysokimi drzewami, dużym zacienieniem i zwiększoną wilgotnością gleby.

Odpowiednie gatunki to

 • Rośliny jednoroczne: begonia bulwiasta, niezapominajka leśna, wilec purpurowy,
 • Byliny: barwinki, bergenia sercowata, fiołki, funkie, konwalia majowa, paprocie, pierwiosnki, runianka japońska,
 • Krzewy i pnącza: bluszcz pospolity, formy karłowe cisów, np. Summergold, mahonia pospolita, winobluszcze, trzmielina pnąca, zimozielone gatunki wiciokrzewów, różaneczniki (tylko niewielkie odmiany) i azalie.

Przeczytaj także: Jak uporządkować i przystroić nagrobek przed Wszystkich Świętych?

Fot. rośliny na cmentarz / 123RF/PICSEL

Nowe cmentarze miejskie, z dużą gęstością nagrobków, niewielką ilością, najczęściej jeszcze małych drzew lub całkowitym ich brakiem, intensywnym nasłonecznieniem, glebą suchą i często piaszczystą.

 • Rośliny jednoroczne: aksamitki, gazanie, goździki, smagliczka nadmorska, osteospermum, pelargonie rabatowe, portulaka wielkokwiatowa, starce, werbeny.
 • Byliny: czyściec wełnisty, gęsiówka alpejska, goździki, krwawniki, gipsówka, macierzanka piaskowa, rojniki, rozchodniki, smagliczki.
 • Krzewy: jałowiec pospolity oraz większość odmian jałowca płożącego, pośredniego i sabińskiego, róże (tak zwane dzikie): pomarszczona, rdzawa, kutnerowata, gęstokolczasta oraz niskie odmiany kosodrzewiny i sosny bośniackiej.

Miejsca widne, ale z wilgotną glebą, stanowiące pośredni typ siedliska pomiędzy dwoma powyższymi.

  • Rośliny jednoroczne: begonia stale kwitnąca, bratek ogrodowy, kocanki włochate, lobelia przylądkowa, niecierpki, petunia ogrodowa, szałwia błyszcząca, żeniszek meksykański,
  • byliny: większość bylin umiarkowanej wielkości, a także ozdobne trawy, np. miskanty czy niektóre niewielkie gatunki bambusów.
  • Krzewy: irgi (większość gatunków i odmian płożących), różne rabatowe, wierzby szczepione i płaczące, karłowe formy modrzewi oraz wierzb, żywotniki (odmiany karłowe), niskie odmiany świerków i jodeł oraz wolno rosnące odmiany choiny kanadyjskiej, wrzosy.

Należy również pamiętać, aby dobierać takie rośliny, które nie zagrażają swoim szybkim wzrostem konstrukcjom nagrobków, oraz o tym, że teren wokół nagrobka, jaki mamy do wykorzystania zwykle jest niewielkich rozmiarów, ściśle określony od - do. Dlatego też musimy wybierać rośliny, których system korzeniowy jest stosunkowo płytki i mało rozległy. Szanując również sąsiednią przestrzeń zmarłego oraz stosunek wielkości nagrobka do rozmiarów obsadzanych roślin, powinniśmy decydować się na rośliny niewysokie o niezbyt szerokiej koronie.

Może zainteresuje cię też artykuł: Jakie kwiaty na cmentarz wybrać? Najtrwalsze rośliny na groby

Przeczytaj: Jak uporządzkować nagrobek przed Wszystkich Świętych?

Wyróżnić można kilka podstawowych typów roślin, które świetnie sprawdzą się na cmentarzu:

