Porady ogrodnicze

Rozsady kwiatów jednorocznych - aksamitki, cynie, złocienie, astry

Końcówka kwietnia to idealny moment, żeby pomyśleć o kwiatach jednorocznych. W tym właśnie miesiącu możemy wysiać większość z nich. Niektóre zaczną kwitnąć już po kilku tygodniach. Ich cechą charakterystyczną jest niesamowita żywiołowość.

Rozsady kwiatów jednorocznych - aksamitki, cynie, złocienie, astry
REKLAMA

Fot.123RF.com

Szybko się rozwijają i obficie kwitną. W dodatku za kilka złotych wydanych na paczkę nasion można ich mieć bez liku, często przez wiele lat. Najczęściej kwiaty jednoroczne wykorzystuje się, żeby nadać ogrodom wiejski charakter. Ale możemy sięgnąć po nie również wtedy, gdy chcemy stworzyć zakątek dla motyli lub miejsce rozsiewające przyjemny zapach. Wiele z nich nadaje się także do posadzenia w donicach. Możemy je podzielić na dwie główne grupy: rośliny, które wysiewamy wprost do gruntu i rośliny, które najpierw warto wysiać na rozsady. Dziś zajmiemy się tą drugą grupą.

Obejrzyj filmik naszego eksperta: Ogród na co dzień

Źrodło: ogród na co dzień

Na rozsady wysiewamy m. in. takie kwiaty jednoroczne jak: aksamitki, cynie, złocienie, astry, kocanki, zatrwiany, floksy czy kleomę.

KONKURS: Pochwal się aranżacją swojego parapetu i wygraj  zestaw pięknych zasłon!

Nie lubią one kwietniowych czy majowych przymrozków, a jednocześnie wymagają odpowiednio długiego okresu wegetacji, dlatego konieczne jest przygotowanie rozsady. Nie ma w tym nic trudnego. Potrzebne są doniczki, wielodoniczki lub pojemniki z otworami na dnie, podłoże do wysiewu oraz wybrane przez nas nasiona. Ważne, aby podłoże było lekkie, by rośliny nie miały problemu z kiełkowaniem. Wypełniamy nim doniczki i sięgamy po nasiona.

Aksamitka to niezwykła roślina. Bardzo wytrzymała na okresowe przesuszenia, kwitnąca bardzo obficie. Ma jadalne kwiaty i pozytywnie wpływa na rozwój wielu roślin, w tym warzyw. Do wyboru mamy szereg odmian, karłowe i wysokie, o kwiatach pojedynczych lub pełnych w kolorach żółtym, pomarańczowym, brązowym lub białym a także wielobarwnym. Można ją siać także bezpośrednio do gruntu, ale dopiero w drugiej połowie maja. Rozsady aksamitek możemy przygotowywać od lutego do końca kwietnia. Jej charakterystyczne nasiona umieszczamy pojedynczo w wielodoniczce lub wysiewamy rzutowo w pojemniku, z którego potem młode siewki będziemy pikować. Aksamitka kiełkuje szybko. Pierwsze wschody pojawią się mniej więcej po 5 dniach.

Zobacz więcej zdjęć

Kleoma to wysoka roślina, o ciekawych kwiatach zebranych w obfite kwitnące grona. Mogą być w kolorze białym, fioletowym lub różowym. Do kiełkowania wymaga temperatury powyżej 18 stopni Celsjusza, na rabacie możemy ją sadzić grupami. Nadaje się też do uprawy w większych donicach.

Zobacz więcej zdjęć

Floksy, nazywane też płomykami, występują w różnych gatunkach i odmianach. Ich kwiaty mogą zdobić zarówno nasze ogrody, jak również mieszkania, ponieważ nadają się na kwiat cięty. Większość odmian wytwarza kwiaty na wzniesionych pędach dorastających nawet do metra wysokości.

Zobacz więcej zdjęć

Rodzaj złocieni obejmuje ok. 200 różnych gatunków jednorocznych lub wieloletnich. Kwiatostany złocienia trójbarwnego mają ciekawe zabarwienie. Możemy sięgnąć po różnokolorową mieszankę. Kwiaty, które nam się ukażą, będą pewną niespodzianką.

Zobacz więcej zdjęć

Lwia paszcza, czyli wyżlin większy, w zależności od odmiany dorasta do wysokości od 20 do 80 cm. Kwiaty ma w przeróżnych kolorach. Nasiona tej rośliny są bardzo drobne. Wysiewamy je więc rzutowo do doniczki lub pojemnika i jedynie delikatnie przyciskamy. Potem potrzebne będzie pikowanie. Okres kiełkowania lwiej paszczy to 10-14 dni. Rosnąca w ogrodzie często sama się rozsiewa, więc możemy się nią cieszyć również w kolejnych latach.


Fot.123RF.com

Cynie to wspaniałe kwiaty cięte, które długo utrzymują się w wazonie. Przyciągają też owady i motyle. W zależności od odmiany mogą osiągać od 30 cm do metra wysokości. Kwiaty mają pojedyncze lub pełne w różnych kolorach oprócz niebieskiego, mogą być jedno lub dwubarwne. Cynie daliowe o pełnych kwiatach będą wdzięczną i wielobarwną ozdobą rabat. Kiełkują mniej więcej po 7-10 dniach.

Zobacz więcej zdjęć

Kocanka ogrodowa nazywana też nieśmiertelnikiem na kwiaty wyrastające pojedynczo na długich łodyżkach. Jest z pewnością najbardziej znaną rośliną na suche bukiety. Paleta barw kwiatów tych roślin obejmuje odcienie żółci, różu, czerwieni i fioletu, a także bieli. Kocanki do kiełkowania potrzebują temperatury 18-20 stopni Celsjusza. Wschody trwają 2-3 tygodnie.


Fot.123RF.com

Na suche bukiety nadaje się także zatrwian. Oskrzydlone w górnej części, wzniesione do góry kwiatostany mogą mieć kolor fioletowy lub żółty, a także niebieski, biały lub różowy. Na rabatach najlepiej prezentują się sadzone w grupach. Niektóre odmiany osiągają 30 cm wysokości, inne prawie metr.


Fot.123RF.com

Astry to niezwykle bogata grupa roślin. Możemy nabyć nasiona naprawdę wielu odmian. Zachwycają niezwykle szeroką paletą barw. Intensywne i skuteczne zabiegi hodowlane doprowadziły do tego, że zajęły one jedno z czołowych miejsc wśród letnich kwiatów. Astry chińskie mogą mieć kwiaty igiełkowe, peoniowe, czy pełne w odmianie książęcej. Mogą też być karłowe lub wysokie dorastające do 80 cm wysokości. Kiełkują po 7-14 dniach.

Izabela Schick
Ogród na co dzień

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Rozsady kwiatów jednorocznych - aksamitki, cynie, złocienie, astry"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.