Sponsor serwisu Leroy Merlin logo
Porady ogrodnicze

Choroby i szkodniki lilii ogrodowych. Jak dbać o lilie ogrodowe?

Lilie ogrodowe to przepiękne rośliny, których kwiaty ozdabiają przydomowe okolice. Niestety wszystkie ich części – kwiaty, liście, łodygi, korzenie – bywają narażone na atak szkodników lub chorób. Jakie infekcje i owady mogą zaatakować lilie ogrodowe? Sprawdź, jakie objawy powinny cię zaniepokoić i jak je zwalczyć!

Choroby i szkodniki lilii ogrodowych. Jak dbać o lilie ogrodowe?
Lilie ogrodowe są narażone na infekcje i atak szkodników. Fot. CanvaPro

Spis treści:

Dlaczego lilie ogrodowe chorują?

Lilie ogrodowe, podobnie jak wiele innych kwiatów, chorują najczęściej z kilku powodów. Infekcjom oraz inwazjom szkodników sprzyjają przede wszystkim:

  • nieprawidłowe warunki uprawy (czyli przesuszenie lub przelanie, nieodpowiednia ilość słońca itp.),
  • zakupienie okazu już zainfekowanego lub pojawienie się chorób czy szkodników na innych roślinach w okolicy,
  • naturalne warunki atmosferyczne, np. za mało lub za dużo opadów, wyjątkowo wysoka bądź niska temperatura.

Nie wszystkim chorobom da się zapobiec, dlatego warto bardzo szybko reagować na jakiekolwiek niepokojące objawy.

Grzybowe choroby lilii ogrodowych

  • Szara pleśń

To jedna z najczęstszych chorób lilii ogrodowych. Jej pojawieniu się sprzyjają warunki atmosferyczne – wysoka wilgotność przy równocześnie wysokiej temperaturze powietrza oraz wietrze, który przenosi zarodniki. Dodatkowym czynnikiem rozwojowym może być zasadzenie roślin za blisko siebie.

Objawy szarej pleśni to ciemnozielone plamy na liściach (wraz z rozwojem choroby zaczynają brązowieć), a także pylisty, szary nalot. Liście nie opadają, ale ulegają zasuszeniu. Zainfekowane cebule są z kolei podatne na gnicie.

Aby pozbyć się tej infekcji, najlepiej stosować naturalne środki (np. roztwór z szarym mydłem) lub ewentualnie chemiczne fungicydy. Niezbędne może okazać się przesadzenie części roślin.

  • Rdza

To kolejna z chorób grzybowych, która może zaatakować lilię ogrodową – narażone są liście i łodygi, a także cebule. Na zainfekowanej rdzą roślinie pojawiają się plamki, które z czasem brązowieją i rudzieją. Tworzą się naroślą podobne właśnie do rdzy, które zawierają grzybowe zarodniki atakujące kolejne okazy.

Im szybciej zaczniesz walkę z tą chorobą, tym mniejsze będą zniszczenia. W początkowej fazie wystarczy usunąć chore części, później konieczna może być likwidacja wszystkich zainfekowanych roślin w całości. Możesz spróbować też zastosować fungicydy.

  • Fuzarioza (zgnilizna podstawy cebul)

Ten rodzaj choroby atakuje cebulki lilii ogrodowej. Pojawia się tam, gdzie powstały uszkodzenia mechaniczne (np. pęknięcia, dziury, przerwy, wgniecenia). Infekcję możesz zauważyć, gdy przechowujesz cebule w zimie (wyjęte z ziemi), a jej objawami są plamy zgnilizny w żółtobrązowym kolorze i dalsze pękanie cebul. Jeżeli taka roślina zostanie posadzona wiosną, plamy mogą pojawić się także na liściach, które zaczynają żółknąć i schnąć. Co sprzyja rozprzestrzenianiu się choroby? Podobnie jak w przypadku innych infekcji grzybowych – są to wysoka wilgotność i temperatura.

Zarodniki grzyba mogą przetrwać w glebie nawet 3 lata, dlatego najlepiej usunąć zainfekowane rośliny i je zniszczyć, a glebę zdezynfekować.

  • Zgnilizna korzeni

W tym przypadku grzyb atakuje szczególnie korzenie, które brązowieją i z czasem czarnieją. To z kolei powoduje zamieranie całej rośliny, której korzenie nie dostarczają odpowiedniej ilości składników odżywczych i wody. Zainfekowane rośliny nie rozwijają się prawidłowo, mogą nie kwitnąć, a jeśli tak – szybko tracą pąki i kwiaty.

Zwykle ten rodzaj zgnilizny spowodowany jest zbyt mokrym podłożem i najczęściej dotyka młode rośliny. Zainfekowane okazy najlepiej przesadzić, wcześniej stosując odpowiednie środki ochronne.

