Porady ogrodnicze

Różaneczniki i azalie. Uprawa, wymagania, pielęgnacja

Początek czerwca to czas, kiedy wszystkie różaneczniki (rhododendrony) i azalie są w pełni rozwinięte. Wyglądają zjawiskowo, a dzięki ich niezliczonym kolorom ogród zamienia się w rajskie miejsce. Jak dbać o te piękne krzewy, aby co roku zachwycały nas na nowo?

Różaneczniki i azalie. Uprawa, wymagania, pielęgnacja

fot. 123RF/PICSELL

Różaneczniki kwitnienie

Różaneczniki będą piękne i zdrowe, jeżeli od samego początku stworzymy im najlepsze warunki do rozwoju i będziemy odpowiednio je pielęgnować. Nie wymaga to od nas na szczęście wiele zachodu, przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie podłoże — kwaśne i próchnicze, oraz prawidłowe zasilanie. Najlepiej nawozić rododendrony dwa razy do roku — w okolicach kwietnia i lipca. W okresie jesiennym najlepiej podsypać je kompostem lub dużą ilością kwaśnego torfu i kory dekoracyjnej (ok. 5 cm wysokości).

Zobacz więcej zdjęć

Pamiętajcie również, że kilka  dni po przekwitnięciu kwiatów, należy je usunąć – co do jednego. Dzięki temu w przyszłym roku różaneczniki zakwitną jeszcze bujniej! Robimy to poprzez bardzo delikatne (tak, żeby nie uszkodzić nowych, jasnozielonych listków, które zawiązują nowe pąki kwiatowe) ich wyłamywanie.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Różaneczniki — sadzenie

Zanim zabierzemy się za sadzenie nowo nabytego, pięknego krzewu, wyjmijmy ją z doniczki i umieśćmy na ok. 25-20 minut w wiaderku z wodą. Następnie koniecznie należy rozluźnić delikatnie bryłę korzeniową. Dopiero po tych czynnościach, z czystym sumieniem można posadzić krzew w kwaśnej, próchniczej ziemi.

Przeczytaj również: Jak uprawiać azalie? »

Różaneczniki — przycinanie

Jesienią różaneczniki zawiązują swoje pąki kwiatowe, które rozkwitają kolejnej wiosny. Dlatego bardzo ważne jest zabezpieczenie ich przed zimowymi przymrozkami. Krzewów zazwyczaj nie przycinamy, jedynie — jeżeli jest taka konieczność, można wykonać pielęgnujące cięcie  zaraz po zakończeniu kwitnienia. Ważne jest także, aby usuwać pędy mechanicznie uszkodzone i te porażone przez szkodniki.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Co posadzić obok różaneczników? 

Różaneczniki będą wyglądać jeszcze piękniej, gdy wokół nich posadzimy bukszpany, funkie i pierisy. Wspaniałym, wręcz idealnym partnerem dla nich są klony palmowe, które jesienią wybarwiają się na krwisto-czerwony kolor i, przy „tylko zielonych” rododendronach wyglądają bajecznie.

 

Przeczytaj również:

10 roślin, które wyrosną w cieniu

TOP 10 kwitnących krzewów ogrodowych

Jak prawidłowow przycinac hortensję

Do czego wykorzystać ziemię z krecich kopczyków?

6 najpiękniej pachnących roślin na balkon

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.