Rośliny zimozielone na cmentarz

Stanowią symbol nieśmiertelności duszy zmarłej osoby, zdobiąc przestrzeń wokół grobu zielenią przez cały rok. Świetnie w takiej roli sprawdza się bukszpan – często też w formie niskiej obwódki lub szpaleru wzdłuż nagrobka, co pozwala złagodzić mocny, sztywny kształt prostokątnej nagrobkowej płyty, a często też stworzyć miniaturowe ogrodzenie, wydzielające teren przynależny do danego grobu. Barwinek - zimozielona krzewinka wytwarzająca dużo pokładających się po ziemi pędów. Dodatkową ozdobą takiej obwódki, od wiosny do lata, będą drobne niebieskie kwiatki. Tradycja stosowania barwinka w nasadzeniach przy grobach sięga średniowiecza, kiedy to roślina ta była uważana za symbol raju, wieczności i nieśmiertelności. Minaturowe formy krzewów iglastych – stanowiące tło dla innych roślin na cmentarzu. Nie muszą to być wbrew pozorom tylko tuje, ale też jałowce, cisy, kosodrzewina, miniaturowe odmiany świerka. Bluszcz pospolity, który bardzo często można spotkać szczególnie na tych zabytkowych cmentarzach gdzie swymi pędami pięknie okala nagrobki i wspina się po drzewach a oplatający inne rośliny lub rzeźby, może symbolizować trwałą, wierną pamięć o zmarłych.

Rośliny okrywowe

Dobrze dobrany gatunek może zapewnić na całoroczną ozdobę na grobka, gdzie inne nasadzenia okażą się zbędne. Taką rośliną może być irga pozioma, której dodatkową ozdobą w okresie jesienno-zimowym będą drobne jaskrawoczerwone owoce, wspomniany już barwinek lub bluszcz, jałowiec płożący w odmianie 'Glauca' czy też byliny tj.funkie, które znajdziemy w różnorodnych odcieniach zieleni i żółci lub paprocie do cienistych i wilgotnych miejsc.

Drzewka na cmentarz

Doskonale podkreślające nastrój zadumy i smutku. Oczywiście posadzić możemy tylko formy karłowe, które nigdy nie wyrosną na duże drzewa. Wspaniale będzie prezentować się min. szczepiona na pniu wierzba płacząca Iwa. Roślina ta, obsypana wiosną srebrzystymi kotkami, będzie też stanowiła szczególną ozdobę grobu w okresie Świąt Wielkanocnych.

 Fot. drzewka na cmentarz / 123RF/PICSEL

Rośliny kwitnące na cmentarz

Posiadają ogromne znaczenie symboliczne, przede wszystkim róże, które w kulturze chrześcijańskiej mają wiele religijnych znaczeń: białe róże symbolizują miłość Matki Boskiej do Syna oraz zmartwychwstanie; czerwone róże - Mękę Pańską; kolce róż - cierpienie, grzech, koronę cierniową. Więdnące białe kwiaty róż, tak jak chyba żadne inne, zwrócą naszą uwagę na kruchość życia i przemijanie. Do nasadzeń wśród nagrobków szczególnie przydadzą się osiągające niewielkie rozmiary róże miniaturowe lub róże pnące.

 Fot. trwałe rośliny na cmentarz / 123RF/PICSEL

Wśród roślin kwiatowych wymienić możemy również kwitnące byliny i rośliny jednoroczne. Szczególnie popularne stały się astry jesienne i chryzantemy, które kwitną jesienią i mogą zdobić groby w okresie dnia Wszystkich Świętych. Od wiosny teren wokół nagrobka może być zdobiony przez konwalie, które doskonale dadzą sobie radę w cieniu tworzonym przez krzewy i drzewa. Historia konwalii jako roślin stosowanych w nasadzeniach na cmentarzach jest już długa. W średniowieczu konwalia była traktowana jako symbol zbawienia.

Do kompozycji kwiatowych na cmentarz zdobiących groby można także włączyć rośliny cebulowe, takie jak kalle oraz lilie. W średniowieczu lilia stanowiła symbol światłości wiekuistej i odpuszczenia win. Mówiąc o kwiatach na cmentarz, nie sposób nie wspomnieć także o bratkach (niegdyś symbolizowały pamięć o zmarłych), fiołkach (symbol śmierci i pokuty), niezapominajkach (szczególnie silny akcent pamięci, ale także ze względu na błękitne zabarwienie kwiatów - mogą symbolizować sen wiekuisty) oraz o suchołuskach, zwanych także nieśmiertelnikami.

Autor: Redakcja Deccoria.pl

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rośliny odpowiednie na cmentarz - z tych kwiatów stworzysz kompozycje na grób"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.