Spis treści:
Najlepszy termin sadzenia powojników
Powojniki stanowią ogromną grupę niezwykle dekoracyjnych pnączy, które chętnie sadzimy na balkonach, tarasach i działce. W sezonie zdobią ogrodowe zakątki, pergole i altany kwiatami we wszystkich kolorach tęczy. Należą do bylin, czyli roślin wieloletnich, które wystarczy posadzić raz, by co roku odradzały się na nowo i zachwycały bujnym kwitnieniem. Aby tak się stało, powojniki muszą znaleźć się na stałym stanowisku w dobrym terminie. Odpowiedni moment zadecyduje o tym, jak szybko przyjmą się w gruncie.
Sadzenie powojników można przeprowadzić wiosną, latem i jesienią w trzech terminach:
- Przełom marca i kwietnia – wczesną wiosną sadzimy powojniki będące w stanie spoczynku;
- Od sierpnia do połowy września – to dobry moment na sadzenie w pełni rozwiniętych powojników;
- Od października do przymrozków – tak późny termin jest ryzykowny, ale można się na niego zdecydować, jeśli jesień jest łagodna.
Najlepszy czas na sadzenie powojników przypada na wczesną wiosnę oraz przełom lata i jesieni. Decydując się na drugi z nich, musimy pamiętać o zabezpieczeniu roślin, zanim nadejdą mrozy. Do sadzenia przeznaczamy powojniki sprzedawane w pojemnikach, które mają dobrze rozbudowany system korzeniowy. Dobierając sadzonkę, zwróćmy uwagę na podstawę pędów – powinna być zdrewniała.
Jaki termin sadzenia powojników jest najlepszy? Fot. albinaya/123RF.com
Przeczytaj również: Mocno nasycone kolorami kwiaty to jej atut. Ciekawe odmiany i pielęgnacja lantany
Sadzenie powojników jesienią
Wczesna jesień to dobry czas na sadzenie powojników, które mają szansę szybko ukorzenić się w ciepłej glebie po lecie, zanim nadejdą pierwsze silniejsze przymrozki. Pracę rozpocznijmy od doboru odpowiedniego stanowiska. Powojniki najlepiej się przyjmują, rosną i kwitną w miejscach, gdzie dociera dużo słońca. Warto, aby były one osłonięte od podmuchów silnego wiatru, gdyż pędy tych roślin są bardzo delikatne. Ciepłe i słoneczne stanowisko stworzy dla powojników lepsze warunki do zimowania.
Jak prawidłowo sadzić powojniki jesienią? Oto instrukcja krok po kroku:
- Sadzonkę obficie podlewamy lub umieszczamy w wiadrze z wodą na ok. 15 min;
- Przygotowujemy stanowisko, usuwając z niego chwasty, a następnie wykopujemy dół o głębokości ok. 60 cm i podobnej szerokości;
- Do zagłębienia wsypujemy warstwę drenażu, czyli keramzytu, drobnego żwiru lub kamyczków;
- Na drenaż wsypujemy kilka litrów kompostu albo garść obornika granulowanego;
- Ostrożnie wyjmujemy roślinę z donicy. Powojnik wielkokwiatowy Viticella lub Texensis sadzimy 5-10 cm głębiej niż rósł do tej pory. Clematis bylinowy oraz z grup Atragene, Tangutica i Montana może znaleźć się w ziemi 1 cm głębiej niż był uprawiany w doniczce;
- Zasypujemy podłożem i ugniatamy, po czym roślinę obficie podlewamy;
- Ziemię wokół powojnika ściółkujemy korą ogrodową albo trocinami, co zmniejszy parowanie wody z gleby i uchroni korzenie rośliny przed przemarzaniem.
Musimy pamiętać, że młode, posadzone jesienią powojniki są wrażliwe na niską temperaturę. Z tego względu wymagają dodatkowego okrycia przed zimą. Podstawę pędów możemy zabezpieczyć za pomocą kopczyka z ziemi lub ściółki, natomiast nadziemne części rośliny owinąć agrowłókniną.
Źródło: deccoria.pl
Przeczytaj również:
Najpiękniej wygląda na koniec lata. Zawciągowiec zwyczajny – uprawa i pielęgnacja
Nornice niszczą zadbany ogród? 7 naturalnych sposobów na pozbycie się gryzoni