Przeczytaj również: Ziemiórki żerują w twoich kwiatach? Trzy domowe mikstury zwalczające uciążliwe muszki

Fizjologiczne choroby lilii ogrodowych – płowienie liści

To jedna z tych chorób, która nie wiąże się z grzybami, bakteriami i wirusami. Jest ona wywoływana głównie z powodu złych warunków atmosferycznych, ale często wynika też z błędów w uprawie. W tym przypadku jej pojawieniu się sprzyjają zbyt duże wahania temperatury, a także kwaśne podłoże. Do objawów należą brązowienie końcówek oraz odbarwienia liści. W tym przypadku najważniejsze jest zapewnienie roślinie odpowiednich warunków uprawy oraz odkwaszenie gleby.

Wirusowe choroby lilii ogrodowych

Jeśli lilię ogrodową zaatakuje wirus, jej pędy mogą mocno się poskręcać. Dodatkowo na liściach często pojawiają się jasne pręgi (smugi), które bywają mylone z objawami szarej pleśni. Do innych objawów należą nierówna kolorystyka kwiatów i kędzierzawość liści.

Niestety w tym przypadku najbardziej skuteczne jest pozbycie się zainfekowanych roślin w całości, a najlepiej ich spalenie, by wirus nie rozplenił się dalej.

Szkodniki atakujące lilie ogrodowe

  • Poskrzypka liliowa (czerwone robaki)

Poskrzypka liliowa – mały czerwony robaczek wyglądający jak chrząszcz – to prawdziwe utrapienie miłośników lilii ogrodowych. Nazwa wzięła się od dźwięku, który owad wydaje, żerując na roślinach (skrzypienie). Objawami ataku poskrzypki są przede wszystkim wygryzione nieregularne dziury w liściach czy pędach, a nawet kwiatach. Brzeg dziurek jest pożółkły. W konsekwencji roślina ulega osłabieniu.

W przypadku poskrzypki trzeba działać szybko. Na początek najlepszym rozwiązaniem jest ręczne usuwanie dorosłych osobników i larw owada. Jeżeli to prawdziwa inwazja, konieczne może być zastosowanie specjalnych preparatów w formie oprysków.

  • Mszyce

Mszyce żerują na liściach, kwiatach i pędach lilii całymi koloniami. Powodują znaczne osłabienie rośliny – wysysają z niej składniki odżywcze i wodę. Najlepiej mszyce usuwać w sposób mechaniczny (rękami, wodą, opryskami z naturalnych środków), a chemiczne substancje stosować w ostateczności. Trzeba ponadto pamiętać, że mszyce potrafią przenosić choroby – ważne zatem, by pozbyć się ich jak najszybciej. Obecność mszyc może dodatkowo wiązać się z wystąpieniem mrówek, które żywią się słodką spadzią produkowaną przez mszyce.

Jak dbać o lilie ogrodowe?

Aby choroby i szkodniki nie atakowały lilii ogrodowych, bardzo ważne jest zadbanie o kwiaty w odpowiedni sposób. Co jest ponadto ważne? Zawsze kupuj rośliny ze sprawdzonego źródła i sprawdzaj przed zakupem, czy nie ma oznak choroby lub inwazji nieproszonych gości. Staraj się również chronić swoje okazy przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Pamiętaj też, by cebule lilii w trakcie zimy przechowywać w chłodnym i suchym miejscu.

Lilie ogrodowe wymagają wilgotnej gleby, ale zarówno przelanie, jak i przesuszenie może wiązać się z wystąpieniem infekcji. Podlewaj je w suchych miesiącach, ale nigdy bezpośrednio na liście czy kwiaty. Pamiętaj też o stosowaniu odpowiednich nawozów – wysoka ilość składników odżywczych chroni rośliny przed pojawieniem się wielu chorób. Stanowisko lilii ogrodowej powinno być słoneczne lub półcieniste.

Lilia ogrodowa to przepiękna roślina, która jest dodatkowo stosunkowo łatwa w uprawie. Chociaż bywa narażona na choroby i szkodniki, stosowanie się do kilku prostych zasad minimalizuje ryzyko ich wystąpienia. Pamiętaj, aby regularnie obserwować swoje okazy i zadziałać od razu, gdy zauważysz niepokojące objawy!

Źródło: Deccoria.pl

Przeczytaj również:

Werbena - kolorowa księżniczka w ogrodzie. Jak sadzić i pielęgnować werbenę, by obficie kwitła?

Jak uprawiać hosty, funkie w ogrodzie? Najlepsze stanowisko, gleba, zasady nawożenia. Obok czego sadzić funkie?

Domowe sposoby na szkodniki roślin na INTERIA.TV.

Przeczytaj również

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.